Diş Bakımı

Hamilelikde diş saglıgı

Diş sıhhati bütün yaşam süresince bir insan için mühim bir konu. Diğer taraftan kimi hususi hallerde daha mühim duruma gelmektedir. Bunlardan birisi de gebelikte diş sağlığıdır. Çünkü gebelikte görülebilecek diş problemleri anneyi bulunduğu kadar karnındaki bebeği de negatif etkileyecektir. Dolayısıyla gebelikte diş bakımını tertipli şekilde yapmak ve diş sıhhati için doktor kontrolüne gitmek gerekir.

Gebelikte diş sıhhati için tavsiyeler ve dikkat edilmesi şart olan mühim hususlar:

1. Gebelikte diş sıhhati için en iyi metod diş bakımını tertipli yaparak diş rahatsızlıklarını öncesinden önlemektir. Diş hekimi kontrollerinde de dikkatli olmak gerekir. Diş hekimin vereceği ilaçları ve bakım için önereceği tavsiyeleri kadın-doğum hekiminizle de koordineli şekilde yapmakta yarar vardır.

Bazen hamile hanımlarda diş eti rahatsızlıları ciddi boyutlara ulaşabilmekte ve enfeksiyon yada başka problemler görülebilmektedir. Bu halde şayet diş hekiminiz rastgele bir tıbbi müdahale önerirse bu mevzunun da hanım doğum hekimiyle görüşülüp fikrinin alınması gerekir.

2. Gebelik sürecindeki diş ve diş eti tedavileri ayrı bir dikkat gerektirir. Uzmanlar bilhassa gebeliğin ilk birkaç ayı için ağır bir müdahale gerektiren bir diş ve diş eti rehabilitasyonu önermezler. Sonraki aylarda ise gene hanım doğum hekimiyle koordineli şekilde diş tedavileri yapılabilir. Hamile kadının uzun müddet sırt üstü yatmasını gerektiren diş tedavileri de negatif etkisinde bırakır yapabilir. Bu halde plasentaya kan akışı yavaşladığı için anne karnındaki bebek negatif etkilenebilir.

3. Diş ve diş eti meseleleri olan gebe bayanlar için şayet diş problemi ile alakalı röntgen çekilmesi gerekiyorsa bu mevzu hanım doğum hekimiyle görüşülmelidir. Çünkü hamileliğin bilhassa ilk 3 ayında bu tür röntgen ışınları bebek için ters etkisinde bırakır yaratabilir.

4. Diş etleriniz ve ağız içi problemlerinizden dolayı sert gıdaları yemekte zorlanıyorsanız hanım doğum hekiminizle de görüşüp sıvı gıdalara yönelebilirsiniz. Temel emel hem sizin hem de bebeğinizin alması şart olan gıda değerlerini almasını sağlamaktır. Bunları bir müddet sıvı gıdalardan da alabilirsiniz. Çorbalar, taze sıkılmış meyve suları, yoğurt, süt v.b. gıdaları alabilirsiniz. Ayrıca yiyebiliyorsanız yiyecekleri püre biçiminde de yiyebilirsiniz.

5. Özellikle gebelik sürecinde diş sağlığına ve bakımına daha çok itina göstermek gerekiyor. Çünkü kadındaki hormonal farklıklardan dolayı diş etleri daha duyarlı duruma geliyor ve dişlerde enfeksiyon, diş etlerinde kanama benzeri vaziyetler olabiliyor. Bunun en büyük çözümü elbet ki öncesinde diş bakımını ve kontrollerini tertipli şekilde yaptırmaktır.

