Diş Bakımı

implantı devlet ssk karşılıyormu

Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliğinin 4.5.1.A maddesinin üçüncü fıkrasında ise“ 01/1/2011 tarihinden itibaren Kurumla sözleşmeli resmi sağlık kurumu veya kuruluşu tarafından yapılan protez tedavileri ile ilgili olarak yapılması gerekli görülen akrilik veya seramik veneer kron, hassas tutuculu kron, implant üstü kron v.b. metal destekli tek parça kron ve tek parça döküm kronlar ile alt-üst çene iskelet dökümünün, ilgili sözleşmeli resmi sağlık kurumu ve kuruluşu tarafından yapılması/ hizmet alımı ile sağlanması zorunludur. Bu tarihten itibaren söz konusu işlemlerin protez tedavisini yapan sağlık kurumu veya kuruluşu tarafından sağlanmaması ve hasta tarafından karşılanması halinde fatura bedeli hastaya ödenerek ilgili sağlık kurumu veya kuruluşundan mahsup edilir.” hükmünü içermektedir.

Bu hüküm uyarınca, 01/1/2011 tarihinden itibaren Kurumla sözleşmeli resmi sağlık kurumu veya kuruluşu tarafından yapılan protez tedavileri ile ilgili olarak yapılması gerekli görülen akrilik veya seramik veneer kron, hassas tutuculu kron, implant üstü kron v.b. metal destekli tek parça kron ve tek parça döküm kronlar ile alt-üst çene iskelet dökümünün, ilgili sözleşmeli resmi sağlık kurumu ve kuruluşu tarafından yapılması veya hizmet alımı ile sağlanması zorunlu olduğundan mağduriyet yaşanmaması için gerekli tedbirlerin alınması ve hizmet alımı yapacak kurumlarımızın 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu ve ikincil mevzuat hükümleri ile Bakanlığımız düzenlemelerine riayet etmeleri gerekmektedir.

Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu’nun 19.10.2010 tarihli toplantısında; Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliğinin “Kurum ile sözleşmeli resmi sağlık kurum ve kuruluşlarında yapılacak diş tedavileri” başlıklı 4.5.1.A maddesinin ikinci fıkrası uyarınca Kurumla sözleşmeli resmi sağlık kurumu tarafından yapılan protez tedavileri ile ilgili olarak yapılması gerekli görülen akrilik veya seramik veneer kron, hassas tutuculu kron, implant üstü kron v.b. metal destekli tek parça kron ve tek parça döküm kronlar ile alt-üst çene iskelet dökümüişlemlerinde ayrıca ödenen ve SUT eki EK-7 listesinde 404.041, 404.042 ve 404.043 kodla yer alan “döküm işçilik ücretleri”nin listeden çıkarılması ve bu ücretlerin yine EK-7 listesinde yer alan protez işlem ücretlerine eklenmesine karar verilmiştir.

Bu bağlamda, 01/1/2011 tarihine kadar protez hizmet sunumu sağlamayan merkezin kalmaması hususunda gereğini rica ederim.

 Doç.Dr.İrfan ŞENCAN
 Bakan a. Genel Müdür V.

Sizlerde diş implantı deneyimlerini aşağıdaki form aracılığıyla paylaşabilirsiniz.

Kategori: Diş implantı

Benzer Konular

İmplant Fiyatları

İmplant Fiyatları

Çürük dişlerin yerini alan ve adeta yeniden bir diş kökü oluşturmak için kullanılan implantların başarı...

İmplant Dişin Faydaları

İmplant Dişin Faydaları

 İmplant diş demek kalıcı çözüm demektir. Çünkü implant dişler klasik köprü kanal vb yöntemlere göre...

İmplant Dişlerle Estetik Bir Görünüm Kazanma

İmplant Dişlerle Estetik Bir Görünüm Kazanma

Hayata Yeni Bir Gülümseme İçin Harika Diş Tasarımı Ağız ve diş yapısının gülümseme ve konuşma...

Diş İmplantı Nedir Ne İşe Yarar

Diş İmplantı Nedir Ne İşe Yarar

Diş kökünün olmadığı durumlarda kurtarıcı görevi yapan ve diş köküne yerleştirilen titanyum vidalara diş implantı...

İmplantların ömrü ne kadardır

İmplantların ömrü ne kadardır

Çeşitli sebeplerle ortaya çıkan diş kayıpları, günümüzde hem sağlık hem de estetik açıdan oldukça önem...

Yazıya Yapılan Yorumlar

 1. Nafiye Aksu diyor ki:

  Ben psödokolinesteraz hastasıyım Dişlerıme inpılant yaptırdım mejburen Fakülteye gitmek zorundayım Hastalığım Nedeniyle Sinop SGK sı Samsun yol harcağımı Ödemiyor.

 2. erdal diyor ki:

  ben ssk dan emeklıyım ust ceneme 6 adet ımplant takdırdım ımplant ustu dıslerımı ssk da yaptırabılırmıyım

 3. mehmet özen diyor ki:

  ben bakur emeklisiyim üst ön dişimi empilant yaptıracam bana ne fiyat çıkar saygılarımla

 4. Hasan ozdemir diyor ki:

  Merhabalar, yeni emekli oldum.alt ve üst çenemde toplam 15 tane çürük yamuk dis var. Bunların hepsini çektirim im
  Plait yaptırmak istiyorum bana kac liraya maliyet çıkar. Birde SSK bunu karsiliyormu?

 5. SITKI diyor ki:

  Merhaba,ben SSK li olarak calisan biriyim ve 7 dis implant yaptirmak istiyorum.Sorum bana nekadara mal olur ve SSK nekadarini karsilar?Tesekkurler

Yukarı