Diş Bakımı

Kalıcı Diş çıkarma Zamanları

Kalıcı diş nedir arkadaşlar oncelikle bu konuya deginelim

Kalıcı diş çıkartma devri şekilde 4 ile 6 yaşlarında süregelen ve 20 yaşına kadar devam eden ilk şekilde büyük azı dişi ile başlayarak 20 lik dişin çıkması ile son kabul eden yaşam boyu ağızda duracak dişlerdir.

İlk kalıcı dişin çıkma devri ne zamandır ?

İlk kalıcı diş 6 ile 7 yaşlarında çıkan ve büyük azı diş dediğimiz diştir. Bu diş bütün süt dişlerinin çıkmış olduğu dönem sonrasında çıkacaktır. Bu azı diş çoğunlukla süt dişleri ile karıştırılır.

İlk kalıcı diş sonrası öteki dişlerin çıkma dönemleri

İlk şekilde 5 ile 6 yaşlarında çıkan azı dişten sonrasında öteki ıslak aralıklarında da sırası ile kalıcı dişler çıkmaya başlar. En yoğun şekilde 7-10 ıslak arası görülen kalıcı dişlerin çıkmaısı 7 yaşından itibaren alt taraftaki süt dişlerin düşmesi ile birlikte kendisini belli eder. 8 yaşlarında ise üst dişler düşmeye başlamış olacak ve yerine kalıcı kesici dişler gelecektir. 8 ve 9 yaşlarında çocuğun ağzıda 8 tane kesici kalıcı diş çıkmış olduğu görülür. Daha sonraki zamanlarda 9-10 yaşlarında taraf azı dişler 1. azılar olaran nitelendirdiğimiz azı dişleri, 10-11 yaşlarında 2. kalıcı azı dişleri ve 12 yaşından itibarende büyük azı dişleri çıkacaktır. 2o ıslak dişlerinin çıkmaya başladığı dönem ise çoğunlukla 18 ile 16 ıslak arasıdır. Bu dişlere halk içinde 20 lik dişler, akıl dişleri, üç. azı dişler isimlerde verilmektedir.

Kaç tane kalıcı diş vardır

Yetişkin bir insanda bütün kalıcı dişlerin çıkması tamamlandığında alt sırada 16 üst sırada 16 olmak suretiyle 32 tane kalıcı diş bulunmaktadır.

İlk çıkan 1. büyük azı dişlerinin ehemmiyeti nedir ?

İlk çıkan azı dişlerin oldukça iyi bakılması ve bu çağda çocuğun diş bakımı hakkında tam teşekküllü olması gerekir. İlk çıkan 1. büyük azı dişi 12 yaşışan kadar yemeğin yenildiği ve en yoğun uygulanan diş olacaktır. Ağızdaki öteki süt dişleri ile birlikte bulunur. hayat boyu kalıcı olacak bu dişin erken çağda kaybedilmesinin en büyük sebeplerinden birisi onun süt dişi bulunduğu düşüncesidir. Süt dişlerinin dikkatsizlik edilmesi ve bakımsız bırakılması öteki kalıcı dişlerde büyük meselelere sebep olacağı benzeri en oldukça tesiri ise bu diş üstünde gösterir. Süt dipşlerin yerine iyi mi olsa kalıcı dişler istikbal benzeri düşünceler çocuğun ileriki yaşlarda oldukça mesele çekmesine sebep olmaktadır.

Süt dişleri ile ilgili mühim bir bilgi

Süt dişleri yerine istikbal olan kalıcı dişlere kılavuzluk görevi üstlenir. Bu dişlerin sıhhatli olması ve bakımının yapılması yerine istikbal kalıcı dişlerinde son aşama sıhhatli ve muntazam bir sıralamaya haiz olmasına sağlayacaktır.

Kategori: Diş çıkarma

Benzer Konular

Bebeklerde Diş Çıkarma Problemleri

Bebeklerde Diş Çıkarma Problemleri

Bu yöntem iki üç saat aralıkla yapıldığında özellikle çürüğü olan hastalarda çürük bölgesini temiz tutarak...

Bebeklerde 6 yaş dişi

Bebeklerde 6 yaş dişi

Uzmanlara göre; bebeklerde süt dişlerinin düşüp yerlerini genç süreklilerin alması, aşağı yukarıya süt dişlerindeki sürme...

Bebeklerde diş çıkarma belirtileri

Bebeklerde diş çıkarma belirtileri

Ortalama olarak ilk dis 7. ay ortalarinda belirir. Ancak bazan ilk dis üçüncü ayda erkenden...

Çocugunuz Diş Çikartırken Ne Yapmalısınız?

Çocugunuz Diş Çikartırken Ne Yapmalısınız?

Diş çıkarma, çocuklar için doğal bir süreçtir ancak kimi zaman problemli de olabilir. Çocuğumun Dişleri...

Bebeklerde diş çıkarması

Bebeklerde diş çıkarması

Bebeğimin dişi ne zaman çıkar? Siz hamileyken, bebeğinizin ileride süt dişlerine dönüşecek olan diş kökleri...

Yukarı