Diş Bakımı

Diş sızlaması

Diş Sızlaması

Eyvah dişim sızlıyor?

Yaz aylarında soğuk gıdaların tüketilmesiyle daha çok hisedilen diş sızlaması bazen bir çürük bazende diş erozyonunun sonucudur. Peki ne yapmak gerekir?
Geçer diye beklemek mi? yoksa hemen bir dişhekimine başvurmak mı?
Yazıyı okuyun buna hepberaber karar verelim.

Dişlerimizin içinde damar ve sinirlerin bulunduğu Pulpa dediğimiz bir boşluk vardır. Bunun üstünde dentin denilen daha delikli bir yapıya sahip tabaka bulunur. Bu tabakanın mikro delikli yapısının içine sinirler uzantı verir. Bu sinirler dişin sağlıklı olduğu durumlarda sıcak ve soğuk değişimlerine pek hassasiyet vermezler.Çünkü dentininde üzerinde bulunan mine ; zırh gibi pulpayı dış etkenlere karşı korur.Ne zaman ki minede bir hasar ortaya çıkar,ozaman soğuk hassasiyeti başlar.
Minede ne gibi harabiyetler olur bunu inceliyelim.

DİŞ ÇÜRÜĞÜ:
Dişin mikroorganizmalar tarafından istilası sonucunda diş çürümeye başlar. Bunun sonucunda mine dökülür ve dentin açığa çıkarak soğukdan sıcakdan etkilenir.Bazen kişinin dışarıdan kendinin de görebileceği çürükler olabilecegi gibi bazende diş ara yüzlerinde de çürükler görülür.Kişi çürüğü görmez sadece soğuk ve sıcak hassasiyeti hissedilir.

MİNE ÇATLAĞI:
Bir travma nedeniyle olabilir yada diş gıcırdatma sıkma alışkanlığı sonucunda dişin minesinde oluşan çatlaklar dişde hassasiyete neden olur.Çok soğuk birşey yiyip ardından çok sıcak birşeyler içenlerde de mine çatlağı görülür.

Özel hassasiyet giderici macunlarla yada diş hekimince uygulanan hassasiyet gidericilerle tedavi olunur.

ASİD EROZYONU:Hemen hemen kiliniğimize gelen hastaların üçde birinde asid erozyonu sonucu görülen hassasiyetlere raslamaktayız.Reflü çağımızın hastalığı .Düzensiz beslenme ve stres sonucu midenin asidinin ağıza gelmesi ,özellikle dişlerin minesinin az olduğu boyun bölgelerinde aşınmalara bunun sonucunda hassasiyetlere neden olmakdadır.

Bir çok kişi reflüsü olduğunun farkında bile değildir. Boğazında gıcıklanma,kurup öksürük dışında ,salata yerken ,limonlu yiyeceklere karşın hassasiyet sorunları vardır.Hassasiyetin tedavisi mümkündür. Tedavinin en önemli aşaması reflü tedavisidir. Hastaları buna ikna etmek her zaman kolay olmamaktadır. Çünkü reflüsü olduğunu kabul etmemektedirler. Fakat dişlerdeki aşınmalardanda son derece rahatsızlardır.Özellikle hastamız ne tarafına yatarsa aşınma yada erozyon o bölğesinde görülmektedir. Yani hastamız sağ tarafına yatıyor ise sag dişlerinde sol tarafına yatıyor ise sol tarafdaki dişlerinde aşınma ortaya çıkmaktadır.

Yüzü koyun yatan hastalarda ise ön dişlerinin kesici kenarlarında aşınma olur.
Geceleri yatarken kişinin ağzına özel apereyletri takmak ;bu apereylerin içine flour içerikli jel koymak durumu düzeltir.Hassasiyet giderici macunlarda tedaviye ek olarak kullanılmalıdır.

Colalı içeceklerin aşırı tüketimide dişlerde aşınmaya neden olur.Kola tüketiminin önüne geçilemedeği durumlarda:
…….Kola içiminin hemen ardından dişleri fırçalamak.
…….Karbonatlı su ile gargara yapmak.
…….Yada bol suyla dişlerin etrafından gececek şekilde ağzı çalkalamak.
…….Diş dostu sakız çiğnemek ,Bir nebze çözüm olabilir.

DİŞ GICIRDATMA VEYA SIKMA:Bu alışkanlıkların sonucunda da dişlerin diş etine bakan kısımlarında aşınmalar ortayaçıkar. Bu durumdada dişler hassasdır.

HATALI DİŞ FIRÇALAMA:Diş beyazlatmanın oldukça populer olduğu günümüzde diş macunlarında aşırı beyazlatıcı içermektedir.Bunlarla uzun süre diş fırçalamak hassasiyete neden olur.

Kategori: Diş ağrısı

Benzer Konular

Diş Ağrılarını Tetikleyen Yiyecekler

Diş Ağrılarını Tetikleyen Yiyecekler

Apse zamanla geçecek gibi görünse de yine tekrarlayabilir ve bu apsenin olduğu yerde şişme meydana...

Diş Ağrılarını Tetikleyen Etkenler

Diş Ağrılarını Tetikleyen Etkenler

Diş ağrısını, mutlaka herkes yaşamıştır. Diş ağrıları, oldukça büyük bir sorundur. Kişinin ruhsal ve günlük...

Diş Ağrısı Neden Hep Gece Başlar

Diş Ağrısı Neden Hep Gece Başlar

Diş ağrısının nedenleri arasında birçok etken bulunmaktadır. Çürümüş olan bir dişin iltihaplanarak kötü bir duruma...

Diş Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir

Diş Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir

Diş ağrısı, yetişkinlerde farklı sorunlara neden olabilir. Bunlar için bitkisel tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir. Ancak bu...

DİŞ AĞRISI

DİŞ AĞRISI

Dişlerde meydana gelen ağrı genellikle şu şekillerde ortaya çıkar: Yemek Esnasında veya Sonrasında Oluşan Ağrı:...

Yazıya Yapılan Yorumlar

  1. Mehmet diyor ki:

    Dişlerimin dibinde diş etine yakın kısımda koyu sarı lekeler oluştu, ben genelde hep bakımını yaparım, son bir yılda farkettiğim ve şimdi ağrı yapan bu durumun adı nedir ve tedavsi nasıl olur yardımcı olursanız cok sevınırım.

  2. ömer faruk diyor ki:

    Merhaba hocam, benim sorunum kucuklugumde ailemin yetersiz bilgisinden dolayı diş fırçalama alışkanlığımız hiç olmadı. Bugun fırçalamama artık sararmıs olduğu için fırçaladıktan sonra hiç bir faydası yokmuş hissi ile firçalamayı coğu zaman es geçiyorum. Diş doktoruna gitmekten çekiniyorum çunku diş beyazlatırken diş minesine zarar veriyorlarmış oyle duydum. Ve son 2 gundur cene kısmındaki sol tarafta bir dişim sızlıyor kesintisiz bir şekilde ve bu sızı yuzumun sol tarafından başımın ortasına kadar etki ediyor. Agrı kesicilerle idare ediyorumda etkisi gecince tekrar sızlıyor. Doktora gidersem dişimi çekmelerinden cekiniyorum. Sizce durumum ciddi mi?

Yukarı