Diş Bakımı

Diş Plakları Nasıl Temizlenir Diş Plağı Nedir Ve Neden Oluşur ?

Diş plakları nedir ?

Plaklar, dişlerimizin etrafında yiyecek artıkları, gündelik yiyeceklerin temilenmemesi, bu yiyeceklerin bakterilere sebep olması neticesi diş eti bölgesinde oluşmaya süregelen yapışkan ve renksiz bir bakteri tabakasıdır. Dişlerde oluşan plaklar diş eti problemlerin başlıca nedenini oluşturmaktadır. Bu plaklar vakit içinde dişlerin güçsüzleşmesini ve süratli bir biçimde çürümlerine de sebep olurlar. Eğer gündelik şekilde temizlenmedikleri taktirde sertleşerek tartar oluşmasına sebep olmaktadırlar.

Diş plakları oluştuğunda bu plakların farkına iyi mi varırız ?

Diş plakları her insanın ağzında oluşabilir. Ağız bakterileri büyüyebilmek ve üreyebilmekiçin ağız tükürüğünden ve yediğimiz gıdalardan faydalanırlar. Oluşan bakteriler her yiyecek sonrasında aist oluştururlar oluşturulan bu asit saldıları dişlerin direnme enerjisini kırar. Günlük şekilde bakımı gerçekletirilmeyen ve diş hekimi kontrollerinden yoksun olan sağlıksız dişler tekrrlayacak olan asit saldırları karşısında zayıflar bu saldırılar diş minesini kırarak çürük oluşumuna sebep olurlar. Oluşan plaklar giderek diş etlerinde “diş eti hastaları” na sebep olurlar. Sonuç şekilde kızarık, şişkin, devamlı şekilde kanayan diş etleri oluşur. İlerleyen plaklarda ise periodontal diş eti hastalıkları ile birlikte dişler kaybedilmeye başlayacaktır.

Diş plaklarının oluşması iyi mi önlenir ?

Diş plakları önlemenin en mühim yollarından birisi doğru diş bakımıdır. Doğru bir diş bakımı ise;

– Dilerin gündelik şekilde bakımlarının yapılması ve dişlerin günde en azca iki kez olmak koşulu ile fırçalanmasıdır.

– Diş ipi kullanması ile diş fırçalarının ulaşamayacakları bölgeleri temizlemeli ve bu bölgelerde plak oluşumu önlenmelidir.

– Günlük şekilde şekerli yiyecekleri fasıla öğünler de değil de ana öğünlerde almalıyız. Ayrıca şekerli gıdalardan ve bilhassa dişler üstüne yapışan yiyecekler azaltılmalıdır.

– Yılda en azca iki defa olmak şartı ile diş hekimi ziyaretlerini gerçekleştirmeliyiz. Diş hekiminiz bu ziyaretlerinizde diş taşlarınızı, tartar oluşumlarını temizleyecek, doğrudiş bakımı hakkında sizi yönlendirecektir.

Oluşacak diş plakları hangi tehlikelere sebep olur ?

Diş plakları ilk oluştuklarında yumuşaktır. Zamanla diş taşına dönüşürler. Diş taşları plaklara nazaran daha sert olur ve giderek diş etlerini yukarıya doğru çekmeye başlarlar. Diş plakları yiyeceklerden beslendikçe ve bu yemeklerdeki minaralleri depoladıkça kristalize olurlar ve diş taşlarına dönüşürler. Oluşan bu diş taşlarının oluşma evreleri 4 ila altı aylıktır. Bu müddet bakımsız dişlerin bir sonucudur. Oluşan diş taşlarının hanede kendi şartlarınızla temizlenmesi mümkündür değildir. Diş plakları gündelik şekilde bakımlar neticesi temizlenebilirler ama diş plakları diş taşlarına dönüştükten itibaren hanede diş taşı temizleme girişimlerisonuç vermez. Diş taşları fakat diş hekimi trafından temizlenebilir. Evde kendi başınıza yapacağınız her temizleme girişimi diş etlerinizin ciddi ziyan görmesine sebep olacaktır. Oluşacak travma art dönülmezdir.

Plaklar neticeninde oluşacak olan diş taşları bölgede kan dolaşımının bozulmasına sebep olurlar. Bu bozulma sabah kalktığınızda diş etlerinizin kanamasına, dişlerinizi fırçalarken kan gelmesine, durduk yere diş etlerinizin kanamasına sebep olacaktır. Oluşan bu diş eti kanamaları paradontitis hastalığının bir başlangıcı niteliğindedir. İlk başlangıçta kanayan diş etleri giderek çekilmeye adım atar ve diş kökleri giderek belirginleşir. Bu açamadan sonrasında hasta art dönülmez bir evreye girer. Diş etleri çekilen hastanın dişleri desteğini kaybeder ve giderek sallanarak dökülür.

