Diş Bakımı

diş sararmasına bitkisel çözüm

Sigara bazı hastalıklar vs…dişlerin doğal rengini kaybetmesine ve sararmasına neden olur.Ama bunu doğal yollardan yapılan diş beyazlatıcı karışımlarla da en aza indirmek mümkün.

Diş sararmasına bitkisel çözüm malzemeleri:
*1 Fincan öğütülmüş böğürtlen kökü
*1 Fincan kurutulmuş ve öğütülmüş böğürtlen yaprağı
*Yarım fincan karbonat ( toz halde içme sodası )
*Az miktarda kurutulmuş ve öğütülmüş nane.

Hazırlanışı ve Uygulanışı
Öğütülmüş bitkiler bir kapta iyice karıştırılır. Daha sonra soda ilave edilerek iyice karıştırılır. Hazırlanan diş tozu nu boş bir ilaç kutusuna koyarak muhafaza edebilirsiniz. Bu karışımla dişlerinizi günde 1 kez fırçalamanız , dişlerinizin beyazlamasına yardımcı olacaktır

Kalıtımsal etkenlerle beraber çay, kahve, sigara, beslenme alışkanlığı, yaşlılık gibi durumlardan dolayı insanın dişlerinin rengi değişiklik gösterebilir.

Diş beyazlatma rengini kaybeden, sararan dişlerin klinikte veya evde farklı tekniklerle beyazlatılması işlemidir. Diş üstünde oluşan lekeler temizlikle çıkarılabilir. Dişin rengini kaybetmesi kirlenmeden daha farklı bir durumdur.

Bitkisel diş beyazlatma için çilek gibi bitkiler kullanılabilir. (Çilek alerjisi olanlara önerilmez.)

Sigara, kahve, çay gibi nedenlerden ötürü sararan dişlerinizi beyazlatmak istiyorsanız çilek macunu imdadınıza yetişiyor. Büyük ve olgun bir çileği çatalla ezin. Diş fırçasının üzerine ezilmiş çileği sürün. Dişlerinizi 2 dakika boyunca fırçalayın. Her gün 2 kez bu işlemi yaptığınızda 1 hafta sonunda farkedilir ve sağlıklı bir beyazlık olduğunu göreceksiniz.

Çilek, malik asit adı verilen, diş beyazlatıcılarında kullanılan  doğal bir kimyasal içerdiği biliniyor. Ancak bunun yanında çilek doğal meyve şekeri (fruktoz)içerdiğinden çilek yedikten sonra veya fırçaladıktan sonra dişlerinizi muhakkak diş macunu ile fırçalamanız gerektiğini unutmayınız.

Dişleri beyazlatabilmek için kurutulan adaçayı toz haline getirilerek ağız ve diş temizliğinde kullanıldığı zaman dişleri beyazlatır ve sağlam dişlerin oluşmasına katkı yapar. Karbonat gibi ürünler de dişlere beyazlık kazandırır. Ancak dişlerde aşınma yapabileceği için bu işlemden kaçınmanızda yarar var.

Diğer Yollar ise ;

1 Çay kaşığı karbonat, yarım limon suyu ve 2 damla zeytinyağını bir kase içinde karıştırın. Daha sonra diş fırçasını bu karışımın içerisine batırın ve dişlerinizi fırçalayın. Bunun haricinde düzenli olarak size uygun diş macunu ve diş fırçasını seçerek beyaz dişler için dişlerin fırçalamayı ihmal etmeyin.

– Bir tatlı kaşığı öğütülmüş adaçayı,
– Bir çay kaşığı kabartma tozu.

Yukarıda ki malzemeleri karıştırın. Bu karışımla dişlerinizi fırçalayın.
Haftada bir kez olgun çileğe fırçanızı batırıp dişlerinizi fırçalayın.
Böylece hem ağzınız güzel kokar hem de dişleriniz parlar.

Dişlerim sararıyor. Bunu nasıl önleyebilirim?

1 çay kaşığı karbonat,
çeyrek limonun suyu,
2 damla zeytinyağı.

Uyarı: Dişlerinizi beyazlaması için öncelikle diş doktorunuza danışmanız diş etinize zarar verebilecek ve karbonat gibi diş minesini aşındırıcı maddeleri alışkanlık  haline getirmeyiniz. Beyaz dişler için öncelikle diş renginizi etkileyen çay, kahve, sigara ve beslenme alışkanlıklarınıza dikkat etmelisiniz.

Kategori: Diş sararması

Benzer Konular

Diş Sararması Neden Olur

Diş Sararması Neden Olur

Diş sararması, öncellikle beslenme alışkanlıklarından dolayı oluşur. Yiyecek içecek kalıntılarının diş aralarından temizlenmemesi nedeni ile...

Dişleri sarartan besinler

Dişleri sarartan besinler

Beyaz ve parlak bir gülümseye sahip olmak bir yıl gibi bir süreye karşılık gelebilir. Buna...

Diş taşı temizleme ücreti

Diş taşı temizleme ücreti

Diş taşları özellikle gülüşümüzü ve dişlerimizin görünüşünü olumsuz etkileyen ve insanın genel görünüşü, imajı ve...

Diş lekeleri neden oluşur

Diş lekeleri neden oluşur

Diş lekelerine, kötü ağız hijyeni, sigara kullanımı yada tükettiğimiz besinler kadar dişin yapısını içten etkileyen...

Diş sararmasının sebepleri

Diş sararmasının sebepleri

İnternet sitelerinde diş beyazlatma ürünleri başlığı altında satılan bazı ürünler diş minesine zarar verebiliyor. Diş...

Yukarı