Diş Bakımı

Diş Sıkma Ve Gıcırdatma Problemleri

Farkında olmadan dişlerimizi sıktığımız ve bu yüzden diş sorunları ile mücadele etmek zorunda kaldığımız gerçek. Özellikle okul hayatındaki çocuklar için bu sorun başlı başına bir problem kaynağı. Farkında olmadan sıkılan veya gıcırdatılan dişler hele süt dişleri ise daha çabuk aşınır ve hasar görür, zira süt dişleri çok sağlam olmayan kolay yıpranan dişlerdir. Aşınan bu dişlerin sıcak ve soğuk gıdalara hassasiyetlerinde de artış olur, çocuklar bunun ayrımına kolay varamazlar ve tedavi için zaman geçmiş olabilir, ne zaman ki dişler çürümeye ve dayanılmaz ağrılar oluşmaya başlar çocuklar o zaman dişlerinde sorun olduğunu fark eder ve şikayetler başlar. İşte o zaman belki de gecikmiş olunur. Okul stresi aileden ilk kez ayrılış, derslere yetişememe korkusu, çocukların dişlerini sıkmalarına ve gıcırdatmalarına neden olabilir.

Doğru beslenmenin de diş sağlığı üzerinde çok büyük olumlu etkileri var. Kalsiyumdan zengin gıdalar, özellikle süt ve süt ürünlerinin dengeli alınması, gelişme çağındaki çocukların dişlerine çok fayda sağlar. Bu sayede dişler gıcırdatılsa veya sıkılsa bile güçlenen diş yapısı bundan kolay etkilenmez.  Bazen çocuklar uykularında bile dişlerini sıkarak dişlerinin yapılarının bozulmasına neden olurlar. Bu şekilde dişlerini sıkan çocuklar ertesi güne yorgun ve mutsuz olarak uyanırlar ve bu onların gelişimini de olumsuz olarak etkileyen bir unsurdur.

Diş Sıkma Ve Gıcırdatma Problemleri

Diş Sıkma Ve Gıcırdatma Problemleri

Uzmanların söylediklerine göre genellikle çocuklar derin uykuda iken dişlerini sıkıyor ve gıcırdatıyor. Bu yüzden anne babaların dikkatli olması ve derin uykuya geçen çocuklarının yanak kaslarını dikkatle gözlemlemesi gerekiyor, eğer yanak kaslarında kasılma varsa bu dişlerin gıcırdatıldığı veya sıkıldığı anlamına geliyor. En çok stresli dönem okul zamanlarına rastlıyor çocuklarda bu yüzden de sağlıklı beslenmelerine ve olası sıkıntılarına doğru şekilde yaklaşımlarda bulunmak gerekir. Dişlerini gıcırdatan çocukların illa ki bir sıkıntısının olduğunu söylüyor uzmanlar, dolayısı ile derslere olan ilgisi de azalır ve konsantrasyon bozukluğu yaşar. Burada asıl önemli olan bu sorunun hemen fark edilip, uzun süreli olmamasına çalışmaktır, önlenebilir bir problem olan bu sıkıntının bir an önce halledilmesi gereklidir.

Benzer Konular

Diş gıcırdatma nedir

Diş gıcırdatma nedir

Diş gıcırdatma nedir Çocuklarımızın uykuda bakım seyretmek bizlere büyük keyif verir. Özellikle onların tatlı rüyalar gördüklerindeki...

Diş gıcırdatma hastalığı

Diş gıcırdatma hastalığı

Diş gıcırdatma hastalığı, daha çok sinir ve stres gibi psikolojik nedenlerle ortaya çıkan ve hafife...

Diş gıcırdatma sebebi

Diş gıcırdatma sebebi

Eğer bu sorulara evet yanıtını veriyorsanız ve güne bu şikayetlerle başlayarak gün içinde yoğun stres...

diş gıcırdatmasına çözüm

diş gıcırdatmasına çözüm

Hasta uykuda dişlerini gıcırdatır ve sorun genelde hasta tarafından değil de aynı odayı paylaşanlar tarafından...

Yukarı