Diş Bakımı

Dişlerimiz Neden Sararır

Diş sararmaları mine yüzeyinde oluşan renklenmelerdir. Diş sararlamaların türlü sebepleri vardır. Bunlardan en tesirli olanları sigara, içki benzeri alışkanlıklar olanları ve dişleri üstünde renklenmelere sebep olan besin tüketimleridir. Dişlerin lingual yüzeylerinde kahverengimsi bir renk oluşturan sigara, puro benzeri alışkanluıkların yanı sıra sararımsı renkler oluşturan asitli içecekler kola, içkiler bira, şarap ve kahve çay benzeri alışkanlıklarda dişlerin renklenmelerine sebep olmaktadırlar.

Bunların haricinde uygulanan ilaçların kimyevi tesirleri ya da sanayide uygulanan bir ekip metaller de dişlerin renklenmesine ve çok düzeyde sararmalara sebep olmaktadır. Bu vaziyetler sonradan olabileceği benzeri anne karnında annenin kullanmış bulunduğu ilaçlar ya da bir ekip maddelerde çocuğa tesir ederek çocuğun dişlerinin sarı olmasına sebep olmaktadır.

Dişlerin ilk sürmeye başladığı zamanlarda görülen renklenmeler

Anne karnında alınan bir ekip ilaçlar çocuğa sonradan tesir ederken küçüklük dönemlerinde tetrasiklin, fluorür vb. ilaçlar dişlerin sarı renkte sürmesine diş gelişimi zamanlarda geçirilen sarılık ya da alev ateş hastalıklar çocuğun dişlerinin renklenmesine sebep olabilmektedir.

Hastalıklardan kaynaklı diş renklenmeleri

Çocukluk dönemlerinde sarılık benzeri ağır hastalıklar geçiren evlatların dişlerinde renklenmeler gözükebilir. Bebeklik döneminde diş gelişimi esnasında geçirilen alev ateş hastalıklar bebeklerde kalsiyum ve fosfor eksikliği dişlerin renklerinde bozukluklar oluşturabilmektedir.

Dişlerinizin rengi beyazlatılabilir

Ne biçimde olursa olsun ister ırsi etkiler, ister sonradan oluşan etkilerden dolayı sararmış ve renklenmiş olan dişler beyazlatılabilmektedir.

Beyazlatma işlemleri diri dişlerde beyazlatma cansız dişlerde beyazlatma uygulamaları olmak suretiyle ikiye ayrılırlar.

Diş beyazlatma işlemleri tabip kontrolünde gerçekleştirilmelidir

Dişlerdeki sararmalar tabii yollarla, dişleri hergün fırçalayarak (bu diş sıhhati için kesinlikle yapılmalı) ya da öteki dışarıdan alınacak beyazlatma uygulamaları ile beyazlatılamazlar hem de dışarıdan alınan beyazlatma ürünleri dişlerinize epey bir ziyan vermektedir. Diş beyazlatma uygulamaları yanlız ve yanlız diş hekimi kontrolünde gerçekleştirilmelidir. Diş hekimi kontrolünde meydana gelen beyazlatma uygulamaları ile dişleri bir kaç ton açabilmek mümkündür. Gerçekçi beklentiler içinde olan her hasta diş beyazlatma işleminden kesinlikle hoşnut kalacaktır.

Kategori: Diş beyazlatma

Benzer Konular

Diş lekelerinden nasıl çikar

Diş lekelerinden nasıl çikar

Kahve, sigara ve gazlı içeceklerin devamli  tüketilmesinden kaynaklanan dişlerimizdeki lekeler  görünüş açısından  ve sağlık açısından...

Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır

Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır

Dişlerimizi daha beyaz yapmanın bir kaç tane ve bir çok yolu ve seçenegleri vardır. Bunların içinde...

Diş Beyazlatma Yöntemleri

Diş Beyazlatma Yöntemleri

Bazen genetik bazen de sigara ve hijyene önem vermemekten dolayı dişlerimizin doğal rengi kaybolur, sararmaya,...

Diş beyazlatıcı ürünlerin zararları

Diş beyazlatıcı ürünlerin zararları

Hastalar tarafından ucuz olduğu için piyasada satılan diş beyazlatıcı ürünlerin ya da ev ortamında kullanılan...

Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu diş beyazlatma

Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu diş beyazlatma

Bahar aylarına girerken herkesi güzelleşme ve bakım heyecanı sarıyor. Sağlıklı ve çekici bir gülümseyişin anahtarı...

Yukarı