Diş Bakımı

Diş Sağlığının Faktörleri

Ağzımızın içinde, üst ve alt çene kemiklerinde, alt kısımları yani kökler diş kemiklerinin içinde, uçları ise serbest olan, çiğneme, ısırıp koparma ve konuşurken sesleri doğru çıkarmamıza yarayan kemik oluşumları dişlerimizdir. Bebekler doğduklarında dişsizdirler, ilerleyen aylarda genellikle de 6 ay gibi önce süt dişleri çıkmaya başlar, bu dişler çok sağlam ve dayanıklı dişler değillerdir, ancak önemli bir görev üstlenirler, kendilerinden sonra gelecek olan kalıcı dişlerin yerlerini hazırlarlar, bu yüzden gereken özen ve ihtimamın gösterilmesi gereklidir. Dişler sindirim başlangıç yeri olan ağızda toplanmışlardır, alt ve üst çenede yetişkin bireylerde toplam 32 diş bulunur.

İlk 3 senede tamamlanan süt dişleri 20 tanedir, bu dişler ortalama 6 veya 7 yaşlarında dökülmeye başlar ve yerlerine kalıcı dişler gelir. Sağlıklı dişlerin oluşması için gereken bakım ve temizliğin bilinçli olarak yapılması şarttır, yoksa erken yaşlarda diş sorunları ve dolayısı ile de diş hekimleri ile tanışmak zorunda kalırız. Dişler yüzün şekillenmesine de çok yardımcı olurlar, çene yapısı, kemik oluşumu dişler ile belirlenir, bunun yanında dişler yiyeceklerimizi ısırıp çiğnememize ve sonrasında da tükürük salgısı ile yardımlaşarak lokmalar haline getirip yutulmasına çok yardımcı olurlar. Yani asıl görevleri besinleri ısırıp çiğnemek ve sindirimin başlangıç aşamasına yardımcı olmaktır.

Diş Sağlığının Faktörleri

Diş Sağlığının Faktörleri

Dişlerin çevreleri vücutta bulunan ve en sert yapı olarak bilinen diş mineleri ile çevrelenmiştir, ancak sağlıksız beslenme, çok şekerli yiyeceklerin tüketilmesi ve asitli içecekler, diş minelerinin etrafına yerleşen atıkları sağlarlar. Doğru şekilde temizlenemeyen dişlerin minelerinin etrafındaki bu atıklar zamanla bakterilere dönüşürler ve dişlerin çürümesine yol açarlar. Dişler değişik adlarla anılırlar bunlar; kesici dişler, köpek dişleri, azı dişleri ve halk arasında 20 yaş denilen akıl dişleri yani 3. büyük azılar. Diş etleri de dişlerin etrafını çevrelemiştir ve sağlıklı olmaları dişleri de etkiler doğal olarak. Diş eti iltihapları denilen rahatsızlık sonucunda dişler ağızda tutunamaz ve kendiliklerinden dökülmeye başlarlar, eğer gereken önlem alınmazsa, sonuç kötü olur. Yapılacak en akıllı iş, dişleri fırçalamak ve diş ipi kullanmak olmalıdır.

Benzer Konular

Diş Fiyatları

Diş Fiyatları

Diş tedavisi gereken durumlarda fiyat belirlemek istendiğinde işler zorlaşır. Çünkü yapılacak olan tedavinin içeriği, zaman...

Diş hassasiyetinin diş sızlaması

Diş hassasiyetinin diş sızlaması

Diş hassasiyeti sızlaması günümüzde asit erozyonu ve diş yüzeyindeki mine tabakasının bozulması gibi nedenlerle sık...

Diş Aşısı

Diş Aşısı

Diş hekimliği teknolojisi her geçen yıl birazcık daha ileriye gidiyor. Diş hekimliğinde dişlerle alakalı akla...

Hamilelikde diş saglıgı

Hamilelikde diş saglıgı

Diş sıhhati bütün yaşam süresince bir insan için mühim bir konu. Diğer taraftan kimi hususi...

Sağlıklı Dişler Hastalıkları Önlüyor

Sağlıklı Dişler Hastalıkları Önlüyor

Dişlerin sağlıklı ve bakımlı olması bir çok ciddi hastalığın önüne geçiyor. Başta mide ve bağırsak...

Yukarı