Buradasınız: Ana sayfa - Diş çekimi - yirmilik diş çekimi
 
 

yirmilik diş çekimi

Yirmilik dişler gençlik yıllarında ağızımızda büyüyen en son dişlerdir ve genellikle yirmili yaşlarda ortaya çıkarlar. Yirmilik dişler ağzımızda büyüyen en son dişler olduğu için bazen bu dişlere ağızda yer kalmaz. Ayrıca birçok kişide yirmilik dişler damaktan düzenli bir şekilde çıkamaz ve damak ile çenede ağrılara neden olur.

Yirmilik Diş Çekimi

Yirmilik dişleri çoğu zaman çene kemiğine ve diğer dişlere baskı yapar. Bazı durumlarda yirmilik dişlerin sadece bir bölümü ortaya çıkabilir ve diğer parçası gömülü olabilir ya da yirmilik diş tamamen damak altında gömülü olabilir. Bu iki durum da ağızda ağrı ve enfeksiyonlara neden olabilir ve cerrahi müdahale gerektirebilir. Diş hekiminiz gerekli röntgen filmleri çektikten sonra dişlerin çekilip çekilmemesine karar verecektir. Yirmilik dişlerin çekime tamamen gömülü olup olmamalarına göre değişiklik gösterebilir.

Eğer diş damaktan tamamen çıktıysa çekimi oldukça kolay olur. Bu dişlerin çekimi diğer diş çekimleri ile aynı şekilde uygulanır. İlk olarak bazı iğneler ile ağız uyuşturulur ve ardından diş çekimi gerçekleştirilir. Eğer diş tamamen veya parçalı olarak damak altında gömülü ise damağın kesilip dişin içeriden alınması gerekir. Bunun kişiye bazı sakinleştiriciler de uygulanabilir.

Dişin kanaması durdurulduktan sonra önemli nokta ağrıyı kontrol altına alabilmektir. Diş çekiminden sonra birkaç gün ağrı oluşabilir. Bunun için diş hekiminiz size bazı ağrı kesiciler önerecektir. Doktorunuz ayrıca size neler yiyip neler yememeniz konusunda da bilgiler verecektir. Ameliyatın ardından birkaç gün yumuşak gıdaların tüketilmesi gerekir. Ayrıca ameliyatın ardından yüzde hafif şişlikler oluşabilir. Bu nedenle hastanın birkaç gün dinlenmesi gereklidir. Bu süreçte dişlerinizi fırçalayabilirisiniz; fakat diş fırçalarken dikkatli davranmanız gerekir. Eğer doktorunuz size enfeksiyon riskine karşı ilaç tedavisi önerirse ilaçları verilen talimatlara uygun olarak kullanmaya özen gösterin.

Incoming search terms:

 • 20 lik di ekimi
 • yirmilik diş çekimi sonrası ağrı
 • yirmilik dış çekimi
 • agizda 20 lik dis ve tedavisi
 • yirmilik dis damak altinda
 • yirmilik diş ameliyatından sonra şişlik olur mu
 • gömülü olmayan 20 lik diş görselleri çekimi kolay
 • dişcekimi sonrasıdamak yarası tedavisi
 • diş için iğne sonrası yüzde şişlik
 • dis cekimi sonrasi damakta sislik

Etiketler:, , , ,


yirmilik diş çekimi için yapılan yorumlar : 2 Yorum yapıldı


 1. 1 ece erdal  yorumladı. 09:56 - 07 / 01 / 2012:

  benim 4 tane 20 lik dişim aynı anda çıktı çok agrıyo 4 tane birden alıncak pazartesi günü ameliyat olcam genel anesteziyle yaparlar mı acaba

 2. 2 nurullah  yorumladı. 15:41 - 23 / 02 / 2013:

  iyi gunler. persembe gunu 20 lik dis cektirdim ve 3 dikis atildi hala kanama ve sislik var. ne yapabilirim


Yorum yapın

Sponsor bağlantılar