Diş Bakımı

Diş Sağlığında Doğru Bilinen Yanlışlar

Dişler, insanın yüz fizyonomisini şekillendiren ve sindirme işleminin yanında konuşmaya da yardımcı olan yegane unsurlardır. Aslında bilmeden yaptığımız pek çok hatalı davranış diş sağlığımız için sakıncalı olmakta ve dişlerimizin sorun çıkarmasına sebep olmaktadır. Bir çok diş probleminin temelinde yatan şikayetlerin ana sebebi psikolojik olmaktadır. Biz dişlerimizi doğru ve sistemli bir şekilde temizliyor ve bakımını yapıyor olabiliriz ama bazen hiç istenmediği halde yine de dişlerimiz ile ilgili sıkıntılar baş gösterebiliyor, bunun nedeni de diş sağlığında doğru bilinen yanlışlar olabilir. Psikolojik problemler bütün vücudu olduğu gibi dişleri de etkiliyor ve özellikle diş sıkmalarının esas sebebi ruhsal sorunlar olarak bilinmektedir.

Diş ağrısı diye es geçmemek ve hemen bir diş hekimine giderek sorunun kökenine inmek gerekir. Ağız ve dişlerde olabilecek sorunlar başta çiğneme olmak üzere, ağız kokusu, yüz şeklinin kötülemesi, dişlerde çürükler yüzünden oluşan renk değişimi ve konuşma güçlüklerine neden olabilir. Bunlarda insanların toplum içinde negatifleşmesine, kendi kabuğuna çekilmesine ve insanlardan uzaklaşmalarına kadar yol açabilecek önemli sorunlardır. Diş sağlığında doğru bilinen yanlışlar arasında, diş gıcırdatmalarının ve diş sıkmalarının aslında ruhsal sebeplerden dolayı olduğudur. Dişlere oldukça zarar veren bu davranış, sosyal problemleri olanların farkında olmadan yaptıkları şeylerdir. Genellikle gece uyku sırasında sıkılan ve gıcırdatılan dişler yüzünden dişlerimizde aşınmalara ve sallanmalar olur ve bunlar sonunda illa ki diş hekimine gösterilmesi gereken problemlerdir.

Diş Sağlığında Doğru Bilinen Yanlışlar

Diş Sağlığında Doğru Bilinen Yanlışlar

Bunların yanında yine diş sağlığında doğru bilinen yanlışlar arasında sert diş fırçası kullanmanın dişleri daha çok beyazlattığıdır, aslında dişler sert fırça ile fırçalandığında değil, doğru yöntemlerle fırçalandığında beyazlar ve temiz görünür. Ayrıca hamilelikte diş kayıplarının olması normal olarak görülmektedir, bu da doğru bilinen en büyük yanlışlardan biridir, eğer anne adayı dişlerine gereken özeni veriri ve onları temiz tutarsa neden dişlerinde kayıplar olsun ki. Hamile kadınlar bu dönmelerinde dişçilerine giderek tedavilerini aksatmadan yaptırabilirler, bunda bebek açısından hiçbir sakınca yoktur, anlaşılması çok önemli olan bir diğer konu da süt dişlerine gereken önemin verilmesi gerektiğidir.

Benzer Konular

Diş Fiyatları

Diş Fiyatları

Diş tedavisi gereken durumlarda fiyat belirlemek istendiğinde işler zorlaşır. Çünkü yapılacak olan tedavinin içeriği, zaman...

Diş hassasiyetinin diş sızlaması

Diş hassasiyetinin diş sızlaması

Diş hassasiyeti sızlaması günümüzde asit erozyonu ve diş yüzeyindeki mine tabakasının bozulması gibi nedenlerle sık...

Diş Aşısı

Diş Aşısı

Diş hekimliği teknolojisi her geçen yıl birazcık daha ileriye gidiyor. Diş hekimliğinde dişlerle alakalı akla...

Hamilelikde diş saglıgı

Hamilelikde diş saglıgı

Diş sıhhati bütün yaşam süresince bir insan için mühim bir konu. Diğer taraftan kimi hususi...

Sağlıklı Dişler Hastalıkları Önlüyor

Sağlıklı Dişler Hastalıkları Önlüyor

Dişlerin sağlıklı ve bakımlı olması bir çok ciddi hastalığın önüne geçiyor. Başta mide ve bağırsak...

Yukarı