Diş Bakımı

Diş Tedavisi

Hastanın, ilk ziyaretinde alınan anamnezi (şikayetinin ve umumi sıhhat vaziyetinin hikayesi), çekilen röntgenler neticeninde konulmuş olan tanı, hekimi konservatif yada endodontik rehabilitasyon hakkında bir seçim hayata geçirmeye götürür. Diş çürüklerinin temizlenmesi ve oluşan boşluğun (kavite) suni bir dolgu materyali ile doldurulmasıdır.

Diş Çürüğünün Etkenleri

Bakteri plağı
Karbonhidratlı gıdalar (Şeker, un vs.)
Bünyesel etkenler (Dişin yapısı, tükürüğün bileşimi vs.)
Zaman (Besinlerin ağızda kalış süresi)

TEDAVİ YöNTEMLERİ

Kompozit Dolgu

Basit şekliyle “Beyaz yada Estetik Dolgu” şekilde tanınmaktadır. Teknik ismi “Kompozit Resin” dir. Son zamanlarda kullanılanların bir çok “Işığa Duyarlı” maddeler içermekte ve bu nedenle hususi bir ışık deposu kullanılarak sertleştirilmektedir. Işıkla sertleştirilen karma dolgular tek seansda yapılmaktadır. Geniş renk alternatifleri bulunduğu için, güzel duyu şekilde muhteşem sonuçlar elde edilebilir.

Amalgam Dolgu (Metal Dolgu)

Gümüş, kalay ve bakır alaşımının %45-50 oranında civa ile karıştırılmasıyla alana gelir. Çürükten temizlenen kavite amalgam dolgu materyali ile doldurulduktan sonra, o bölgenin iki saat kullanılmaması ve 24 saat sert bir şey çiğnenmemesi önerilir. 24 saat sonrasında iyice sertleşen dolgu cilalanır.

DOLGU SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
Dolgu yaparken çoğunlukla dişi uyuşturuyoruz. Bu sebeple anestezi tesiri geçene kadar dişle beraber uyuşan dili, dudağı ve yanağı ısırmamaya dikkat etmelisiniz. bilhassa çocuklarda buna oldukça dikkat edin.

İşlemden derhal sonrasında yiyecek yiyebilir, bir şeyler içebilirsiniz. Ancak tabii dişlerinizde de bulunduğu benzeri dolgu tarafında da oldukça sert gıdalar çiğnemeyin. (buz, sert şeker, havuç vb..)

Dolgu sonrasında soğuk sıcak hassasiyeti ilk bir kaç hafta oldukça doğaldır. Çürük ve meydana getirilen dolgu ne kadar derinse duyarlılık müddeti de o kadar uzun olur. Hassasiyet dolgu altına yerleştirilen ilaçlar yardımı ile her geçen gün kendi kendine azalır. 3 hafta nihayetinde azalmayan bir hassasiyet, dişte gece ağrıları, kendi kendine süregelen ağrılar, ısırdığınızda yükseklik ve çiğnemede balanssızlık var ise lütfen bizi arayıp bir denetim randevusu alınız.

Anesteziyi yaptığımız bölgede yada dolgu esnasında zedelenen dişeti sahasında bir kaç gün hastalık olabilmekte bu da spontane geçecektir. Tuzlu suyla gargara iyileşmenizi hızlandırır, kullanabilirsiniz.

Dilimiz oldukça hassastır en küçük bir farkı hisseder; yeni dolgunun çeşidine ve yüzey yapısına alışması için bir kaç gün geçmesi gerekir. Yapılan dolguda dişin kalan miktarı oldukça önemlidir. Eğer dişin %50 sinden fazlası doldurulmuşsa kalan sağlam diş yapısı oldukça büyük bir yük altına girer ve giderek kırılması kaçınılmazdır. Yapılan dolgu dişin %60 ı yada fazlasıysa dolgudan sonrasında dişe kaplama yapılması gerekir. Porselen kaplama dişi birarada meblağ ve sağlamlaştırır. Bu sayede diş ağızda uzun senelerce sorunsuz ve sağlam biçimde kalır.

Kategori: Genel

Benzer Konular

Diş Hastaneleri

Diş Hastaneleri

Dişlerinizi illa ki bir sorun baş gösterdiğinde değil, rutin olarak kontrol edilmelerini alışkanlık haline getirmelisiniz....

Diş Plakları Nasıl Temizlenir  Diş Plağı Nedir Ve Neden Oluşur ?

Diş Plakları Nasıl Temizlenir Diş Plağı Nedir Ve Neden Oluşur ?

Diş plakları nedir ? Plaklar, dişlerimizin etrafında yiyecek artıkları, gündelik yiyeceklerin temilenmemesi, bu yiyeceklerin bakterilere...

Diş Hava Aldığında Ne Yapılmalı?

Diş Hava Aldığında Ne Yapılmalı?

Diş ağrısı bütün kişiler için dayanılması en kuvvet sancılardan biridir. Toplum içinde diş ağrısının geçmesini...

Ortodonti Tedavisi ve Ortodonti Ücretleri

Ortodonti Tedavisi ve Ortodonti Ücretleri

Ortodonti tedavilerinde yanlış bilinenler 1-) Ortodonti tedavisinde ıslak hududu olmaktadır ? Belli bir ıslak üstündeki...

Diş Hekimliğinde Lazer Tedavisi

Diş Hekimliğinde Lazer Tedavisi

Lazer kelime manası olarak, tek renkli, düzgün ve enerji taşıyan ışık demeti. Diş hekimliğinde ise...

Yukarı