Diş Bakımı

Diş Taşı Tartar

Tükürük salgısında ve bakteri plaklarında bulunan mineraller diş taşının oluşmasına neden olurlar. Diş taşı-tartar diş eti iltihaplarının oluşmasında baş rolü oynar. Bu diş taşları diş ile diş etinin buluştuğu noktalarda oluştuğu için de temizlenmeleri biraz zahmetli olur. Kireçli ve sert olan bu taşlar temizlenirken sanki ağzımızdan sıva parçaları düşer. Diş hekiminize her hangi bir şikayet için gittiğinizde önce diş taşlarınızın temizlenmesi işlemini yapar. Bu işlem sırasında diş etleriniz kanar ve zorlanırsınız. Dişçiler bunun için küret adı verilen özel bir alet kullanırlar, bir diğer diş taşı temizleme yöntemi de titreşimlerdir. Kullanılan diş macunları diş etrafındaki taşlar için etkili olabilir ancak daha derinlerdeki taşları temizleyemezler.

Diş eti iltihaplarına neden olan ve sırasında dişlerimizi bile kaybetmemize yol açan bu diş taşı-tartar oluşumlarından bir an evvel kurtulmak gerekir. Anti tartar olarak lanse edilen ve eczanelerde satılan diş macunlarının tartar oluşumunu önlemede hiçbir etkilerinin olmadığı kanıtlanmıştır. Burada asıl iş yine bizlere düşmektedir, olayı sorun haline gelmeden engellemek hiç de zor değildir. Düzenli ve bilerek dişleri fırçalamak, diş ipi kullanmaya erken yaşlarda başlamak lazımdır. Çocuklarımızı da bu konuda bilinçlendirmeli ve küçük yaşlarda diş bakımı yapmaları için onları teşvik etmeli ve örnek olmalıyız.

Diş Taşı Tartar

Yetişkinlerin neredeyse % 90 ında diş taşı-tartar sorunu vardır. Kalıcı olan sorunlardan uzaklaşmak için bir diş hekiminizin olması ve rutin diş kontrollerinizi yaptırmanız gerekir. Diş doktorunuz teker, teker bütün dişlerinizin üzerinden geçerek onları diş taşlarından kurtarmak için zorlu bir işlem yürütür. Diş hekimim bu işlemi diş minesine zarar vermeden yapmanın yollarını bildiği için ekstradan bir sıkıntı yaşamanız söz konusu olmaz. Dişlerinizi fırçalarken oluşan kanamaları normal farz edip göz ardı etmemelisiniz, bu kanamalar olası diş eti ve diş sorunu habercisi olabilirler. Diş protezi kullananlar da aynı normal dişlere sahip olanlar gibi dişlerini muntazam olarak ve doğru bir şekilde temizlemelidir, yoksa diş eti problemleri onlar için de geçerli olacaktır.

Kategori: Dişçi

Benzer Konular

Diş Ve Diş Eti Hastalıkları

Diş Ve Diş Eti Hastalıkları

Dişlerimizin içinde sıcak ve soğuğa, ağrıya duyarlı kan damarları bulunmaktadır. Dişlerimiz tükürük salgısı ile iş...

Dişlerimiz Ve Kötü Alışkanlıklar

Dişlerimiz Ve Kötü Alışkanlıklar

Diş sağlığına ne kadar önem vermemiz gerektiğini hepimiz biliyoruz, sağlık ağızdan başlar diye öğretildi bize...

Çocuklarda diş hekimi korkusu nasıl yenilir

Çocuklarda diş hekimi korkusu nasıl yenilir

Çocuklarda diş hekimi korkusu nasıl yenilir Diş Hekimi Abdullah İlker Diş hekiminden her yaşta insanın...

Dişçiye ne zaman gidilir

Dişçiye ne zaman gidilir

üketiminde artış olması nedeniyle dişlerde yaşanan bazı sorunlar, diş hekimlerinin daha sık ziyaret edilmesine sebep...

Diş Hekimi Ateş Sağlat

Diş Hekimi Ateş Sağlat

Diş Hekimi Ateş Sağlat İletişim Bilgileri: Üniversite Mah. Uran Cad. No:34/2 Avcılar / İstanbul Tel:...

Yukarı