Diş Bakımı

Diş Minesi Nedir

Vücuttaki en yoğun ve sert tabaka, diş minesidir. Dişi oluşturan 4 tabakanın en görünenidir, yani beyaz kısımdır. Yarı saydam olan diş minesi, sarı, gri, açık mavi, beyaz renklerde olabilir. Diş yüzeyini farklı kalınlıklarda oluşturur, vücudun en sert kısmıdır, aşınmalara ve kırılmalara duyarlıdır. Alınan bazı minerallerin diş minesi üzerinde olumlu etkileri olduğu bilinmektedir. Diş sağlığı, bütün vücudu etkilediği için çok önem verilmesi ve titizlikle temizlenmesi gerekir dişlerimizin. Büyüklerimizin dediği gibi sağlık ağızdan başlar, dişlerin en sert tabakası olan minelerin korunması da diş sağlığının en gerekli unsurudur.

Sindirimin ağızdan başladığını hepimiz biliyoruz, yiyeceklerin ilk alındığı yer olan ağızda dişler, bunları ısırma, koparma ve çiğneme işlevi üstelenirler. Diş minesi, çiğnemede çok etken bir görev alır ve alt diş tabakalarını korur. Kimyasal ve fiziksel etkilere karşı savunma yapar. Peki hem bu kadar sert bir tabaka hem de nasıl aşınır, kırılır diye sorabilirsiniz. Kimyasal olduğu kadar, fiziksel yanlışlıklar da diş minesinin zarar görmesine yol açabilir, örneğin, dişlerle kırılan kabuklu yemişler, diş gıcırdatmalar, herhangi bir travma diş minesinin çatlamasına veya kırılmasına neden olabilir. Asitli içeceklerin diş minesine verdiği zararı asla göz ardı etmemeli ve bunlardan uzak durmaya çalışmalıyız. Yaşlılık da zamanla dişlerin yıpranmasına ve diş minesinin zarar görmesine sebep olabilir.

Diş Minesi Nedir

Diş Minesi Nedir

Ağız ve dişlere gereken hijyeni göstermemekte, diş minesine zarar veren en belirgin özelliklerdendir. Bilinçli ve özenli bir diş fırçalama, ( dil de dahil olmak üzere), diş sağlığımızı korumaya yönelik en etkili yöntem olacaktır.  Diş minesi zarar gördüğü zaman, diş hassalaşır, duyarlı olur ve en ufak bir soğuk veya sıcak içecek, dişlerin sızlamasına ve ağrımasına hol açar. Diş minesi zarar görmüş olan diş çürümeye ve daha büyük sorunlarla karşımıza çıkmaya hazırlanır. Diş hekimine gitmek ve önlem almak lazımdır, dolgu veya en son aşama olarak da dişin çekilmesine kadar varacak uzun süreli sıkıntılar bizi bekliyor demektir. En güzeli önlemi baştan almalıyız ve diş sağlığımıza gereken önemi göstermeliyiz.

Kategori: Diş eti

Benzer Konular

Diş Eti Çekilmesindeki Nedenler

Diş Eti Çekilmesindeki Nedenler

Yalnız bu yara ameliyat sonrasında 3- 4 gün içerisinde iyileşir. Bu yöntemde yapay greftler de...

Diş Eti Çekilmesi Tedavisi

Diş Eti Çekilmesi Tedavisi

Sağlıklı ve normal bir diş etinde diş eti sınırı mine seviyesinin üstündedir. Bu sınırın mine...

Diş Eti Çekilmesi Tedavisinde Bitkisel Yöntemler

Diş Eti Çekilmesi Tedavisinde Bitkisel Yöntemler

Cerrahi müdahalelerin yanında ağrısız ve acısız bir tedavi yöntemi olan lazer de etkin bir seçenektir....

Diş Eti Çekilmesi Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Diş Eti Çekilmesi Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Diş temizliğinin yanında  dil temizliği de  çok önemlidir çünkü dil, yapısı itibarıyla  bakterilerin yaşaması ve...

Diş Eti Hastalıklarının Hayatımıza Etkisi

Diş Eti Hastalıklarının Hayatımıza Etkisi

    Diş eti hastalıkları yani bilimsel adı ile Paleontoloji günümüzde de sağlığımız konusunda ciddiyetini sürmektedir.Sadece...

Yukarı