Diş Bakımı

Diş Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler

Diş sağlığı, vücudun en çok önem verilmesi gereken bölümlerinden bir tanesidir. Diş sağlığı için yapılması gerekenler hakkında bilgi verilecek olursa yemekten sonra dişlerin fırçalanması gerekmektedir. Bunun nedeni ise dişlerinizin içinde bulunan bakteriler yemekten hemen sonra üremeye başlayacaktır. Bunların önlenmesi için mutlaka ağız bakımına dikkat etmek gerekir. Aksi halde bu bakteriler ağız yolu ile vücudun diğer bölümlerine nüfuz ederek farklı hastalıkların oluşmasına neden olmaktadır. Bunların yanı sıra yatmadan önce de dişlerin fırçalanması gerekir. Gece ağzın salgılamış olduğu tükürük salgısı oldukça azalmaktadır. Bu nedenle ağızda bir kuruluk meydana gelir. Bunlarda bakteri üretimini çoğaltan nedenlerdir. Diş sağlığı için yapılması gereken bir diğer etken ise mutlaka dişinizi fırçalarken dilin arka kısmına da fırça değdirmeniz gerekir. Burası kötü kokuların bulunma nedeni olduğu için fırça yardımı ile burada bulunan bakteriler yok edilmiş olacaktır.

Diş sağlığı için yapılması gereken birçok adım bulunmaktadır. Bunlar arasında ağzın mutlaka gargara yapılmasıdır. Bu gargara yardımı ile ağız içinde dil arkasında bulunan tüm mikroplar gitmiş olacaktır. Diş fırçanızın bulunmadığı zamanlarda ağzınızı mutlaka tuz ile çalkalamanız yerinde olacaktır. Tuzlu bir su ile gargara yapılan ağızda bakteri oluşumu engellenmiş olacaktır. Gece yatmadan önce mutlaka peynir veya süt tüketimi yapın. Bu sizin için önemli bir besin kaynağı olacaktır. Bu besinler bazik bir etki yarattığı için ağız içinde bulunan asit ortamını etkisiz hale getirecektir. İçlerinde bulunan maddeler dişin önemli ölçüde korunmasını sağlayacaktır.

Diş Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler

Diş Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler

Diş sağlığı için yapılması gerekenler arasında beslenme alışkanlıklarını düzene sokmakta bulunmaktadır. Diş sağlığı için asitli içeceklerden uzak durulması gerekir. Asitli içeceklerin tüketilmesi diş minesine zarar vereceği için hem sararmasına hem de tahrip olmasına neden olmaktadır. Aynı zamanda diş macununu fazla tüketmemek gerekir. Oldukça az miktarlarda alınması diş sağlığı için önemlidir. Dişinizin ağrıdığı zamanlarda dişleriniz için uyguladığınız tedavi yönetmeleri arasında kolonya veya alkol varsa bunlardan mutlaka uzak durmanız gerekecektir. Bunlar iltihabı arttırıcı bir etki yaptığı için ağrının daha fazla artmasına neden olmaktadır.  Çay ve kahve tüketimi de dişlerde zararlı etkiler yaratmaktadır.

Benzer Konular

Diş Fiyatları

Diş Fiyatları

Diş tedavisi gereken durumlarda fiyat belirlemek istendiğinde işler zorlaşır. Çünkü yapılacak olan tedavinin içeriği, zaman...

Diş hassasiyetinin diş sızlaması

Diş hassasiyetinin diş sızlaması

Diş hassasiyeti sızlaması günümüzde asit erozyonu ve diş yüzeyindeki mine tabakasının bozulması gibi nedenlerle sık...

Diş Aşısı

Diş Aşısı

Diş hekimliği teknolojisi her geçen yıl birazcık daha ileriye gidiyor. Diş hekimliğinde dişlerle alakalı akla...

Hamilelikde diş saglıgı

Hamilelikde diş saglıgı

Diş sıhhati bütün yaşam süresince bir insan için mühim bir konu. Diğer taraftan kimi hususi...

Sağlıklı Dişler Hastalıkları Önlüyor

Sağlıklı Dişler Hastalıkları Önlüyor

Dişlerin sağlıklı ve bakımlı olması bir çok ciddi hastalığın önüne geçiyor. Başta mide ve bağırsak...

Yukarı