Diş Bakımı

Diş gıcırdatma nedir

Diş gıcırdatma nedir

Çocuklarımızın uykuda bakım seyretmek bizlere büyük keyif verir. Özellikle onların tatlı rüyalar gördüklerindeki gülümsemeleri bütün ebeveynlerin içini ısıtan bir görüntüdür. Ama uyku sırasında küçükler hep gülümsemeyle durmazlar. Diş gıcırdatması ismini verdiğimiz evlatların ağzından gelen irrite edici sesler de bilhassa gece uykusu esnasında anne ve babalar itibariyle son aşama rahatsız edici olabilmektedir. Bruksizm şekilde malum diş gıcırdatma sebep olur sebepleri nelerdir, rehabilitasyonu var mıdır şimdi bunlara göz atalım.

çene kenetlenmesi şekilde ta bilinen bruksizm, gece derin uykuda ve bilhassa stres altındayken ortaya çıkar Her 10 çocuktan 2-3 tanesinde diş gıcırdatması şikayetleri ortaya çıktığını araştırmalar söylese de gerçekte bundan oldukça daha yaygın bir halde çocuklarda görülmektedir

Diş Gıcırdatmanın Nedenleri

Bilimsel araştırmalar neticeninde diş gıcırdatmasının sebepleri ile ilgili net bir belirtiye ulaşılamamıştır. Ancak kimi vakalarda evlatların alt ve üst çene anatomilerinin birbirleriyle uyumsuz oldukları göze çarpmaktadır. Bazı çocuklarda ise diş çıkartma kulak ve diş ağrısı benzeri nedenlerden dolayı da diş gıcırdatma şikayetleri ortaya çıkabilmektedir. Çocuklarda gece diş gıcırdatması bilhassa bu ağrıları hafifletmek için bünyenin bir tür refleksi şekilde ta görülebilir. Stres, sinirlilik benzeri nedenler de diş gıcırdatmasının sebepleri içinde olup bunu tetikler. Özellikle imtihan ve ders stresi yaşayan ufak çocuklarda diş gıcırdatmaları daha da artmaktadır. Serebral palsi rahatsızlığı şikayeti olan çocuklarda sıkça görülen diş gıcırdatma, hiperaktivite bozukluğu olan küçüklerde de daha yaygın görülür.

Diş Gıcırdatmanın Zararları Var mı?

Diş gıcırdatmanın sebep bulunduğu en mühim taraf tesirleri ve zararları, bunun oluşturduğu baş ve kulak ağrısı şikayetleridir. Ve aile açısından da çocuğun dişinin gıcırdamasını çaresizce dinlemek moral bozucu olabilir. Dişte aşınma, diş minesinin kırılması, dişin sıcak ve soğuğa olan hassasiyetinin artarak çoğalması benzeri bir ekip taraf etkisinde bırakır de ortaya çıkabilir. Diş gıcırdatma çocuklarda süreğen kısaca kronik bir durum aldıysa bu halde temporomandibular mafsal hastalıkları gelişimine de sebep olabilir.

Diş Gıcırdatması iyi mi anlaşılır

Diş Gıcırdaması emareleri nelerdir?

Dişlerini gıcırdatan bir oldukça çocuk ve bebek bunu gece uykusunda şuursuz bir halde yaptıkları için hatırlamazlar. O nedenle de dişlerini gıcırdattıklarının hiçbir zaman farkında değillerdir. Ancak dışarıdan bakan birisi diş gıcırdatma şikayetini şu semboller ile anlayabilir:

uykuda diş gıcırdaması sesi
sabahları çene ve yüzde ağrı şikayetleri
çiğneme sırasında ağrı oluşumu
Çocuğunuzun diş gıcırdaması rahatsızlığına yakalandığını düşünüyorsanız zaman kaybetmeden bir diş hekimine çocuğunuzu göstermenizde yarar vardır. Böylece diş minelerinde ve enamel tabakasında görülen çatlaklar, kırıklar ve aşınmalar ilk mertebede farkedilebilir. Doktor bu halde hastaya aşağıdaki sualleri soracaktır:

Uyumadan önce kendinizi iyi mi hissediyorsunuz.
Okulda kendinizi bitkin ve bitkin hissediyor musunuz?
Birine kızgın mısın yada bir stres kaynağın var mı?
Uyumadan ilkin stresli işler yapar mısınız?
Bu suallerin cevabı diş gıcırdatmasının anatomik yada ruhsal nedenlerden hangisinden dolayı oluştuğunu ortaya çıkarabilir ve diş gıcırdatması tedavisinde muvaffakiyet ihtimali yükselir.

Diş Gıcırdatması Tedavisi

Diş gıcırdatmasında rehabilitasyon için herşeyden önce hastalığın sebebi tetkik edilmelidir. Bu tespitin peşinden çenedeki anatomik bozukluk eğer dişlerden kaynaklı ise bu halde ortodonti rehabilitasyonuna uzanan bir ekip rehabilitasyon yöntemleri denenebilir. Psikolojik nedenlerle diş gıcırdaması olan evlatların anne babaları ile konuşmalı ve evlatları streslere sokan etmenler tetkik edilerek bertaraf edilmelidir.

Benzer Konular

Diş Sıkma Ve Gıcırdatma Problemleri

Diş Sıkma Ve Gıcırdatma Problemleri

Farkında olmadan dişlerimizi sıktığımız ve bu yüzden diş sorunları ile mücadele etmek zorunda kaldığımız gerçek....

Diş gıcırdatma hastalığı

Diş gıcırdatma hastalığı

Diş gıcırdatma hastalığı, daha çok sinir ve stres gibi psikolojik nedenlerle ortaya çıkan ve hafife...

Diş gıcırdatma sebebi

Diş gıcırdatma sebebi

Eğer bu sorulara evet yanıtını veriyorsanız ve güne bu şikayetlerle başlayarak gün içinde yoğun stres...

diş gıcırdatmasına çözüm

diş gıcırdatmasına çözüm

Hasta uykuda dişlerini gıcırdatır ve sorun genelde hasta tarafından değil de aynı odayı paylaşanlar tarafından...

Yukarı