Diş Bakımı

Tükürük Ve Diş Sağlığı İlişkisi

Ağız içinde başta yutkunmamıza yarayan ve diğer pek çok yararının olduğunu bildiğimiz tükürük salgılarının kaliteli olması, diş sağlığını da olumlu olarak etkiliyor. Uzmanların yaptığı açıklamalara göre tükürük salgısının % 99 u sudan oluşuyor, diğer % 1 lik bölümü ise organik ve inorganik moleküller tarafından oluşturulmuş. Ağzımıza aldığımız besinlerin, içeceklerin tatlarının daha iyi anlaşılması tükürük sayesinde olur. Tükürük, salgılandığı ilk anda mikrosuz, steril haldedir ama ağız içinde dolaşmaya ve diş ve ağız içindeki mikroplarla karşılaşmaya başlar başlamaz steril durum hemen ortadan kalkar, yani tükürük bildiğimiz şekli ile mikrop yuvasıdır. Tükürüğün üzerimize gelmesi veya bir şekilde bulaşması iyi sonuçlar doğurmayabilir.

Tükürüğün sayısız yararlarının olduğu hepimizin malumu. Sindirim için, besinlerin tatlarını doğru algılamamız için, konuşurken ve ağız enfeksiyonlarının kontrolü için tükürük gereklidir. Tükürük salgısı, ağzımıza giren zararlı besinlerin dişlerimize vereceği zararı azaltma görevi de üstlenmiştir. İçinde bulunan biyolojik ve kimyasal maddeler bu iş için hazırdır. Ağız kuruluğunun önüne geçer ve bundan dolayı konuşurken dilimiz rahat hareket ederek istediğimiz harfleri rahatlıkla ağzımızdan çıkarırız. Solunum ve sindirim yollarının hep nemli kalması için tükürük salgısı mutlaka gereklidir. Tükürük salgısı olmasa ağzımıza aldığımız yiyecekleri ıslatarak yuvarlayamaz, lokma haline getiremez ve yutamazdık. Tükürük salgısı ürettiği bakterilerle dişlerin üzerine yuvalanmak isteyen kötü huylu organizmalardan korunmasını sağlar ve diş sağlığının korunmasında büyük ölçüde yardımı vardır.

Tükürük Ve Diş Sağlığı İlişkisi

Tükürük Ve Diş Sağlığı İlişkisi

Ağzımıza aldığımız bazı sert besinler, tükürük salgısı nedeniyle yumuşar ve mukoza tabakasının çizilmesinin önüne geçilmiş olur. Bir konuşma esnasında ağzı kuruyan ve tükürük salgısının yeterli olmadığı insanlar çok zorlanırlar ve devamlı su içerek ağızlarının ıslanmasını sağlamaya çalışırlar. Tükürük salgısı devamlı üretilerek ağız içinde bulunan mikro organizmaların diş ve diş etlerine verdiği zarar minimum düzeye indirilir. Dudak, yanak ve dil kasları ile iş birliği içine giren tükürük salgısı, vücuda zarar vereceği belli olan maddeleri daha ağız içine girdiği vakit uzaklaştırırlar. Ayrıca tükürük salgısı ağız içinde bulunan yaraların iyileşmesinde çok etken rol oynar.

Benzer Konular

Diş Fiyatları

Diş Fiyatları

Diş tedavisi gereken durumlarda fiyat belirlemek istendiğinde işler zorlaşır. Çünkü yapılacak olan tedavinin içeriği, zaman...

Diş hassasiyetinin diş sızlaması

Diş hassasiyetinin diş sızlaması

Diş hassasiyeti sızlaması günümüzde asit erozyonu ve diş yüzeyindeki mine tabakasının bozulması gibi nedenlerle sık...

Diş Aşısı

Diş Aşısı

Diş hekimliği teknolojisi her geçen yıl birazcık daha ileriye gidiyor. Diş hekimliğinde dişlerle alakalı akla...

Hamilelikde diş saglıgı

Hamilelikde diş saglıgı

Diş sıhhati bütün yaşam süresince bir insan için mühim bir konu. Diğer taraftan kimi hususi...

Sağlıklı Dişler Hastalıkları Önlüyor

Sağlıklı Dişler Hastalıkları Önlüyor

Dişlerin sağlıklı ve bakımlı olması bir çok ciddi hastalığın önüne geçiyor. Başta mide ve bağırsak...

Yukarı