Diş Bakımı

Sağlıklı Dişler Hastalıkları Önlüyor

Dişlerin sağlıklı ve bakımlı olması bir çok ciddi hastalığın önüne geçiyor. Başta mide ve bağırsak rahatsızlıkları sindirim sistemi olmak üzere beyin iltihaplarına ve bazı kanser risklerine karşı vücut korunmuş oluyor. Senede en az iki defa yapılan diş hekimi kontrolleri sayesinde hem diş hemde beden sağlığınız korunmuş oluyor.

Eksik dişlerin neden olduğu yetersiz sindirim diş eti problemlerine ve midede hekilobakter oluşmasına neden olmaktadır. Günlük olarak yapılmayan veya ihmal edilen diş bakımı sonucunda dişler üzerinde oluşan bakteriler kan yolu ile vücuda yayılmakta bu durum ise özellikle günümünüzün en önemli hastalıklarından birisi olan kanser, kalp rahatsızlıkları vb. bağışıklık sistemini düşüren önemli hastalıklara ortam hazırlamaktadır. Yani burada anlatmak istediğimiz durum basit bir diş çürüğü ilerleyerek apseye ve beyinde hasar bırakan bir iltihaplanmaya dönüşebilir. Fakat düzenli olarak diş bakımını gerçekleştiren (Günde en az iki defa sabah ve akşam yatmadan önce) ve 6 ayda bir olmak üzere diş hekimi kontrollerini gerçekleştiren bir bireyde beyin, kalp yada böbrek gibi hayati önem taşıyan organlarda sistemik bir rahatsızlığın görünme riski oldukça azalır. Yanlızca bu kadar da kalmaz, ortodontık bir sorununuz varsa ise burundan nefes alamamanız sorunlarınız varsa, diş etlerinizde sorunlarınız varsa bu gibi rahatsızlıklarınızında bir an evvel çözümünü aramalısınız. Örneğin gece yatarken burun tıkanıklığınız nedeni ile ağızdan nefes alıp vermeniz diş eti rahatsızlıklarınızın olumnasına ve diş taşlarının oluşmasına neden olacaktır. Bu gibi durumları olanlar ve diş çarpıklıgı sigara içenler 4 veya 5 ayda bir diş hekimizin kontrollerini gerçekleştirerek diş taşlarını temizlettirmelerinde büyük önem vardır.

Diş eti kanamaları neden olur ?

Vücutta oluşan bir takım rahatsızlıklar ve bağışıklık sistemini zayıflatan hastalıklar öncelikli olarak kendisini ağız içerisinde belli ederler. Bunun en güzel örneklerinden birisi şeker hastalığıdır. Bunun etkileri ilk olarak ağızda aseton kokusu ve aşırı dişeti kanamaları olarak görülmeye başlar. Yine aynı şekilde ağızda oluşan, dil üzerinde oluşan yada dişetleri üzerinde oluşan büyümeler ve dişeti kanamaları lösemi gibi birtakım kanser türlerinin habercisi olma risk taşir. Dişetin kanaması geçmeyen ve diş etlerinde ciddi şekilde rahatsızlık duyanlar mutlaka bu tür hastalıklara karşı tedbirli olmaları gerekmektedir.

Ağız ve diş sağlığına korumada bir takım öneriler

– Mutlaka yılda en az iki defa olmak sureti ile diş hekimine gidiniz.

– Şakar hastaları ve kalp hastaları (sistemik rahatsızlıkları olan bireyler) ve 60 yaşın üzerinde olanlar 3 ayda bir diş hekimine, çocuklar 4-6 ayda bir ve sağlıklı bireylerde 6 ayda bir diş hekimi kontrollerini gerçekleştirmeleri gerekir.

– Sağlıklı diş ve diş etlerine sahip olmak isteyen bireyler, süt dişleri çıktığı andan itibaren dişlerini düzenli olarak fırçalamaları ve yeterli düzeyde diş hekimi kontrolleri yapmalıdır.

– 1 yaşından itibaren çocuk düzenli olarak diş hekimine götürülmeli erken yapılan teşhis ve tedavi diş sağlığı açısından son derece önemlidir.

– Diş ağrısı diş kanamaları, diş çürükgü ve diş kırıklarında acil olarak diş hekiminize kontrollerine yaptırınız

– Dişlerinizde yada diş etlerinizde ağrılar oluşmadan diş hekimine gitmelisiniz. Eğer ağrılarınız oluştuysa bu sizin diş hekimine gitmekte geç kaldığınızı gösterir.

– Diş ağrılarında alınacak olan ağrı kesiciler yanlızca ağrılarınızı dindirir mevcut olan diş probleminizi sonuçlandırmaz. Bu nedenle mutlaka bir diş hekimine muayene olmalısınız.

Benzer Konular

Diş Fiyatları

Diş Fiyatları

Diş tedavisi gereken durumlarda fiyat belirlemek istendiğinde işler zorlaşır. Çünkü yapılacak olan tedavinin içeriği, zaman...

Diş hassasiyetinin diş sızlaması

Diş hassasiyetinin diş sızlaması

Diş hassasiyeti sızlaması günümüzde asit erozyonu ve diş yüzeyindeki mine tabakasının bozulması gibi nedenlerle sık...

Diş Aşısı

Diş Aşısı

Diş hekimliği teknolojisi her geçen yıl birazcık daha ileriye gidiyor. Diş hekimliğinde dişlerle alakalı akla...

Hamilelikde diş saglıgı

Hamilelikde diş saglıgı

Diş sıhhati bütün yaşam süresince bir insan için mühim bir konu. Diğer taraftan kimi hususi...

Diş Çürümesini nasil engelleriz

Diş Çürümesini nasil engelleriz

Diş çürükleri ve diş eti problemleri bütün dünyada oldugu gibi ve benzeri memleketimizde de önde...

Yukarı