Diş Bakımı

Kanal Tedavisi Uygulaması

Dişlerimizin sağlam halinden daha iyi bir haz olamaz. Çünkü öz dişimizin yerini hiç bir yapay diş yerini tutamaz.Fakat dişlerimizin iyi bir şekilde korunmaması ve diş yapımızın hassas olup,bizlerinde sağlıklı bir dişin nasıl olması gerektiği konusundaki yetersiz bilgilerimiz,sağlıklı bir dişi kaybetmemize sebep olmaktadır. Sağlıklı bir dişin tedavi olması gerektiği durumda o dişi kurtarmak ve daha fazla zarar görmemesi için kanal tedavisi yapılması diş hekimlerimiz tarafından önemli bir tedavi aşamasıdır. Tedavi sürecinde hasar görmüş dişlerin korunmasında yardımcıdır. Tedavinin  uygulanmasının sebebi pulpa yani; (sinir, kan, lenf damarlarını içeren dişin içindeki yumuşak tabaka), kendini tamir edemeyecek derecede hasar görmesi ve ölmesi.

Pulpa dişimizin özüdür. Yani dişin yumuşak olan tek tabakasıdır. Diş çürüğünün nedeniyle, diş pulpasının ( diş özü ) iltihaplanması sonucu başlar. Genellikle buna, kırık dişlerdeki veya derin çürükler deki bakteriler sebep olur. Bakteriler dişin özünde iltihaba yol açar. Hasar görmüş veya hastalanmış pulpa çıkarılmazsa diş ve çevresindeki dokular enfeksiyona maruz kalır ve sonunda dişinizi tamamen kaybedebilirsiniz. Pulpa  iltihabı dişin kök ucunda oluşur.

Benzer Konular

Ağrısız Kanamasız Diş Tedavisi

Ağrısız Kanamasız Diş Tedavisi

Acısız diş rehabilitasyonu olabilmekte mi ? Günümüz teknolojileri tıp sahasında en çok diş hekimliği hakkında...

Diş Kanal Tedavisi

Diş Kanal Tedavisi

Bazen bir disi kurtarmak için kanal rehabilitasyonu gerekmektedir. Kanal rehabilitasyonu kuron kaplama ya da diger...

Diş dolgularında tercihimizi nasıl yapmalıyız

Diş dolgularında tercihimizi nasıl yapmalıyız

Bilindiği gibi ağızda oluşan çürükler tedavi edilebilmekteve temizlenen çürük sonrası oluşan boşluğa dolgu denilen bazı Maddeler yerleştirilerek...

kanal tedavisi nedir?

kanal tedavisi nedir?

Niçin kanal tedavisi yapılır? İlk olarak şu bilinmelidir ki, tabii dişin durumunu hiç bir sentetik...

Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi Nedir? Kanal tedavisi, dişin merkezindeki küçük, iplik emsali dokunun, demek ki dişözünün (pulpa)...

Yukarı