Diş Bakımı

Diş Ve Diş Eti Hastalıkları

Dişlerimizin içinde sıcak ve soğuğa, ağrıya duyarlı kan damarları bulunmaktadır. Dişlerimiz tükürük salgısı ile iş birliği içine girerek, ısırdığımız lokmaların parçalanmasına ve kolaylıkla yutulmasına yardımcı olurlar. Yani dişler ve tükürük salgısı kimyasal anlamda ağızda sindirimi başlatmış olurlar. Bu durumda ağız ve dişlerde olabilecek her hangi bir sorun, doğrudan sindirimi de olumsuz etkileyecek ve belki de geri dönüşü olmayan sıkıntılar ortaya çıkacaktır. Diş ve diş eti hastalıkları arasında en yaygın olarak görüleni iltihaplanmalardır, dişler iyi temizlenmediği zaman yiyecek artıkları etraflarında konuşlanır ve dişleri ve diş etlerinin bakteri plakları sarmaya başlar, zamanla oluşan bakteri plakları da dişleri çürütür ve diş etlerinin iltihaplanmasına neden olur.

Diş eti iltihabının en belirgin oluşumu etlerde kızarma ve kanamadır, dişler fırçalanırken durmadan kanarlar ve ağız çok kötü kokmaya ve bazı durumlarda etrafı bile rahatsız etmeye başlar. Diş plakları, dişler ile diş etlerinin buluştuğu noktada bakteriler tarafından oluşan saydam bir tabakadır ve dişler ile diş etlerinin hava almamasına neden olurlar. Diş ve diş eti hastalıkları konusunda bilinçlenmek ve dişleri muntazam olarak ve doğru bir şekilde fırçalamak gerekir. Diş fırçalarının ömrü en fazla 6 aydır, 6 ayda bir değiştirmeniz diş sağlığınız için çok önemlidir. İltihap sonucunda hastalanmaya başlayan diş ve diş etleri kabarmaya, renk değiştirmeye ve duyarlı olmaya başlarlar.

Diş ve diş eti hastalıkları

Diş eti iltihabının en bilinen bir diğer özelliği de dişlerde uzama etlerde çekilmeler ve dolayısı ile dişlerde sallanmalar olmaya başlar. Dişlerin dip kısımları renk değiştirmeye ve siyah noktalar belirmeye başlar. Diş ve diş eti hastalıkları önlem alındığı zaman önüne geçilebilecek hastalıklardır, yapılması gereken en etkili şey, bilinçli bir şekilde ve hiç aksatmadan dişlerin temiz olmasını sağlamaktır. Bilhassa akşam yemeklerinden sonra mutlaka dişler fırçalanmalı ve diş ipi ile bir güzel temizlenmelidir. Diş ipi kullanımı pek çok diş çürüğünün ve diş eti hastalığının önleyicisi konumundadır. Şekerli ve asitli, yiyecek ve içecekleri de hayatımızdan çıkarmalı ve sağlıklı beslenmeye özen göstermeliyiz.

Kategori: Dişçi

Benzer Konular

Diş Taşı Tartar

Diş Taşı Tartar

Tükürük salgısında ve bakteri plaklarında bulunan mineraller diş taşının oluşmasına neden olurlar. Diş taşı-tartar diş...

Dişlerimiz Ve Kötü Alışkanlıklar

Dişlerimiz Ve Kötü Alışkanlıklar

Diş sağlığına ne kadar önem vermemiz gerektiğini hepimiz biliyoruz, sağlık ağızdan başlar diye öğretildi bize...

Çocuklarda diş hekimi korkusu nasıl yenilir

Çocuklarda diş hekimi korkusu nasıl yenilir

Çocuklarda diş hekimi korkusu nasıl yenilir Diş Hekimi Abdullah İlker Diş hekiminden her yaşta insanın...

Dişçiye ne zaman gidilir

Dişçiye ne zaman gidilir

üketiminde artış olması nedeniyle dişlerde yaşanan bazı sorunlar, diş hekimlerinin daha sık ziyaret edilmesine sebep...

Diş Hekimi Ateş Sağlat

Diş Hekimi Ateş Sağlat

Diş Hekimi Ateş Sağlat İletişim Bilgileri: Üniversite Mah. Uran Cad. No:34/2 Avcılar / İstanbul Tel:...

Yukarı