Diş Bakımı

Diş Sararması Neden Olur

Diş sararması, öncellikle beslenme alışkanlıklarından dolayı oluşur. Yiyecek içecek kalıntılarının diş aralarından temizlenmemesi nedeni ile ağız sağlığı tehlikeye girmektedir. Ağızda hijyen sağlanmaması, kullanılan besinlerde bulunan boyayıcı maddeler gibi nedenlerden dolayı, diş üzerinde plaklar oluşacaktır. Bunlar ise zamanlar dişlerin renklerini kaybetmesini sağlar. Diş sararması neden olur diye soracak olursak, sigara kullanımı, asitli içecek kullanımı, dişlerin düzenli olarak fırçalanmaması gibi nedenlerden oluşmaktadır. Kalıtsal özelliklerinde sararma konusunda etkin olduğunu söylemek gerekir. Kalıtsal olan özellikler arasında diş minesinin zayıf ve şeffaf bir yapıya sahip olması da bulunabilir. Bu nedenler dişin sarı görünmesine neden olabilir. Beslenme alışkanlıkları arasında bulunan asitli içecekler ise dişin en önemli düşmanıdır.

Diş sararması neden olur sorusunun en önemli yanıtı olan beslenme alışkanlıkları, çoğunlukla insanların dişlerinde sararmaların yaşanmasına neden olur. Bunlar arasında asitli içecekler bulunsa da en önemli pay, çay ve kahve tüketiminde olmaktadır. Kafeinin yoğun olduğu maddelerde her zaman diş sararması nedenleri olacaktır. Aşınma ve zayıflama gibi nedenlere yol açmaktadır. Dişin en koruyucu tabakası olan diş minesi görevini yerine getiremeyecektir. Asitli içeceklerin yanı sıra dişlerin sararmasına neden olan bir diğer etken ise alkollü içeceklerdir. Kırmızı şarap içinde bulundurduğu boyar madde nedeni ile dişlerin renk değiştirmesinde önemli etkenlerden biridir. Özellikle boyar madde ve tutunma özellikli olan maddelere sahip yiyecek ve içeceklerin bir an önce bırakılması ile dişlerin sararma sorunu ortadan kalkacaktır.

Diş Sararması Neden Olur

Diş Sararması Neden Olur

Diş minesi yani dişlerin en önemli koruyucu tabakasının gördüğü zararlar, diş ve diğer vücut bölgeleri için önemli rahatsızlıkların da başlangıcı demektir. Diş minesinin gördüğü zarar ile vücudun geri kalan kısmında önemli rahatsızlıklar yaşanır. Bunlara örnek olarak boğazla ilgili hastalıklar gösterilebilir. Bunun yanı sıra diş sararması neden olur sorusunun bir diğer yanıtı ise önemli hastalıklar geçiren kişilerin kullandıkları tedavi yöntemleridir. Örnek verilecek olursa eğer, kanser hastalarının kullandıkları kemoterapi ve radyoterapi tedavileri, dişlerin sararmasında etkili olan önemli nedenlerden biridir. Tütün ürünleri başlı başına bir sararma nedeni olarak karşımıza çıkar. Bunlar çoğunlukla mikro çatlaklar oluşturur ve diş minesinin içine işleyerek kötü bir görüntü sağlar.

Kategori: Diş sararması

Benzer Konular

Dişleri sarartan besinler

Dişleri sarartan besinler

Beyaz ve parlak bir gülümseye sahip olmak bir yıl gibi bir süreye karşılık gelebilir. Buna...

Diş taşı temizleme ücreti

Diş taşı temizleme ücreti

Diş taşları özellikle gülüşümüzü ve dişlerimizin görünüşünü olumsuz etkileyen ve insanın genel görünüşü, imajı ve...

Diş lekeleri neden oluşur

Diş lekeleri neden oluşur

Diş lekelerine, kötü ağız hijyeni, sigara kullanımı yada tükettiğimiz besinler kadar dişin yapısını içten etkileyen...

Diş sararmasının sebepleri

Diş sararmasının sebepleri

İnternet sitelerinde diş beyazlatma ürünleri başlığı altında satılan bazı ürünler diş minesine zarar verebiliyor. Diş...

diş sararması nasıl geçer

diş sararması nasıl geçer

Diş sararması nasıl geçer? Diş sararmalarına bitkisel çözüm ve formüller uygulayabilirsiniz. Profesör Doktor Ahmet Maranki...

Yukarı