Diş Bakımı

Dişler İçin Yararlı Besinler

Diş sağlığının temel insan sağlığı ile bire bir ilgisi olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Temizleme ve bilinçli yapılacak diş bakımının yanında dişler için yararlı besinler olarak burada birkaç önerimiz olacak sizlere. Aslında içeriğini bilmesek da bazılarını zaten severek yediğimiz bu besin maddelerinin diş ve diş etlerine çok yararlı olduklarını uzmanlar söylüyor. Düzenli olarak alınacak bu gıdalar sayesinde dişlerimiz gerçekten sağlıklı olacak ve uzun ömürlü olarak bize sorun çıkarmayacaktır. Tabii ki hijyeni atlamadan bunları uygulamak gereklidir. Bunların başında kalsiyum açısından çok zengin olan peynir geliyor. Peynir fosfor, protein ve kalsiyum bakımından en zengin olan gıdaların başında gelmektedir ki bu da dişlerde oluşacak bakterilerin önünü keser ve diş ve diş eti sorunları yaşamamızı engeller.

Şeker açısından en düşük besin sayılan peynir, eğer şekerli bir gıda tükettiysek arkasından yenirse, şeker asitlerinin dişlerde yerleşmesine izin vermez. Dişlerde oyuklar ve çürükler de peynir sayesinde engellenir. Peynir diş minesi denilen dış kısımdaki sağlam kemik dokusu için de önemlidir, dayanıklı olmaları peynir ile daha da güçlenir. Dişler için yararlı besinler sıralamasında uzmanlara göre bir diğer gıda ürünü kereviz olarak belirlenmiş, son derece lifli bir yapısı olan kereviz çiğnediğimiz zaman çiğneme ile birlikte tükürük salgısı da artıyor ve dişlerde oluşan bakterileri etkisiz hale getiriyormuş.

Dişler İçin  Yararlı Besinler

Yani bütün lifli gıdalar dişlere çok yararlı. Bir diğer tüketmemiz gereken etkili madde ise yeşil çaymış. Yeşil çay kanser ile savaşta olduğu gibi, dişlerdeki bakteriler ve ağız kokusu ile savaşta da çok etken bir rol oynuyor. Armut ise, dişlerde oluşan lekelerle mücadele ediyor ve diş aralarında biriken yiyecek artıklarının da uzaklaşmasını sağlıyor. Susamı da anlatmadan geçmek olmaz, içeriğinde çok olan kalsiyum ile dişlerin dostu olan susam, bakteri plaklarının amansız düşmanıdır. Susam yapısı itibarı ile dişlerdeki bakterileri kazıyarak diş minelerinin sertleşmesine ve dayanıklı olmasına yardımcı olur. Tabiat ananın bize bol miktarlarda verdiği her türlü besin kaynağının sağlığımız üzerinde mutlaka iyi bir etkisi var.

Benzer Konular

Diş Fiyatları

Diş Fiyatları

Diş tedavisi gereken durumlarda fiyat belirlemek istendiğinde işler zorlaşır. Çünkü yapılacak olan tedavinin içeriği, zaman...

Diş hassasiyetinin diş sızlaması

Diş hassasiyetinin diş sızlaması

Diş hassasiyeti sızlaması günümüzde asit erozyonu ve diş yüzeyindeki mine tabakasının bozulması gibi nedenlerle sık...

Diş Aşısı

Diş Aşısı

Diş hekimliği teknolojisi her geçen yıl birazcık daha ileriye gidiyor. Diş hekimliğinde dişlerle alakalı akla...

Hamilelikde diş saglıgı

Hamilelikde diş saglıgı

Diş sıhhati bütün yaşam süresince bir insan için mühim bir konu. Diğer taraftan kimi hususi...

Sağlıklı Dişler Hastalıkları Önlüyor

Sağlıklı Dişler Hastalıkları Önlüyor

Dişlerin sağlıklı ve bakımlı olması bir çok ciddi hastalığın önüne geçiyor. Başta mide ve bağırsak...

Yukarı