Diş Bakımı

Diş Temizliği Nasıl Yapılır

Dişlerimize gerekli özeni göstermeli ve en ufak bir diş sıkıntısında hemen bir diş hekimine gitmeliyiz, yoksa ilerleyen zamanları beklemek dişlere kötülük etmekten başka bir şey değildir. Bizim yapmamız gereken en önemli şey dişlerimizi temizlemektir, asla ihmale gelmeyen bu konu, diş sağlığının temel direğidir. Diş temizliği nasıl yapılır sorusunun cevabını aslında hepimiz iyi kötü biliriz, biliriz ama uygulamayız. Önce en az sabah akşam yemeklerden sonra ve yatarken dişlerimizi temiz bir diş fırçası ile fırçalamamız gereklidir, fırçalama hareketlerinin doğru yapılması da önem arz eder, bildiğimiz klasik aşağı yukarı hareketler diş fırçalamanın en büyük hatasıdır zira mikropları aşağı yukarı sıkıştırır ve daha da etkili olmalarına neden oluruz, üst dişler aşağı doğru, alt dişler ise yukarı doğru fırçalanmalıdır.

Sadece diş fırçalamak yetmez tabi, en geç 6 ayda bir diş fırçalarımızı yenilememiz gerekir çünkü 6 ay sonra işlerinin gerektiği gibi yapamaz ve mikrop üretmeye başlarlar. Bunun yanında küçük yaşlardan diş ipi kullanmaya başlamamız diş sağlığımızın geleceği açısından çok önemlidir. Dişlerimizi macun ve fırça yardımı ile fırçaladıktan sonra yeterli uzunluktaki diş ipinin 2 elimizin işaret parmaklarına geçirerek, her bir dişi ayrı, ayır temizlemeli ve kalan yiyecek artıklarından kurtarmalıyız. Ne kadar fırçalarsanız fırçalayın, diş ipinin yaptığı gibi temizleyemezsiniz.

Diş Temizliği Nasıl Yapılır

Diş Temizliği Nasıl Yapılır

Bir de dişleri birbirinden çok ayrık olan çene yapıları için ara yüz fırçası denilen fırçalar vardır ki diş ipinin yetmediği yerlerde bunlar devreye girerler ve temizlik yaparlar. Eczanelerde rahatlıkla bularak satın alabileceğiniz bu ara yüz fırçalarının fiyatları hiç de pahalı değildir. Bunlar küçük burgulu tellerin üzerine oturtulmuş fırçalardır, elinizin baş ve işaret parmağı ile tutarak dişlerinizin aralarına sokmanız ve ileri geri hareketlerle diş aralarını temizlemeniz için yapılmışlardır, çok etkilidirler ve diş ve diş eti sağlığının bir numaralı yardımcılarıdırlar. Unutmamak gerekir ki sağlık ağızdan başlar, dişlerimiz besinleri ısırarak koparan ve tükürük salgısının da yardımı ile lokmalar haline getirerek yutmamızı kolaylaştıran en önemli unsurlardır.

Kategori: Dil temizleme

Benzer Konular

Dil temizleyici

Dil temizleyici

Dilin fırçalanması ağız kokusunu azaltmada diş fırçalamaktan iki kat fazla etkilidir. Dil yüzeyinin kazınması için...

Yukarı