Diş Bakımı

sağlıklı dişler için ne yapmalıyız

Ağız ve diş bakımı için diş fırçalama ve diş ipi kullanımından daha fazlasına gerek var. Aldığımız gıdalara da çok önem vermeliyiz. Yenilmesi gerekenler ve yenilmemesi gerekenler:

Örneğin, kuru üzüm çürüğe neden olan bakterilerle savaşırken, susam çocuklarda mine oluşumunu destekliyor…

Sağlıklı dişlere sahip olmak için tüketilmesi gereken besinler ve uzak durulması gereken yiyecekler o kadar çok ki… Stodamenta Diş Kliniği hekimlerinden Dr. Med. Dent Hakan Bilhan, bu konuda bakın neler söylüyor.

Yararlı 8’i aklımızda tutmakta fayda var

Dişler için sağlıklı içecek: YEŞİL ÇAY

Yeşil çay, polifenol içerir, içindeki bitki bileşenleri dişleri kayganlaştırır ve yapışmayı azaltarak dişleri korur. Ağız kokusuna karşı da iyi gelir, çünkü koku yapan mikroorganizmaları azaltır.

Süt, yoğurt, peynir, ayran…

Süt ve süt ürünleri kalsiyum içerir ve biliyoruz ki bu kemikler için olduğu kadar dişler için de iyidir. Peynir bunlara ilaveten fosfat içerir, tükürük akışını arttırarak dişlerin yıkanmasını sağlar ve mineyi korur.

Meyve: Elma, çilek, narenciye, kivi gibi meyveler C vitamini içerir. C vitamini deriye iyi geldiği gibi dişetine de iyi gelir.

DİKKAT: Fazla narenciye dişlerde asit erozyonuna neden olabilir!

Sebzeler: Havuç, patates ve brokoli bol bol vitamin A içerir. Vitamin A diş minesi oluşumu için vazgeçilmezdir. Ayrıca kıtır kıtır yenen meyve ve sebzeler dişleri temizler.

Kuru üzüm: Bazı kimyasalların diş çürüğü ve dişeti hastalığı oluşturan bakterilerle savaştığı Chicago’da 2005 yılında araştırmacılar tarafından bulunmuştur.

Susam: Hem çok lezzetlidir, hem de bol kalsiyum içerir. Susam sayesinde diş üzerinde oluşan bakteri plağı kazınır ve özellikle çocuklarda mine oluşumu desteklenir.

Et: Dana, tavuk, hindi, yumurta – hepsi fosfor içerir. Bu gıdalar dişlerimizin daha kuvvetli ve çürüğe karşı daha dirençli olmasını sağlar.

Su: Ağzı yıkar, kenarda köşede kalmış gıda artıklarını uzaklaştırır, kötü ağız kokusunu azaltır. Ayrıca dişetlerinin nemlenmesini sağlar.

Çiklet diş sağlığı için iyi midir?

Şekersiz ciklet çiğnemek diş sağlığına 2 açıdan yararlı olur: 1- dişleri çiğneme sırasında temizler, 2- çiğneme sırasında sağladığı temizlik ve masaj dışında bol tükürük salgılanmasını sağlayarak çürük yapan bakterilerin ürettikleri asidin nötralize edilmesini sağlar.

DİKKAT: Fazla ciklet çiğnemek çene eklemi ve çiğneme kaslarında ağrıya neden olabilir!

BUNLARDAN iSE UZAK DURUN

Tüm karbonhidratlar dişlere zararlıdır, ancak şekerler diş çürüğü açısından en kötüleridir. Patates cipsi gibi nişasta içeren gıdalar önce tükürükte enzimler yardımıyla küçük şeker moleküllerine ayrışmaları gerektiği için daha az zararlıdır. Bir seferde ne kadar şeker olduğundan çok, yemek ve içeceklerle ne kadar sıklıkla alındığı önemlidir. Ne kadar sık alınır ve dişlerle temas ederse, o kadar fazla dişler düşük pH düzeyleri yani asitlerle karşı karşıya kalır ve demineralizasyon dediğimiz minenin asitle çözünmesi artar. Bu nedenle dişlerin kendilerini tamir etme fırsatları olması için şekerli gıda ve içecek alım sıklığının azaltılmasıdır.

Kaçınılmasında fayda olan gıdalar lolipop gibi sert şekerler, her türlü hamur işi, muz, kuru incir veya kuru kayısıdır. Bunlar dişlerin üzerini kaplar ve bakteriler için yakıt deposu görevi görürler.

Aynı durum şekerli içecekler için geçerlidir: yapay meyva suları, limonatalar, cola’lı içecekler ve tabii ki şeker kullanılan çay ve kahveler.

Benzer Konular

Diş Fiyatları

Diş Fiyatları

Diş tedavisi gereken durumlarda fiyat belirlemek istendiğinde işler zorlaşır. Çünkü yapılacak olan tedavinin içeriği, zaman...

Diş hassasiyetinin diş sızlaması

Diş hassasiyetinin diş sızlaması

Diş hassasiyeti sızlaması günümüzde asit erozyonu ve diş yüzeyindeki mine tabakasının bozulması gibi nedenlerle sık...

Diş Aşısı

Diş Aşısı

Diş hekimliği teknolojisi her geçen yıl birazcık daha ileriye gidiyor. Diş hekimliğinde dişlerle alakalı akla...

Hamilelikde diş saglıgı

Hamilelikde diş saglıgı

Diş sıhhati bütün yaşam süresince bir insan için mühim bir konu. Diğer taraftan kimi hususi...

Sağlıklı Dişler Hastalıkları Önlüyor

Sağlıklı Dişler Hastalıkları Önlüyor

Dişlerin sağlıklı ve bakımlı olması bir çok ciddi hastalığın önüne geçiyor. Başta mide ve bağırsak...

Yukarı