Diş Bakımı

Sıcak havalar dişlerin çatlamasına neden olabilir

Yazın kavurucu sıcakları vücudumuz su tüketimine fazlasıyla gereksinim duyuyor. Özellikle soğuk buz benzeri su harareti dindirmede birebir. Fakat insana serinlik veren bu vaziyet dişlerde de şok tesiri yaratıyor.

Vücut sıcaklığının yükseldiği çıkmış olduğu yaz aylarında buzluktan alınıp ansızın içilen soğuk su dişlerin çatlamasına ve hem de duyarlı dişlere haiz olan kişilerde dişlerin kırılmasına sebep oluyor.

Yaz aylarında soğuk su ve asitli içeceklere dikkat edin

Yaz aylarında sizi serinleten buz benzeri soğuk su ve asitli içecekler göründükleri kadar muhteşem olmayabilirler. Bu içecekler dişlere ciddi zararlar verirken insanda diş kayıplarına sebep olabilirler.

Yaz aylarında çok aşama tüketilen asitli içecekler dişler üstünde asit oluşturarak diş minesinin zayıflamasına ilerleyen zamanlarda ise zayıflayan diş minesinin ansızın içilen soğuk su ya da asitli kıdarlarla beraber çatlaması ve kırılması kaçınılmazdır. Diş minesi dişi yiyecek ve içeceklerden zarar veren bakterilerden sakınan bir tabakadır. Diş minesinin yapısı epey bir serttir ama giderek bu yapı dişlerin bakımsızlığı ve fiziksel-kimyasal etkilerin birleşimi ile bu diş minesini zayıflatmaktadır. Dişlerde ağrılara ve sızlamalara sebep olabilen diş minesinin ziyan görmesi bilhassa yaz sezonlarında içilen soğuk içeceklerle birlikte kendini iyiden iyiye belli etmektedir.

Diş bakımınıza yaz aylarında itina gösterin

Yaz aylarında serinleme ihtiyacından dolayı yoğun olarak tüketilen soğuk su ve asitli içecekler Dişlerin çatlamasına, kırılmasına ve türlü ağrılara sebep olabilmektedir.

Dışarıda daha çok vaktin geçirildiği yaz aylarında yoğun olarak diş bakımı aksatılmaktadır. Yoğun şekilde tüketilen asitli gıdalar, şekerli gıdalar ve dondurma diş hassasiyetlerinin artmasına ve diş çürüme hızının artmasına sebep olmaktadır. Yaz aylarında da tertipli şekilde günde en azca iki kez olacak biçimde dişlerin fırçalanması buzlu ve çok soğuk içeceklerden ırak durulması vaziyetlere kesinlikle itina gösterilmelidir.

Yaz aylarında da kesinlikle diş hekimi kontrollerine gidilmeli ve dişlerin bakımı dikkatsizlik edilmemelidir.

Kategori: Diş bakımı

Benzer Konular

Diş Sağlığımızın Yaşamımızdaki Önemi

Diş Sağlığımızın Yaşamımızdaki Önemi

Sindirim sistemimizin başlangıcı ağzımızdır. Besinleri ilk olarak ağzımızla alır ve sindirime hazırlarız. Bu yüzden ağız...

Diş Sağlığının Önemi

Diş Sağlığının Önemi

İlk olarak aşırı sıcak ve soğuk gıdalar almamaya özen göstermeliyiz. Diş etlerimizin ne kadar hassas...

Diş Problemlerine Kesin Çözüm

Diş Problemlerine Kesin Çözüm

Yaş gözetmeksizin herkesin başına gelebilecek bir sağlık sorunu olan diş ağrıları, dönem dönem kişileri ciddi...

Diş Dolgu Fiyatları

Diş Dolgu Fiyatları

Çürüyen dişlerin zaman içinde görsel ve işlevsellik anlamında kötüye gitmesi ve ağızda kötü kokuların yayılmaya...

Elma sirkesi ile diş bakımı

Elma sirkesi ile diş bakımı

Elma sirkesinin dişe olan faydaları ve diş sağlığı amacıyla kullanımı konusunda pek az kişinin bilgisi...

Yukarı