Diş Bakımı

Diş Kanal Tedavisi

Bazen bir disi kurtarmak için kanal rehabilitasyonu gerekmektedir. Kanal rehabilitasyonu kuron kaplama ya da diger tedaviler için ihtiyaç duyulan bir rehabilitasyon degil, gerektiginde yapilmasi şart olan bir tedavidir. Komplike kanal tedavileri için bir endodontistin bu tedaviyi gerçeklestirmesi daha müsait olabilmektedir.

Disin dis dokulari olan mine ve dentinin altinda yumusak bir bag dokusu olan ve disin canli kismini olusturan pulpa dokusu bulunmaktadir, halk arasinda “disin siniri” şekilde bilinir. Dis kanallari disin üst kisminin içerisinde bulunan pulpa odasindan baslayip kök ucuna kadar devam eden oldukça ufak ve ince tünelciklerdir.

Büyük bir çürük ya da travma vb. sebeplerle olusan kirik nedeniyle dis pulpasina ulasan bakteriler nedeniyle dis ölebilmekte yada iltihaplanabilmektedir. Böyle bir halde çigneme, baski ve ya sicak – soguk asiri duyarlılık ve agriya neden olabilmektedir. Ayrica rastgele bir etkene bagli yoksa da agri olmakta ve gece agrisi yapip agri kesicilere yanıt vermemektedir.
Yukarida söz edilen hallerde dis kendi kendini iyilestirememektedir ve doktorunuzun bilgisi yoksa alacaginiz ilaçlar bilhassa antibiyotikler, agrinizi yalnız geçici bir müddet için erteleyebilirler. Sorun büyüdügünde enfeksiyon yayilabilmekte alt dokulara da geçerek iltihap şekilde yüzünüzde sismeye neden olmakta ve rehabilitasyonu daha kuvvet bir duruma gelmekte ve kimi zaman disi çekmek mecburiyetinde kaliyoruz. Bu halde tek çözüm disin pulpasinin temizlenerek agriya neden olan sinirlerin ortadan kaldirilmasidir. Çekim daha ucuz bir rehabilitasyon metodu olmasina ragmen, saglam bir disin kaybi, doldurulmasi cokzor bir bosluk olusturmaktadir, bu bosluk köprü takma ya da implant yaparak daha masrafli ve cokzor bir rehabilitasyon olmaktadir. Eger seçim yapabilme sansiniz var ise disinizi kaybetmemeniz her vakit avantajiniza olacaktir.

Disinizin vaziyetinin dis hekiminiz tarafindan tetkik edilip kanal tedavisinin önerilmesinin ardindan, ya kendisi ya da bir endodontist (Kanal Tedavisi Uzmani) tarafindan tedaviye baslanir ve rehabilitasyon iki – üç seans sürer. Ilk basta rehabilitasyon yapilacak bölge lokal anestezi ile uyusturularak agri duymamaniz saglanir, ardindan çürük var ise temizlenerek disin sinirlerinin oldugu bölgeye ulasmak için dise kavite açilir. Disin sinirlerinin temizlenmesinin ardindan, doldurulabilmesi için kök kanaliniz sekillendirilir ve gerekirse içine bakterilere karsi dezenfektanlar yerlestirilebilir ve ardindan dis kavitenize geçici dolgu yerlestirilir. Bir sonraki seansta ya da kimi zaman ayni gün temizlenip sekillendirilen dis kanaliniz guta-perka ve kanal patiyla doldurulur.

Benzer Konular

Kanal Tedavisi Uygulaması

Kanal Tedavisi Uygulaması

Dişlerimizin sağlam halinden daha iyi bir haz olamaz. Çünkü öz dişimizin yerini hiç bir yapay...

Ağrısız Kanamasız Diş Tedavisi

Ağrısız Kanamasız Diş Tedavisi

Acısız diş rehabilitasyonu olabilmekte mi ? Günümüz teknolojileri tıp sahasında en çok diş hekimliği hakkında...

Diş dolgularında tercihimizi nasıl yapmalıyız

Diş dolgularında tercihimizi nasıl yapmalıyız

Bilindiği gibi ağızda oluşan çürükler tedavi edilebilmekteve temizlenen çürük sonrası oluşan boşluğa dolgu denilen bazı Maddeler yerleştirilerek...

kanal tedavisi nedir?

kanal tedavisi nedir?

Niçin kanal tedavisi yapılır? İlk olarak şu bilinmelidir ki, tabii dişin durumunu hiç bir sentetik...

Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi Nedir? Kanal tedavisi, dişin merkezindeki küçük, iplik emsali dokunun, demek ki dişözünün (pulpa)...

Yukarı