Diş Bakımı

Tırnak yemenin dişlere zararı

Özellikle bebeklik ve çocukluk dönemlerinde parmak emen ve tırnak yiyenlerin diş sağlıkları bozulabilmektedir. Küçük yaşlarda tırnak eti yiyenlerin diş görünümlerinin çarpık olabileceğini söyleyen uzmanlar, dişlerin şekilsel bozukluklarının en büyük sebebi olarak parmak emme ve tırnak yeme alışkanlıklarını göstermektedirler. Ortodonti Uzmanı Dr. Ahmet Pınar’ın yaptığı açıklamada, başta estetik görünüm olmak üzere beraberinde birçok diş sorununu doğuran tırnak yeme alışkanlığı terk edilmediği taktirde, tedavisinin oldukça güç olduğunu belirtmekte.

Yalnızca tırnak yemek değil bununla birlikte parmak emmek, geniz eti sebebiyle sürekli ağızdan nefes alıp vermek, uzun süreli emzik kullanımı zamanla henüz gelişmesini tamamlamamış yumuşak diş dokusunun zarar görmesine siz fark etmeden eğilmesine sebebiyet vermekte. Ayrıca şekilsel olarak bozulan dişlerin temizlenmesinin de zor olduğu, diş aralarının tam olarak temizlenememesinden kaynaklanan bakteri oluşumunun çoğaldığını ve beraberinde diş çürümeleri ile zamanla çene yapısında da gelişim sorunlarının yaşandığını sözlerine ekleyen Pınar, tıp dünyasında da kötü alışkanlıklar olarak adlandırılan bu davranışların sürdürülmemesi gerektiğini bizlere hatırlatmakta. Şekilsel diş bozukluklarının aynı zamanda çene yapısını bozduğunu ve konuşma yetisinde aksaklıklara sebebiyet verdiğini, bazı seslerin düzgün çıkmamasının da nedeni olduğunu açıkladı.

Estetik bozukluğun, ortodontik tedavisinin her yaşta mümkün olduğunu da açıklayan uzmanlar, küçük yaşta yapılan tedavilerin daha kısa sürede verimli sonuçlar verdiğini de söylemektedir. İlerleyen yaşlarda kemiklerin iyice sertleşmesi sebebiyle uygulanan protez, diş teli, çene apareyleri gibi tedavilerin sonuçlarının geciktiği de ortadadır. Yetişkinler olarak bizlerin, küçük çocuklarımızdaki parmak emme, tırnak yeme gibi tiksel davranışları mümkün olduğunca unutturmamız gerektiğini söyleyen uzmanlar, bebek ve çocuk yaşta uzun süreli emzik kullanımının da devam ettirilmemesi gerektiğinin altını çizmektedirler.

Çocuğunuzu Mutlaka Ortodontis’e Götürün

Özellikle 21 yaş altı, çene ve diş estetiği bozukluklarının tedavisinin çok daha kolay ve rahat olduğunu belirten uzmanlar, 21 yaş üzeri vakalarda dişlere, lingual braketler, seramik braketler, çene plaketleri gibi tedavi yöntemleriyle daha sert müdahalelerin gerektiğini söylemekte. Asıl sorunun küçük yaşta edinilen tırnak yeme ve parmak emme alışkanlığının ileriki yaşlarda da devam etmesini sebep gösteren Dr. Ahmet Pınar yaptığı açıklamada çocuklarımızın ilk ortodontik muayenelerinin 7-8 yaşlarında, yani süt dişleri dökülmeye başladıktan hemen sonra yapılması gerektiğini hatırlatmakta, ve periyodik olarak 7-9 yaşları arasında 3 ayda bir kontrollerinin yapılmasını faydalı olarak kabul etmekte.

Benzer Konular

Diş Fiyatları

Diş Fiyatları

Diş tedavisi gereken durumlarda fiyat belirlemek istendiğinde işler zorlaşır. Çünkü yapılacak olan tedavinin içeriği, zaman...

Diş hassasiyetinin diş sızlaması

Diş hassasiyetinin diş sızlaması

Diş hassasiyeti sızlaması günümüzde asit erozyonu ve diş yüzeyindeki mine tabakasının bozulması gibi nedenlerle sık...

Diş Aşısı

Diş Aşısı

Diş hekimliği teknolojisi her geçen yıl birazcık daha ileriye gidiyor. Diş hekimliğinde dişlerle alakalı akla...

Hamilelikde diş saglıgı

Hamilelikde diş saglıgı

Diş sıhhati bütün yaşam süresince bir insan için mühim bir konu. Diğer taraftan kimi hususi...

Sağlıklı Dişler Hastalıkları Önlüyor

Sağlıklı Dişler Hastalıkları Önlüyor

Dişlerin sağlıklı ve bakımlı olması bir çok ciddi hastalığın önüne geçiyor. Başta mide ve bağırsak...

Yukarı