Diş Bakımı

Yirmilik yaş dişlerin çekilmesi gerekir mi

20 lik dişler kimi hallerde insana bağlı şekilde şiştiği, ağrı yapmış olduğu ve kişiyi oldukça cokzor vaziyetler içine soktuğu olabiliyor. 20 lik dişlerin vaziyeti ve insanda oluşturduğu hususi vaziyetler tam olarak insana özeldir. Bazı kişilerde 20 lik dişler oldukça düzgüsel sıhhatli bir seviye içinde oluşurken kimi kişilerde ise ağrılı, gayri muntazam kök yapısı ve irinli konumda olabiliyor. Yirmilik dişler kesinlikle çekilmesi şart olan ya da çekilmeyi gerektirecek etkenler oluşturacak benzeri bir vaziyeti yoktur.

Yirmilik dişler sebep çekilmek mecburiyetinde bırakılırlar ?

Yirmilik dişlerin çekilmeyi gerektiren sebepleri dişin çıkma pozisyonu ve çıkarken oluşturduğu problemlerdir. Yirmi ıslak dişleri bulundukları konum itibari ile şayet çenede onlar için kafi alan aksi taktirde çıkmata zorlanabilirler. Bu vaziyet onların çıktıkları bölgede yatay konumda olmalarına, öteki dişlere baskı yapmalarına, gömülü pozisyonda kalmalarına ve netice şekilde bölgede çürüyüp iltihaplanmalarına sebep olabilir. 20 lik dişler bu nedenler doğrultusunda çekilmek mecburiyetinde kalabilirler.

Gömülü kalan 20 lik dişlerde sebep iltihaplanma olur ?

Yarı gömük bir biçimde bölgede kalan 20 lik dişler üstünde bir diş eti cebi oluşur. Bu cep içinde çoğunlukla yemiş olduğumuz yiyicekler birikir. Bu cebi çoğunlukla temizlemek oldukça zordur. En geri bölgede ve diş üstünde oluşan bu et cebi fırçanın cokzor uzandığı bölgededir. Bu bölge her an bir iltihaplanmaya sebep olabilir.

Yirmilik dişlerde oluşan iltihaplanma epey bir ağrılıdır

Bulunduğu konum itibari ile 20 lik dişlerde oluşan iltihaplanmalar şişlik ve ağrılı bir dönem geçirilmesine sebep olur. Oluşan şişlik ve ağrılar sebebi ile şahıs raha konuşamaz, yiyecek yiyemez ve ağrılardan kurtulamaz. Oluşan bu şikayetler ağız kokusuna, diş fırçalayamama sorununa, ağız bakımının noksan yapılmasına ve öteki dişlerinde bu vaziyetten son aşama negatif bir biçimde etkilenmesine sebep olur.

İltihaplanan ve çürüyen yirmilik dişlerin çekilmesi gerekir

Bu nedenlerden dolayı gömük bir biçimde kalan, çürüyen, iltihaplanan ya da iltihaplanma eğilimi işaret eden 20 lik dişlerin çekilmeleri gerekir.

Tam gömük olan yirmilik dişlerin vaziyeti iyi mi olur ?

Tam gömük bir biçimde bölgede bulunan 20 lik dişlerin ağız ortamı ile ilişkisi olmadığı için dolayı bu dişlerin çekilmelerine gerek yoktur. Bu dişlere çekince yapmaya başlanana kadar dokunulmazlar.

Tam gömülü yirmilik dişler uzun süreli travmalar sebebi ile kimi hallerde ağrıya sebep olabilmektedirler. Kendilerine çene bölgesinde yer bulmaya çalışan ve bu nedenle öteki dişleri sıkıştırarak başkı neticeninde insana ağrı yaşatan gömülü yirmi ıslak dişlerinin de çekilmeleri gerekir. Çekilmediklerinde ise öteki dişleri sıkıştırarak öteki dişlerde çarpışıklığa sebep olabilirler.

