Diş Bakımı

Diş parlatma

Ege Üniversitesi (EÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Akın Aladağ, parlatıcıların diş yüzeyini çizerek daha çabuk sararmaya neden olduğunu belirterek, “Diş parlatmak için kullanılan karbonat, tuz ya da parlatma tozları geçici beyazlık verir. Bunlar, diş yüzeyini çizer ve daha çabuk sararmaya neden olur” dedi.

Doç. Dr. Aladağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, diş estetiğinin son yıllarda giderek önem kazandığını, insanların daha parlak diş sahibi olmak için gayret gösterdiğini söyledi.

Diş estetiğinde en temel tedavinin diş taşlarının temizlenerek özel aparatlar yardımıyla yüzeydeki lekelerin uzaklaştırılması olduğuna dikkati çeken Aladağ, “Kişi, dişin renginden memnun değilse bazı yardımcı malzemelerle rengi açıyoruz ve beyazlatıyoruz” diye konuştu.

– “Aynanın zımparayla temizlenmesi gibi”

En temel hijyen aracının diş fırçası ve macunu olduğunu, dişlerin günde en az 2-3 kez fırçalanması gerektiğini vurgulayan Aladağ, piyasada satılan ya da karbonat, tuz gibi dişleri parlattığına inanılan malzemelerin kullanılmaması gerektiğini vurguladı.

Doç. Dr. Aladağ, şöyle konuştu:

“Kısa yoldan dişleri parlatmak isterken çok dikkatli olmak gerekiyor. Diş parlatmak için kullanılan karbonat, tuz ya da parlatma tozları geçici beyazlık verir. Bunlar diş yüzeyini çizer ve daha çabuk sararmaya neden olur. Mikroskopik olarak değerlendirildiğinde o çizikler çok rahat görülebilir. İlk etapta dişler beyazmış gibi görünse de eskisine nazaran çok çabuk sararır. Çizikler, plak oluşumunu ve renklenmeyi hızlandırır. Bu aynanın zımparayla temizlenmesi gibi bir şey. Bu tür ürünlere itibar edilmemeli, bir diş hekimine başvurarak profesyonel malzemelerle bu işlem yapılmalı.”

Benzer Konular

Diş Fiyatları

Diş Fiyatları

Diş tedavisi gereken durumlarda fiyat belirlemek istendiğinde işler zorlaşır. Çünkü yapılacak olan tedavinin içeriği, zaman...

Diş hassasiyetinin diş sızlaması

Diş hassasiyetinin diş sızlaması

Diş hassasiyeti sızlaması günümüzde asit erozyonu ve diş yüzeyindeki mine tabakasının bozulması gibi nedenlerle sık...

Diş Aşısı

Diş Aşısı

Diş hekimliği teknolojisi her geçen yıl birazcık daha ileriye gidiyor. Diş hekimliğinde dişlerle alakalı akla...

Hamilelikde diş saglıgı

Hamilelikde diş saglıgı

Diş sıhhati bütün yaşam süresince bir insan için mühim bir konu. Diğer taraftan kimi hususi...

Sağlıklı Dişler Hastalıkları Önlüyor

Sağlıklı Dişler Hastalıkları Önlüyor

Dişlerin sağlıklı ve bakımlı olması bir çok ciddi hastalığın önüne geçiyor. Başta mide ve bağırsak...

Yukarı