Diş Bakımı

Diş İmplantı Nedir Ne İşe Yarar

Diş kökünün olmadığı durumlarda kurtarıcı görevi yapan ve diş köküne yerleştirilen titanyum vidalara diş implantı denir. Diş hekiminin gerçekleştirdiği bir operasyon ile çene kemiğine yerleştirilirler ve birkaç ay gibi bir süre içinde diş kemiğine tamamen tutunarak üzerine takılacak olan protez dişi taşıyacak duruma gelirler. Yani işin özü implantlar, diş kökünün vazifesini görürler. Bazen çenenizde hiç diş kökü kalmadığı halde, uygulanacak implant ile tekrar diş sahibi olabilirsiniz. Tek diş için yapılan implantlar da mevcuttur. Bu demek değildir ki her çene yapısına implant uygulanır, tabii ki hayır, çeneniz yeteri kadar yüksek ve kalın olmak zorundadır implant yapılabilmesi için.

Diş İmplantı Nedir Ne İşe Yarar

Diş İmplantı Nedir Ne İşe Yarar

İmplant yapılacak yaş için bir üst sınır yoktur, ama gençlerde ve henüz gelişimini tamamlamamış olan yetişkinlerde önerilmez. İmplant yapılması ancak lokal anestezi ile olur, bazı durumlarda eğer hekim uygun görürse genel anestezi bile yapılabilir, bu yüzden işlem sırasında herhangi bir ağrı duyulması söz konusu olmaz, ancak anestezinin etkisi geçtikten sonra hafif ağrılar duyulabilir bunu da alacağınız ağrı kesiciler ile giderebilirsiniz. İmplant uygulaması yapıldıktan sonra 3 ay gibi bir süre geçmesi gerekmektedir üzerine protez dişlerin takılabilmesi için, bu zaman zarfında implant çene kemiğine iyice tutunur, gelecek protez de sağlam temeller üzerine monte edilir.

İmplant uygulamasından sonra hastaya bakım anlamında çok iş düşmektedir, kendi dişleri gibi eş değerde olan protezlerin bakımı çok önemlidir. Uzun ömürlü ve dayanıklı implantların doğru bakım yöntemleri ile temizlenmesi lazımdır. Ayrıca hasta diş hekimine 3 ayda bir giderek rutin kontrollerini yaptırmalıdır. Bilinen bazı implantlar 30 yıl gibi uzun zaman dilimi içinde kullanılmaktadır. Yukarıda bahsettiğimiz temizlik konuları işte bu anlamda önem kazanmaktadır. En uzun ömürlü implantlar ön dişlere yapılanlardır, azı dişlerine yapılanlar, gerilim ve aşınma yüzünden fazla dayanmayabilirler. Dişlerini kaybeden kişilere yeni bir fırsat tanıyan implantlar sayesinde, yapay diş kökleri oluşturulmakta ve dişlerimiz yine eskisi gibi ısırma, koparma, kesme görevlerini yerine getireceklerdir.

Kategori: Diş implantı

Benzer Konular

İmplant Fiyatları

İmplant Fiyatları

Çürük dişlerin yerini alan ve adeta yeniden bir diş kökü oluşturmak için kullanılan implantların başarı...

İmplant Dişin Faydaları

İmplant Dişin Faydaları

 İmplant diş demek kalıcı çözüm demektir. Çünkü implant dişler klasik köprü kanal vb yöntemlere göre...

İmplant Dişlerle Estetik Bir Görünüm Kazanma

İmplant Dişlerle Estetik Bir Görünüm Kazanma

Hayata Yeni Bir Gülümseme İçin Harika Diş Tasarımı Ağız ve diş yapısının gülümseme ve konuşma...

İmplantların ömrü ne kadardır

İmplantların ömrü ne kadardır

Çeşitli sebeplerle ortaya çıkan diş kayıpları, günümüzde hem sağlık hem de estetik açıdan oldukça önem...

Dt. Selçuk Özbölük implant nasıl yapılır

Dt. Selçuk Özbölük implant nasıl yapılır

Dt. Selçuk Özbölük implant nasıl yapılır? Dünyada yaklaşık 45 yıldır ülkemizde de 25 seneyi aşkın...

Yukarı