Diş Bakımı

Hamilelikte diş çekilir mi?

Hamilelik bütün bünyenin fizyolojik ve ruhsal istikametten pek oldukça farklıklara uğramış olduğu bir dönemdir. Ağzımız ise bünyenin bu tür farklıklarına karşı oldukça duyarlı olan bir bölgesidir.
Anne talibi hamilelik müddetince ister istemez sürekli bebeğini düşündüğü için kendi şahsi bakımını dikkatsizlik edebilir. Mide bulantıları ve kusmalar ağız içerisinde zarar veren tesirlere sebep olur. Bazı yiyecek ve içeceklere karşı çok alaka yada çok tiksinme duyulması neticesi ağız da bundan etkilenir.
Hormonal etkisinde bırakır neticeninde ağız içerisinde bazi degisimler olur. Mesela kandaki ve tükürkteki asit miktarı arttığ için dişlerin çürümesi kolaylaşır. Çünkü en kolay anlatımıyla , dişin çürümesi demek , bakterilerin salgıladığı asitlerle yumuşaması demektir. Diş eti hastalıkları da eskisinden daha basit ve daha yoğun oluşacaktır.

Hamilelik esnasında anne dişlerinden kalsiyum kaybı ve her hamilelikte annenin bir dişini kaybedeceği yanlış bir inanıştır. Fakat hamilelik esnasında ağız sağlığında kimi farklıkların olacağı da bir gerçektir. En mühim değişim östrojen ve progesteron hormon düzeylerindeki artış olup, bu vaziyet da dişler üstündeki plak birikiminin artarak çoğalması ile bağlantılıdır.

Eğer plak uzaklaştırılmazsa dişeti iltihabına (gingivitis) sebep olur. Bu vaziyet “hamilelik gingivitisi” ismini alır. Dişeti kırmızı, dolgunluk şekilde artmış, duyarlı ve kanamalıdır. Bu tablo daha oldukça 2. üç aylık çağda gebe bayanların çoğunluğunu ayrıcalıklı şiddette etkiler. Eğer gingivitis zati mevcutsa hamilelik esnasında sertliği artabilir ve rehabilitasyon edilmezse periodontitise ilerleyebilir. Hamile hanımlarda benzer vakitte “hamilelik tümörü” geliştirme rizikosu de vardır. Bunlar dişeti büyümelerinin irritasyonu neticesi oluşan iltihabi lezyonlardır. Genellikle kendi durumuna bırakılmakla beraber, hastaya hastalık veriyorsa yada çiğneme, fırçalama ve öteki ağız bakımı işlemlerini engelliyorsa dişhekimi yönünden alınmalıdır.

Kategori: Diş çekimi

Benzer Konular

Diş Eti Çekilme Tedavisi

Diş Eti Çekilme Tedavisi

Dişlerin gün içerisinde olması gerekenden fazla ve yanlış tekniklerle sert şekilde fırçalanması, dişlerimize yaptırmış olduğumuz...

Yirmilik yaş dişlerin çekilmesi gerekir mi

Yirmilik yaş dişlerin çekilmesi gerekir mi

20 lik dişler kimi hallerde insana bağlı şekilde şiştiği, ağrı yapmış olduğu ve kişiyi oldukça...

Diş neden uyuşmaz

Diş neden uyuşmaz

Dişler sadece sert bir dokudan oluşmaz. İçlerinde sinir ve damar grubu bulunur. Bir dişin uyuşabilmesi...

Oruçluyken diş çektirilir mi

Oruçluyken diş çektirilir mi

Diş çektirmek orucu bozmaz. Eğer diş çektirilirken iğne vurulursa, oruç bozulur. Dişten çıkan kanı yutmakla...

Diş çekim ücreti ne kadar

Diş çekim ücreti ne kadar

En düşük diş çekim ücreti 40 TL ‘den başlamaktadır. Bazı Özel diş çekim yerlerinde bu...

Yukarı