Diş Bakımı

Diş Hastalıkları Ve Diş Sağlığının Önemi

Bütün dünyada olduğu gibi, bizim yurdumuzda da bir çok hastalığın kökeninde, dişlerde farkında bile olmadığımız hastalıkların yattığını biliyoruz. Büyüklerimizin bize öğrettiği gibi sağlık ağızda başlar, yani dişlerimizin sağlıklı olması, diğer hastalıkların da önünü kesmekte ve daha uzun süreler, hasta olmadan yaşamımızı sürdürebilmekteyiz. En bilinen diş hastalıkları diş çürümeleridir, sindirim kanalının hemen girişinde bulunan ağız içindeki bir dişin çürümüş olması, bütün sindirim sistemini olumsuz yönde etkiler. Dişlerimiz hem yiyeceklerimizi parçalar ve hem de görünümleri ile bizlere güzellik katarlar, hele önde olan bir dişin çürümüş olması, tamamen görüntü kirliliği anlamına gelir. Nedense diş sağlığımızı hep öteleriz, gereken önemi vermeyiz ve ne zaman ki ağrılar baş gösterir, ki genellikle o zamanlar iş işten geçmiş olur, işte o zamanlar diş hekimlerine giderek çareler aramaya başlarız.

Duyarlı bir diş yapınız varsa, en ufak bir olay onu etkiler ve dişlerinizin çürümesine neden olur, bunun yanında güzel fırçalanmayan dişlerde biriken yiyecek artıklarının oluşturduğu mikroorganizmalar da dişlerin çürümesinde etkendir. En bilindik zararlı gıdalar dişler için şekerli gıdalardır. Diş çürükleri, dişi oyarak yapısını bozar ve oraya mikroplar yerleşir, bu kendiliğinden iyileşmeyen bir hastalıktır, kesinlikle bir diş hekiminin müdahalesi gerekir. İyi fırçalanmayan dişler üzerinde yoğunlaşan mikroorganizmalar, zaman içinde dişin yapısını bozar ve aynı zamanda ağız kokularına da yol açar. Diş çürüğü ancak ileri safhalara geldiği zaman ağrımaya ve bizi uyarmaya başlar, işte bu geç kalınmışlık anlamına gelebilir, ama ne olursa olsun hemen bir diş hekimine gitmekte yarar vardır.

Diş Hastalıkları Ve Diş Sağlığının Önemi

Diş Hastalıkları Ve Diş Sağlığının Önemi

Bunun yanında diş hastalıklarını oluşturan daha pek çok etken bulunmaktadır, diş eti rahatsızlığı bunlardan biridir. Diş eti problemleri, ağız ve diş temizliği ile birebir ilişkilidir. Diş eti rahatsızlıkları, kanamalar ile kendini belli eder. En ufak bir kanamada hemen doktora gitmeliyiz. Diş üzerindeki plaklar diş eti kanamalarının sebebi olabilir, tedavi edilmedikleri takdirde, çene kemiğinin bile iltihap kapmasına neden olabilirler. Bunun yanında yapısal diş bozuklukları da vardır. Doğuştan olabilen bu sıkıntılar, süt dişlerinin zamanında önce kaybedilmiş olması ile de ilgilidir.

Benzer Konular

Diş Fiyatları

Diş Fiyatları

Diş tedavisi gereken durumlarda fiyat belirlemek istendiğinde işler zorlaşır. Çünkü yapılacak olan tedavinin içeriği, zaman...

Diş hassasiyetinin diş sızlaması

Diş hassasiyetinin diş sızlaması

Diş hassasiyeti sızlaması günümüzde asit erozyonu ve diş yüzeyindeki mine tabakasının bozulması gibi nedenlerle sık...

Diş Aşısı

Diş Aşısı

Diş hekimliği teknolojisi her geçen yıl birazcık daha ileriye gidiyor. Diş hekimliğinde dişlerle alakalı akla...

Hamilelikde diş saglıgı

Hamilelikde diş saglıgı

Diş sıhhati bütün yaşam süresince bir insan için mühim bir konu. Diğer taraftan kimi hususi...

Sağlıklı Dişler Hastalıkları Önlüyor

Sağlıklı Dişler Hastalıkları Önlüyor

Dişlerin sağlıklı ve bakımlı olması bir çok ciddi hastalığın önüne geçiyor. Başta mide ve bağırsak...

Yukarı