Diş hekimi teknoloji ile birlikte oldukça ilerleyen ve ilerlemeye devam eden bir alan olmasına karşın gelinen bu halde diş hekimliği sahasında da çareler tükenir. Bu nedenle sizler gündelik şekilde diş bakımınızı gerçekleştirecek 3 ve altı aylık aralıklarla diş hekiminize gittikçe tartar oluşumlarını temizleteceksiniz. Diş eti hastalıklarını önlemenin en mühim yolu bu hastalığın oluşmamasını sağlamaktır.

Plak oluşumları iyi mi denetim altına alınır ? bu oluşumların engellenmesi için ne yapmalıyız ?

Gçmişten günümüze gelen bir çarpıcı söz vardır. “Temiz dişler asla bir vakit çürümezler” Burada maksat dişlerin gündelik bakımı ve diş hekimi kontrolleri ile sıhhatli ve temiz görünmesidir. Bu aranılan ilk şartımızdır.

Yapılan araştırmalar açıkça gösteriyor ki plak oluşumu yoksa gingivitis ve periodontitis hastalıklar oluşmamaktadır. Günümüze kadar meydana getirilen araştırmalar ve bugünde meydana getirilen araştırmalar gösteriyor ki; diş eti ve periodontal problemlerin oluşmaması için diş plaklarının dişlerden ırak tutulması zorunludur. Sinidirim ağızda başladığı düşünüldüğünde ise hem sıhhati hemde gövde sıhhati için diş bakımının ehemmiyeti büyüktür.

Plak oluşumu müddeti iyi mi olur ? Plaklar ne vakit müddette oluşum gösterir ve bu oluşumu hızlandıran etkenler nedir ?

Dişler üstünde diş plaklarının oluşması için 24 saat kadar kısa bir müddet yeterlidir. Buradan da anlaşıldığı benzeri gündelik şekilde gerçekleştirilmeyen bir diş bakımı gün nihayetinde plak oluşumu şekilde kendisini açık bir biçimde göstermektedir. 24 saat nihayetinde meydana getirilen incelemeler oluşan diş plaklarının muayenehane şekilde açık bir biçimde görülebilmesini sağlıyor. Bakımsızlık müddeti devam ettiğinde ise bir hafta kadar kısa bir müddet nihayetinde oluşan bu plaklar taşlaşmaya başlar. Bu taşlaşma devri kimi bireylerde daha süratli olurken kimi bireylerde de daha geç olabilir. Genetik tesir bu müddette mühim bir etkendir. Beslenmenin neleri yediğinizin ve neleri yemediğinizin burada bir ehemmiyeti yoktur.

Dişlerin çarpışık olması aralarında daha çok yiyecek artığının birikmesine ve bu halde daha çok plak oluşumuna sebebiyet vermektedir. Yani diş çarpışıklıkları süreci hızlandıran bir faktördür. Bu etkinin yanı sıra insanda ağız kuruluğu olması, ağız tükürüğünün yeteri oranda üretilemiyor olması da bu süreci etkileyen öteki faktörlerdir.

Sonuç şekilde gündelik şekilde bakımı gerçekleştirilmeyen ağızda plak oluşumu kaçınılmazdır. Dişlerin tabii şekilde kendi kendini temizleme süreci diye bir süreç yoktur. Plakların temizlenmesi ve denetim altına alınması gündelik şekilde diş bakımı ile mümkündür.

Sonuç şekilde söylenilmesi gerekenler nedir ?

Sonuç şekilde söylenilmesi şart olan tek şey gündelik şekilde diş bakımlarının dikkatsizlik edilmemesi ve 3 – altı aylık zamanlarda diş hekimi kontrollerinin kesinlikle yerine getirilmesidir.

Kategori: Genel

Benzer Konular

Diş Hastaneleri

Diş Hastaneleri

Dişlerinizi illa ki bir sorun baş gösterdiğinde değil, rutin olarak kontrol edilmelerini alışkanlık haline getirmelisiniz....

Diş Hava Aldığında Ne Yapılmalı?

Diş Hava Aldığında Ne Yapılmalı?

Diş ağrısı bütün kişiler için dayanılması en kuvvet sancılardan biridir. Toplum içinde diş ağrısının geçmesini...

Ortodonti Tedavisi ve Ortodonti Ücretleri

Ortodonti Tedavisi ve Ortodonti Ücretleri

Ortodonti tedavilerinde yanlış bilinenler 1-) Ortodonti tedavisinde ıslak hududu olmaktadır ? Belli bir ıslak üstündeki...

Diş Hekimliğinde Lazer Tedavisi

Diş Hekimliğinde Lazer Tedavisi

Lazer kelime manası olarak, tek renkli, düzgün ve enerji taşıyan ışık demeti. Diş hekimliğinde ise...

Diş Tedavisi

Diş Tedavisi

Hastanın, ilk ziyaretinde alınan anamnezi (şikayetinin ve umumi sıhhat vaziyetinin hikayesi), çekilen röntgenler neticeninde konulmuş...

Yukarı