Diş Bakımı

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır

Çürüyen veya herhangi bir sebepten dolayı kırılmış olan dişlere uygulanan kanal tedavisi, en etkili yöntemlerden biridir, dişi geri kazandırmak ve işlev sağlamak için yapılır. İnsanın kendi dişinin yerini hiçbir şey tutmaz tabii, bu yüzden dişlerimizin kıymetini iyi bilmeli ve hijyen kurallarına uyarak dişlerimizi temizlemeye özen göstermeliyiz. Kanal tedavisi dişin odağında olan ince ipliksi sinir dokusunun bir problem olduğu zaman çıkarılmasıdır. Dişteki çatlaklar, büyük çürükler ve travma ile bu bölüm hasara uğrar, hemen önlem alınmazsa, burada oluşacak enfeksiyon giderek bütün dişlere yayılır ve sonuçta daha kötü sıkıntılar ile baş başa kalırız.

Kanal tedavisi yapılmadan önce lokal anestezi uygulandığı için, sizin ağrı duymanız söz konusu olamaz, eski metodların yerini ilerleyen teknolojik aletler aldığı için, artık dişçilerden korkmanıza gerek kalmamıştır. Tek seansta en çok yarım ile bir saat gibi bir zaman dilimi içinde kanal tedavisi yapılabilmektedir. Bazı durumlarda seans sayısı 2 veya 3 e çıkabilir. Dişteki problem ile doğru orantılı bir süreçtir. Sorun ilk başta fark edilir ve bir diş hekimine gidilirse, diş tamamen kurtarılabilir. Ama gecikilmiş vakalarda hem daha zahmetli bir döneme girilecektir ve hem de belki diş kurtarılamayacaktır. Kanal tedavisi uygulamasının belli aşamaları vardır, lokal anestezi uygulandıktan sonra, diş çürükleri ve sinir hücrelerinden kalanlar özenle temizlenir. Kök kanalında enfeksiyon varsa o da temizlenir ve daha önceden hazırlanan malzemeler ile kök ucuna kadar dolgu yapılır, yani boşalan sinir hücresinin yeri doldurulur.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır

İşin asıl önemli noktası da bundan sonra başlar, kanal tedavisi yapılmış bir dişi ömür boyu ağzımızda tutmak ve bir daha sorun çıkartmasının önüne geçmek için diş temizliğine ve diş ipi kullanmaya titizlikle özen göstermeliyiz. Diş hekiminize düzenli olarak kontrollere gitmeniz kanal tedavisi yapılmış bir dişi ömür boyu kullanacağınız anlamına gelir. Koruyucu önlemleri aldığınız takdirde, kanal tedavili dişlerinizi sağlıklı kullanmanız mümkün olacaktır, ama unutmamanız gereken en önemli husus, o diş artık eskisi gibi değildir ve dikkatli bir şekilde ısırma ve koparma yapmalısınız.

Kategori: Diş bakımı

Benzer Konular

Diş Sağlığımızın Yaşamımızdaki Önemi

Diş Sağlığımızın Yaşamımızdaki Önemi

Sindirim sistemimizin başlangıcı ağzımızdır. Besinleri ilk olarak ağzımızla alır ve sindirime hazırlarız. Bu yüzden ağız...

Diş Sağlığının Önemi

Diş Sağlığının Önemi

İlk olarak aşırı sıcak ve soğuk gıdalar almamaya özen göstermeliyiz. Diş etlerimizin ne kadar hassas...

Diş Problemlerine Kesin Çözüm

Diş Problemlerine Kesin Çözüm

Yaş gözetmeksizin herkesin başına gelebilecek bir sağlık sorunu olan diş ağrıları, dönem dönem kişileri ciddi...

Diş Dolgu Fiyatları

Diş Dolgu Fiyatları

Çürüyen dişlerin zaman içinde görsel ve işlevsellik anlamında kötüye gitmesi ve ağızda kötü kokuların yayılmaya...

Elma sirkesi ile diş bakımı

Elma sirkesi ile diş bakımı

Elma sirkesinin dişe olan faydaları ve diş sağlığı amacıyla kullanımı konusunda pek az kişinin bilgisi...

Yukarı