Dişlerin her gün günde averaj 2 kez fırçalanması gerekir. Kaldı ki diş fırçalaması dahi tam kafi olamamaktadır. Diş fırçalarının giremediği yerlerde bakteri plağı oluşumları görülebilmektedir. Bunun için diş fırçalamasının yanında diş ipleri de temizlik için kullanılabilir. Ayrıca diş hekimi kontrollerinde bu diş plakları da temizlenecektir. Zaten diş plakları temizlenmediği vakit dişlerde diş taşları oluşmakta ve bu da diş eti kanamalarına yol açmaktadır. Diş sağlığında mümkündür olduğunca İlave tedbirleri kullanmak gerekir. Mesela ağız içi gargarası yada tuzlu su ile yapılacak gargara bu anlamda yararlı olacaktır.

Diş fırçalarken de tesirli bir metod kullanılmalıdır. Diş fırçasını dişlere ve diş etlerine çok bastırmamak, hafif, yukarıdan aşağı ve dairesel hareketlerle diş fırçalanır. Yan dişler soldan sağa biçimde fırçalanmazlar. Bu biçimde diş araları hem iyi temizlenmez hem de diş etleri ziyan görebilir. Çiğnediğimiz yüzeyler soldan sağa fırçalanır. Dişlerin lisan tarafına bakan bölümlerini da dikkatsizlik etmemek gerekir. Diş fırçalarının yumuşak uçlu olması önemlidir.
altı Gebelikte diş sıhhati için tesirli beslenme de önemlidir. C vitamini ve kalsiyum alımının yanında A ve D vitaminleri de diş sıhhati için müspet rol oynarlar. Kalsiyum ve C vitamini anlamında varlıklı meyve ve sebzeler tüketilmelidir. C vitaminindeki gıda değerlerinin dişleri ve diş etlerini çürüme ve enfeksiyonlara karşı savunucu tesiri vardır. Süt, balık ve yumurta mühim gıda kaynaklarıdır. Şeker tüketiminden mümkündür olduğunca kaçınmak gerekir. Şeker dişlerin çürümesine ve akabinde diş etlerinde enfeksiyon oluşumuna yol açar.

Kalsiyum dişi ve ağız içindeki kemik dokuyu savunur ve güçlendirir. Ayrıca bir gebe bayanın bu süreçte her zamankinden daha çok kalsiyuma ihtiyacı vardır. Çünkü bebek anne aracılığıyla beslendiği için annenin almış olduğu kalsiyumun bir bölümünü bebek tüketir. Dolayısıyla annenin kalsiyum ihtiyacı artar. Bu çağda anne ve bebeğin gereksinim işitebileceği kalsiyum düzeyi 1300-1400 mg civarındadır.

7. Ağız içi bölgesi enfeksiyonların cirit attığı bir yerdir. Özellikle dilimiz enfeksiyonlar için ideal bir barınma yeridir. Dolayısıyla uzmanlar diş fırçalarken dilimizi de diş fırçasıyla temizlemeyi önermektedir.

Benzer Konular

Diş Fiyatları

Diş Fiyatları

Diş tedavisi gereken durumlarda fiyat belirlemek istendiğinde işler zorlaşır. Çünkü yapılacak olan tedavinin içeriği, zaman...

Diş hassasiyetinin diş sızlaması

Diş hassasiyetinin diş sızlaması

Diş hassasiyeti sızlaması günümüzde asit erozyonu ve diş yüzeyindeki mine tabakasının bozulması gibi nedenlerle sık...

Diş Aşısı

Diş Aşısı

Diş hekimliği teknolojisi her geçen yıl birazcık daha ileriye gidiyor. Diş hekimliğinde dişlerle alakalı akla...

Sağlıklı Dişler Hastalıkları Önlüyor

Sağlıklı Dişler Hastalıkları Önlüyor

Dişlerin sağlıklı ve bakımlı olması bir çok ciddi hastalığın önüne geçiyor. Başta mide ve bağırsak...

Diş Çürümesini nasil engelleriz

Diş Çürümesini nasil engelleriz

Diş çürükleri ve diş eti problemleri bütün dünyada oldugu gibi ve benzeri memleketimizde de önde...

Yukarı