Diş Bakımı

kanal tedavisi nedir?

Niçin kanal tedavisi yapılır?

İlk olarak şu bilinmelidir ki, tabii dişin durumunu hiç bir sentetik diş tutmaz. Dolayısıyla doğal dişlerimiz tedavi ederek son noktaya kadar korumalıyız. Dişlerimizden 1’i hastalandığında en bilinen koruma usullerinden biri de kanal tedavisidir. Kanal iyileştirmesi hasar görmüş dişlerin korunmasında destekcidir. Pulpa (sinir, kan, lenf damarlarını ihtiva eden dişin içindeki yumuşak tabaka), kendini tamir edemeyecek aşamada hasar gördüğünde pulpa ölür. Genelde buna, kırık dişlerdeki yada derin çürüklerdeki bakteriler sebep olur. Bakteriler dişin özünde iltihaba yol açar. Hasar görmüş yahut hastalanmış pulpa çıkarılmazsa diş ve etrafındaki dokular enfeksiyona maruz kalır. Ve bitiminde dişinizi tam olarak kaybedebilirsiniz.

Kanal tedavisi NEDİR ve nasıl uygulanır?

Kanal iyileştirmesi pulpanın hasar kavradığı durumlarda tatbik edilen 1 terapi yoludur. önceki yıllarda hastalanmış yumuşak diş tabakasıyla karşılaşıldığında bir çözüm çekim iken, günümüzde bu dişleri tedavi etmek mümkündür.

Kanal iyileştirmesi yapılmazsa ne olur?

Derin çürük ve çatlak Dolayısıyla pulpanın kendini iyileştiremeyeceği hallerde diş gücünü kaybeder, enfeksiyon bütün dişe yayılabilir. Kanal iyileştirmesi yapılmazsa enfeksiyon kök ucundaki bünyelere kadar erişebilir. Dişi kapsayan çene kemiği deiltihaplanarak aşınır. çıkan bu boşlukta abse oluşur. Bu tabloya ağrı ve şişlik de eşlik eder ve diş kısa zaman diliminde kaybedilir

Kanal terapisinin aşamaları

1. İlk olarak ağrısız ve acısız 1 tedavi bulunması için dişe anestezi gerçekleştirilir (yapılır).

2. sonradan çürük temizlenip, dişin özüne ulaşılınca hastalıklı ve yumuşak doku çıkarılır. Sinir ve doku artıkları temizlenir.

3. Kök kısmına dek diş kanalına şekil sağlanır. icap ederse bir takım ilaçlar uygulanarak gelişme hızlandırılabilir.

4. Seanslar arasında diş iyileşene kadar geçici dolgu maddeleriyle dişin üzeri kapatılır. İltihabın üremesinin durduğu anlaşıldıktan ve kök ucundan iltihap gelmesi sona erdikten sonra kanal içerisi has bir dolgu maddesiyle, kök tarafına dek doldurulur.

5. kimi vakalarda bu seanslara hiçbir zaman gerek olmayıp tek 1 seansta da kanal tedavisini esenlikli bir tarzda kanal tedavisini tamamlamak mümkündür.

Kanal tedavisi başvurulmuş 1 dişin ömrü ne kadardır?

Eğer diş gene enfekte olmazsa ve çürümesini önleyici tedbirler alınırsa, hayat boyu bu dolgu istifade edilebilir. tertipli dişhekimi kontrollerinizde enfeksiyonun başlangıcını yakalayabilirsiniz. ayrıca mükemmel 1 ağız onarımı ile de dişin gene çürümesi önlenmelidir.

Benzer Konular

Kanal Tedavisi Uygulaması

Kanal Tedavisi Uygulaması

Dişlerimizin sağlam halinden daha iyi bir haz olamaz. Çünkü öz dişimizin yerini hiç bir yapay...

Ağrısız Kanamasız Diş Tedavisi

Ağrısız Kanamasız Diş Tedavisi

Acısız diş rehabilitasyonu olabilmekte mi ? Günümüz teknolojileri tıp sahasında en çok diş hekimliği hakkında...

Diş Kanal Tedavisi

Diş Kanal Tedavisi

Bazen bir disi kurtarmak için kanal rehabilitasyonu gerekmektedir. Kanal rehabilitasyonu kuron kaplama ya da diger...

Diş dolgularında tercihimizi nasıl yapmalıyız

Diş dolgularında tercihimizi nasıl yapmalıyız

Bilindiği gibi ağızda oluşan çürükler tedavi edilebilmekteve temizlenen çürük sonrası oluşan boşluğa dolgu denilen bazı Maddeler yerleştirilerek...

Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi Nedir? Kanal tedavisi, dişin merkezindeki küçük, iplik emsali dokunun, demek ki dişözünün (pulpa)...

Yukarı