Diş Bakımı

Dişlerin Çürümesinin Nedenleri ve Hatalari

Gün içinde bilincinde yoksa dişlerin çürümesine sebep olan bir oldukça hata yapmaktayız. Bu hatalar dişlerin sağlıksız olmalarına ve fena görünmelerine sebep olmaktadır.

Dişlerin çürümesine yol açan sebepler nedir ?

– Gün içinde devamlı şekilde verilen kahve molaları, yiyecek sonrası atıştırmalar, tatlılar ve şeker içeren gıdalar, asitli içecekler diş bakımı için müsait bir alan oluşmadığından dolayı gün süresince diş üstüne yapışan baktariler dişlerin çürümesi için uygun bir ortam hazırlarlar. Aynı vakitte dişlerin sağlıksız olmasının yanı sıra sigara, çay ve kahve kirleri dişlerin görünümünü de etkilemekte dişlere sarımtırak bir renk vermektedir.

– Gün içinde sigara tüketimi dişlere ve ağız sağlığına en oldukça ziyan veren etkenlerdendir. Dişlerin sararmasına ve ağız hastalıklarına sebep olan sigara dişlerin yok olmasındaki en mühim faktörlerin başlangıcında gelmektedir.

– Yetersiz diş bakımı diş ipi kullanımının olmaması yanlızca diş fırçalamanın ağız ve diş sıhhati için kafi olacağı düşüncesi dişlerin çürümesine sebep olan bir başka etkendir. Diş fırçalarının ağızda ulaşamadığı kimi bölgeler vardır. Özellikle yoğun dişli olan kişilerde diş araları netlikle diş ipi temizlenmesi gerekmektedir. Diş ipi kullanması bilincine erişememiş olan hastalarda diş aralarında çürükler daha çok görünmektedir. Aynı vakitte ağız gargarası da dişleri savunucu bir bakımdır.

– Ağız ve diş sıhhatinin en mühim eğer olmazsa olmamakta bakımlarından birisi diş fırçalamadır. Diş fırçalama işlemini günde en azca iki kez ve bilhassa yatmadan ilkin gerçekleştirmeliyiz. Aynı vakitte diş fırçalama işlemini doğru biçimde gerçekleştirmeli diş fırçamızı 3 aylık periyodlar biçimde değiştirmeli ve macun diş fırçasına kuru biçimde sıkılmalıdır.

– Diş sıhhati için son aşama mühim olan alışkanlıklardan birisi de şekerli gıdaların fasıla öğünlerde değil ana öğünlerle birlikte tüketilmesidir. Bu vaziyet dişlerin çürümesi ile dolaysız şekilde alakalıdır. Dişlerin korunması için ana öğünlerle birlikte tüketilen şekerli gıdalar öğün sonrası dişlerin fırçalanması ile birlikte dişlerin çürümesine sebep olamayacaktır.

– Yemek sonrasında bir bardak su içimek son aşama önelidir. Aynı vakitte dişlerin çalkalanması da ağızdaki asidik ortamı yansız yapıcak ve dişlerin savunmasını sağlayacaktır. Yemeklerden sonrasında içilecek olan bir bardak süt ise dişlerin kalsiyum açısından güçlenmelerini sağlayacaktır.

– Gün içinde bilhassa tv karşısında tüketilen çiğnenemeyen tatlılar şekilde vasıflandırılan sakız, yapışkanlı tatlılar ve çerez seçimi kuruyemişler seyrek tüketilmeleri gerekmektedir. Bu tür yiyecekler diş sıhhati için zarar veren iken gövde sağlığımızı da tehdit eden etkenlerdir. Bu alternatifler nadirende olsa tüketildiklerinde kesinlikle dişler iyi bir biçimde çalkalanmalı ve diş ipi kullanılmalıdır.

– Günlük şekilde bol miktarda meyve ve sebze tüketin. Bu şuuru diyetisyen uzmanları da size aşılamaya çalışırlar. Bu sıhhatli ve balanslı beslenmenin bir gereğidir. Sebze ve meyve tüketimi vücudunuz için ne kadar mühim ise dişlerin güç kazanması için de o kadar önemlidir.

– Eğer sakız çiğnemeyi oldukça seviyorsanız size şekersiz sakızı önerebilirim. Şekersiz sakız dişlerin temizlenmesini, aralarda kalan artıkların giderilmesini, tükürük akışkanı hızlandırarak dişlerin bakterilerden savunmasını sağlayacaktır.

Kategori: Diş bakımı

Benzer Konular

Diş Sağlığımızın Yaşamımızdaki Önemi

Diş Sağlığımızın Yaşamımızdaki Önemi

Sindirim sistemimizin başlangıcı ağzımızdır. Besinleri ilk olarak ağzımızla alır ve sindirime hazırlarız. Bu yüzden ağız...

Diş Sağlığının Önemi

Diş Sağlığının Önemi

İlk olarak aşırı sıcak ve soğuk gıdalar almamaya özen göstermeliyiz. Diş etlerimizin ne kadar hassas...

Diş Problemlerine Kesin Çözüm

Diş Problemlerine Kesin Çözüm

Yaş gözetmeksizin herkesin başına gelebilecek bir sağlık sorunu olan diş ağrıları, dönem dönem kişileri ciddi...

Diş Dolgu Fiyatları

Diş Dolgu Fiyatları

Çürüyen dişlerin zaman içinde görsel ve işlevsellik anlamında kötüye gitmesi ve ağızda kötü kokuların yayılmaya...

Elma sirkesi ile diş bakımı

Elma sirkesi ile diş bakımı

Elma sirkesinin dişe olan faydaları ve diş sağlığı amacıyla kullanımı konusunda pek az kişinin bilgisi...

Yukarı