Diş Bakımı

Dişlerimiz Ve Kötü Alışkanlıklar

Diş sağlığına ne kadar önem vermemiz gerektiğini hepimiz biliyoruz, sağlık ağızdan başlar diye öğretildi bize daha küçük yaşlarımızda. Çünkü sindirimin ilk olgusu olan besinlerin çiğnenmesi, dişlerimiz sayesinde gerçekleşir, dişler ısırır koparırı ve besinlerin parçalanarak yutulmasına yardımcı olur. Dişlerimize ne kadar iyi baktığımızı söylersek söyleyelim, eğer aldığımız besinlere ve yaptığımız bazı hareketler dikkat etmiyorsak, dişlerimiz zarar görürü ve vaktinden önce yıpranarak özelliğini yitirir ve bu da başımıza türlü diş sağlığı sorunlarının açılmasına neden olur. En bilindik dişlere kötülüğü olan alışkanlıkların başında şekerli yiyecekler ve şekerli sakız çiğnenmesidir. Doğrudan dişlerin mine tabakasına ve diş etlerine yerleşen şeker oradan uzun süre gitmez ve bulunduğu bölgeye zarar vererek çürümesine sebep olur.

Şekerli besinlerden yalnızca diş sağlığımız için değil, genel anlamda sağlıklı olmak için uzak durmamız gerekir. Bunun yanında daha pek çok kötü alışkanlıklar dişler için çok zararlı olmaktadır, mesela dişlerimizle ambalaj veya şişe kapaklarını açmaya çalışmak bunların başında gelir. Dişler bunları yapmak için verilmemiştir bizlere, onları özenle korumamız kazımdır. Bunun yanında küçük çocuklarda çoklukla gördüğümüz okul sıralarında ellerinde tuttukları kalemleri çiğnemek, daha o yaşlarda dişlerin aşınmasına ve yıpranmasına yol açar. Kısa süre içinde de dişlerde çürükler ve ağrılar oluşmaya başlar.

Dişlerimiz Ve Kötü Alışkanlıklar

Dişlerimiz Ve Kötü Alışkanlıklar

Ayrıca sıklıkla abur cubur yemek, atıştırmalıklardan vazgeçmemek de dişleri kötü etkileyen alışkanlıklardandır. Zira dişlerimizi aynı sıklıkla fırçalamayız ve yiyecek artıkları orada uzun süre kalarak bakteri üretir ve diş çürümelerine yol açar. Diş gıcırdatmanın ve farkında olmadan dişleri sıkmanın ne kadar dişler için zararlı olduğunu bir önceki yazımızda belirtmiştik zaten. Bunun yanında beslenme bozuklukları, yeterli kalsiyumun alınamaması tek tip yiyeceklerle beslenmek de diş sağlığını olumsuz etkileyen unsurların başında gelmektedir. Meyve suları ve enerji içeceği diye bilinen tatlı sıvıları sık tüketmek de dişler için kötü alışkanlıklar listesindedir. Bunlarda bol miktarda şeker vardır, şeker asitlerini dişlerden temizlemek zannedildiği kadar kolay olmaz ve bulundukları yerlerde kısa sürede çürümeler yol açarlar.

 

Kategori: Dişçi

Benzer Konular

Diş Ve Diş Eti Hastalıkları

Diş Ve Diş Eti Hastalıkları

Dişlerimizin içinde sıcak ve soğuğa, ağrıya duyarlı kan damarları bulunmaktadır. Dişlerimiz tükürük salgısı ile iş...

Diş Taşı Tartar

Diş Taşı Tartar

Tükürük salgısında ve bakteri plaklarında bulunan mineraller diş taşının oluşmasına neden olurlar. Diş taşı-tartar diş...

Çocuklarda diş hekimi korkusu nasıl yenilir

Çocuklarda diş hekimi korkusu nasıl yenilir

Çocuklarda diş hekimi korkusu nasıl yenilir Diş Hekimi Abdullah İlker Diş hekiminden her yaşta insanın...

Dişçiye ne zaman gidilir

Dişçiye ne zaman gidilir

üketiminde artış olması nedeniyle dişlerde yaşanan bazı sorunlar, diş hekimlerinin daha sık ziyaret edilmesine sebep...

Diş Hekimi Ateş Sağlat

Diş Hekimi Ateş Sağlat

Diş Hekimi Ateş Sağlat İletişim Bilgileri: Üniversite Mah. Uran Cad. No:34/2 Avcılar / İstanbul Tel:...

Yukarı