Diş Bakımı

Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi Nedir?
Kanal tedavisi, dişin merkezindeki küçük, iplik emsali dokunun, demek ki dişözünün (pulpa) çıkarılmasıdır. Hasar görebilen, hastalanan yada ölen pulpa çıkarıldığında, artan boşluk temizlenir, şekillendirilir ve bir daha doldurulur. Bu işelmle kök kanalı kapatılır. yıllar evvel, hastalanan yada zarar görebilen dişler çekilirdi. Bugün, kanal iyileştirmesinde, kaybedilecek durumdaki dişler bile kurtarılabilmektedir.

Pulpa hasarının en genel sebepleri şunlardır:
Çatlak diş
Derin çürük
tarihte ya da yakın zamanda dişe hassas darbe gibi nedenlerle dişte hasar.
Pulpa enfeksiyon kaptığında yada öldüğünde, terapi edilmediği takdirde, dişin kökünde, çene kemiği içinde abse meydana getiren irin birikebilir. Abse, dişi kapsayan kemiği yok ederek ağrıya neden olabilir.
Kanal iyileştirmesi ne şakilde imal edilir?
Kanal tedavisi, Hale göre birden fazla seans gerektirecek farklı adımlardan meydana gelir. Bu adımlar şunlardır:
evvel, ön dişin arka tarafında yahut azı veya küçük azı dişlerinin kuronunda 1 delik açılır.
Hastalıklı pulpa çıkarıldıktan sonra (pulpektomi) pulpa boşluğu ve kök yolları temizlenir, genişletilir ve kanal dolgusu için şekillendirilir.
Birden fazla seansa lüzum mevcutsa, seanslar arasında dişi korumak için kuronda faaliyete geçen deliğe geçici dolgu üretilir.
sonra geçici dolgu çıkarılır ve pulpa boşluğu ve kanal kalıcı olaraktan doldurulur. Gutta percha (Güta Perka) ismi verilen konik uçlu, lastik 1 madde kanalların tüm birine sokulur ve Umimiyetle simanla (yapışkanla) yerine tutturulur. arada sırada, yapısal yardim için kanalın içerisine metal veya plastik çubuk konulabilir.
Son adımda, natürel görünümünü ve formunu eski duruma taşımak için dişin üzerine kuron kaplanır. Diş kırılmış ise, kuronu yerleştirmeden evvel dişi onarmak için post uygulaması lazım olabilir.
Onarılan Diş ne denli zaman faydalanılabilir?
tedavi edilen ve onarılan diş/dişler, gerçek ağız ve diş onarımı ile 1 yaşam uzunluğu yararlanılabilir. tedavi edilen dişte gene çürük oluşabileceğinden dolayı , ileride ortaya çıkabilecek başka problemleri önlemek için ağız onarımı ve muntazam diş hekimi muayenesi zaruridir.

Dişi canlı tutan pulpa bundan böyle mevcut olmadığından dolayı, tedavi edilen diş, kırılganlaşarak, kırılmaya karşı daha hassas vaziyete kazanç. Kanal iyileştirmesinen sonra dişe kuron ya da dolgu müraacat edilmesi kararını verirken bu madde önemlidir.

Kanal terapisinin başarısı yahut başarısızlığını gözden geçirmek için en çok faydalanılan tarz, tedaviden önce çekilen röntgenlerle yeni çekilen röntgenleri karşılaştırmaktır. Bu karşılaştırma, kemik kaybının devam edip etmediğini yahut kemiğin tekrardan şekillenip şekillenmediğini gösterecektir.

Benzer Konular

Kanal Tedavisi Uygulaması

Kanal Tedavisi Uygulaması

Dişlerimizin sağlam halinden daha iyi bir haz olamaz. Çünkü öz dişimizin yerini hiç bir yapay...

Ağrısız Kanamasız Diş Tedavisi

Ağrısız Kanamasız Diş Tedavisi

Acısız diş rehabilitasyonu olabilmekte mi ? Günümüz teknolojileri tıp sahasında en çok diş hekimliği hakkında...

Diş Kanal Tedavisi

Diş Kanal Tedavisi

Bazen bir disi kurtarmak için kanal rehabilitasyonu gerekmektedir. Kanal rehabilitasyonu kuron kaplama ya da diger...

Diş dolgularında tercihimizi nasıl yapmalıyız

Diş dolgularında tercihimizi nasıl yapmalıyız

Bilindiği gibi ağızda oluşan çürükler tedavi edilebilmekteve temizlenen çürük sonrası oluşan boşluğa dolgu denilen bazı Maddeler yerleştirilerek...

kanal tedavisi nedir?

kanal tedavisi nedir?

Niçin kanal tedavisi yapılır? İlk olarak şu bilinmelidir ki, tabii dişin durumunu hiç bir sentetik...

Yukarı