Ortodontik tedavilerde yirmilik ıslak dişleri çekilebilirler

Ortodontik tel rehabilitasyonu esnasında şayet 20 lik dişler bu tedaviye dahil edilmeyeceklerse çekilmeleri gerekir. Özellikle alt dişlerimiz yaşamamımız süresince ön tarafa doğru çıkma ve dişlerin birbiri üstüne binmeleri söz konusudur. Eğer ortodonti tedavisinden tam verim alınmak istiyorsa ve elde edilecek neticelerin kalıcı olması isteniyorsa 20 lik dişlerin alınması gereklidir. Çekilmedikleri halde uygulanan bu rehabilitasyonun ileriki çağda bozulma ihtimali oldukça yüksektir.

20 lik dişler netlikle çekilmesi şart olan dişler midir ?

Böyle bir vaziyet netlikle yoktur. 20 lik dişler ne olursa olsun çekilmesi şart olan dişler değillerdir. Yukarıda sıralamış olduğumuz nedenler doğrultusunda çekilmesi şart olan haller haricinde çekilmelerini netlikle istemediğimiz dişlerdir. Yanlızca bu dişler meydana getirilen araştırmalar neticeninde hastaya ziyan verecek bir vaziyeti söz mevzusu ise çekilmeleri gerekmektedir.

Yirmilik ıslak dişleri ne vakit çıkmaya başlarlar ?

Yirmilik ıslak dişleri 17 ile 25 yaşları içinde çıkmaya başlarlar. Yirmi ıslak dişleri ağız içinde en son çıkmaya süregelen dişlerdir ve en sorunlu olan dişlerdir.

Yirmilik dişlerin çekilmesi şart olan vaziyetleri sıralarmısınız ?

Yirmilik dişllerin çekilmesi şart olan vaziyetleri sıralamamızı isterseniz;

– Yirmilik dişleriniz çürüse

– Gömülü kaldıklarında ve gömülü kaldıklarında iltihaplanmaya eğilimli oldukları durumlarda

– Çene bölgesinde kendisine kafi alan bulamadıklarından dolayı öteki dişlerde tazyik ve ağrı oluşturdukları durumlarda

– Ortodontik tedavilere dahil edilmedikleri durumlarda; ileride düzelen dişlerde yine kargaşa yaratmamaları için

– Total takma kullanan hastalarda protezlerde bir uyumsuzluk yaratmamaları sebebi ile

– Kist oluşması durumlarında

çekilmesi şart olan yirmilik dişler yukarıda saymış olduğumuz vaziyetleri göstermiyorlarsa çekilmemeleri şart olan dişlerdir.

Kategori: Diş çekimi

Benzer Konular

Diş Eti Çekilme Tedavisi

Diş Eti Çekilme Tedavisi

Dişlerin gün içerisinde olması gerekenden fazla ve yanlış tekniklerle sert şekilde fırçalanması, dişlerimize yaptırmış olduğumuz...

Hamilelikte diş çekilir mi?

Hamilelikte diş çekilir mi?

Hamilelik bütün bünyenin fizyolojik ve ruhsal istikametten pek oldukça farklıklara uğramış olduğu bir dönemdir. Ağzımız...

Diş neden uyuşmaz

Diş neden uyuşmaz

Dişler sadece sert bir dokudan oluşmaz. İçlerinde sinir ve damar grubu bulunur. Bir dişin uyuşabilmesi...

Oruçluyken diş çektirilir mi

Oruçluyken diş çektirilir mi

Diş çektirmek orucu bozmaz. Eğer diş çektirilirken iğne vurulursa, oruç bozulur. Dişten çıkan kanı yutmakla...

Diş çekim ücreti ne kadar

Diş çekim ücreti ne kadar

En düşük diş çekim ücreti 40 TL ‘den başlamaktadır. Bazı Özel diş çekim yerlerinde bu...

Yukarı