Diş Bakımı

Diş Ve Diş Eti Sağlığı

Diş eti ve dişlerde meydana gelen rahatsızlıklar, vücutta meydana gelecek önemli hastalıkların da habercisi olabilmektedir. Özellikle kalp krizi ile ilişkisi araştırıldığında dişleri erkenden dökülen kişilerde kalp ve damarlarda oluşan hastalıklar daha fazla görülmektedir. diş ve diş eti sağlığı, hijyen açısından oldukça önemlidir. Eğer yaşanan hastalıklar kronik ise mutlaka bakterilerin oluşumu daha uzun yıllardır ortaya çıkmaktadır. Ağız sağlığı kalple ilgili olduğu gibi beyinle de alakalıdır. Unutkanlık ve bunama belirtilerinin nedenleri dişleri sağlam olmayan kişilerde daha fazla ortaya çıkmaktadır. Diş eti hastalıklarının ağız içinde belli enfeksiyonlara yol açması da yine önemli sorunları ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenle diş ve diş eti sağlığın korumak için önemli önlemler alınması gerekir.

Diş ve diş eti sağlığını korumak için öncelikli olarak dişlerin fırçalanmasına önem verilmesi gerekir. Diş fırçalama alışkanlığı edinmiş olan kişilerde bu sorunlar daha az oranda yaşanmaktadır. Diş ve diş eti sağlığı için günde en az iki kez dişlerin fırçalanması gerekir. Diş ipi kullanımı oldukça önemli bir olgudur. Diş sorunların ve erken çürümelerin azaltılmasında etkili olan diş ipi, diş ve diş eti sağlığı için önemli bir etki yaratmaktadır. Düzenli bir kullanım sonrasında dişlerin oldukça temiz olduğu görülmektedir. Bunların yanı sıra yemek yedikten sonra artan tükürük salgısının ağız içini temizlediği bilinmektedir. Bu temizlik işlemi bittikten sonra ağızda kalan bakterilerin tam olarak temizlenmediği görülmektedir. Çürük diş etkisinin artmasında bu durumun oldukça etken olduğu araştırmalarda ortaya konmuştur. Bu nedenle dişler mutlaka yemekten sonra fırçalanmalıdır.

Diş Ve Diş Eti Sağlığı

Diş Ve Diş Eti Sağlığı

Diş ve diş eti sağlığı için kesinlikle asitli olan tüm içeceklerden uzak durulması gerekir. Bu anlamda tatlandırıcı kullanılmış olan içeceklerden de uzak durmak gerekir. Asitli içeceklerin diş yüzeyine sert bir etki yapması nedeni ile bu bölgede bulunan tabakanın aşınmasına yol açmaktadır. Dişe yapışacak olan yiyeceklerden de uzak durulması gerekir. Şeker tüketimi de yine dişlerde yoğun bir çürük etkisi yapmaktadır. Nişastanın yoğun olduğu yiyeceklerde ve kafein yoğunluğu olan içeceklerde dişe ve ağız sağlığına zarar veren etmenler arasında yer almaktadır.

Kategori: Diş eti

Benzer Konular

Diş Eti Çekilmesindeki Nedenler

Diş Eti Çekilmesindeki Nedenler

Yalnız bu yara ameliyat sonrasında 3- 4 gün içerisinde iyileşir. Bu yöntemde yapay greftler de...

Diş Eti Çekilmesi Tedavisi

Diş Eti Çekilmesi Tedavisi

Sağlıklı ve normal bir diş etinde diş eti sınırı mine seviyesinin üstündedir. Bu sınırın mine...

Diş Eti Çekilmesi Tedavisinde Bitkisel Yöntemler

Diş Eti Çekilmesi Tedavisinde Bitkisel Yöntemler

Cerrahi müdahalelerin yanında ağrısız ve acısız bir tedavi yöntemi olan lazer de etkin bir seçenektir....

Diş Eti Çekilmesi Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Diş Eti Çekilmesi Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Diş temizliğinin yanında  dil temizliği de  çok önemlidir çünkü dil, yapısı itibarıyla  bakterilerin yaşaması ve...

Diş Eti Hastalıklarının Hayatımıza Etkisi

Diş Eti Hastalıklarının Hayatımıza Etkisi

    Diş eti hastalıkları yani bilimsel adı ile Paleontoloji günümüzde de sağlığımız konusunda ciddiyetini sürmektedir.Sadece...

Yukarı