Diş Bakımı

Diş Etlerinin Kanamaları

Diş eti rahatsızlıkları insanlar için yaşam kalitesini düşürücü bir etki yaratmaktadır. Diş eti sağlığı dişlerin ve vücudun genel sağlığı için oldukça önemlidir. Bu nedenle dişlerde meydana gelecek olan hasarların mutlaka önlenmesi gerekir. Sağlıklı bir diş etinin görüntüsü çoğunlukla gülkurusu pembe bir renkte olmaktadır. Sağlıklı olan bir diş eti kesinlikle sert bir besin tüketildiği zaman kanamamaktadır. Ancak sağlıksız bir dişe eti mutlaka kanama belirtisi gösterecektir. Diş eti iltihabı gibi nedenlerde diş etlerinin kanamaları görülmektedir. En önemli etki olan diş eti kanaması parlaklık ve ağız kokusu olarak kendini gösterir. Diş etlerinde meydana gelen renk değişiklikleri ve şişlikler dikkate alınmadığı taktirde daha büyük hastalıkların oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle enfeksiyonların ilerlememesi ve derin dokulara yani kemiğe kadar inilmemesi için mutlaka diş eti kanaması önlenmelidir.

Diş eti iltihabının en önemli nedenleri arasında bulunan etkiler ağız bakımının günlük ve düzenli olarak yapılmamasıdır. Düzenli olarak fırçalama yapılan bir dişte kanama gibi bir sorun asla oluşmamaktadır. Diş etlerinin sertleşmesi ve diş taşlarının oluşması düzenli bir ağız bakım işleminin yapılmamasından kaynaklanır. Diş etlerinden meydana gelen bu iltihaplanmaların nedenleri arasında yaş en önemli etkendir. İlerleyen yaş nedeni ile kişilerin ağız yapısında meydana gelen değişiklikler, kendini diş eti kanamaları ile göstermektedir. İlerleyen yaşlarda ağız içinde bakteri çoğalması gençlik dönemlerine göre oldukça fazla olmaktadır. Vitamin eksiklikleri de diş eti kanamalarının nedenleri arasında yer alır. Özellikle C, K, B-12 vitamin eksiklikleri diş eti kanamalarının nedenidir.

Diş Etlerinin Kanamaları

Diş Etlerinin Kanamaları

Diş eti kanaması nedenleri arasında sigara ve alkol tüketimi de bulunmaktadır. Sigaranın önemli etkileri olduğu bilinmektedir. En önemli ve ilk etkiyi her zaman dişlere yapmaktadır. Dişlerde bulunan hastalıkların tek nedeni olan sigara, risk grubuna girilmesine neden olmaktadır. Ağız içinde bulunan damak kısmına ve dokulara yoğun zararlar vermesi nedeni ile güçlü bir kanamaya neden olabilmektedir. Aynı zamanda yaraların iyileşmesi de ağız içindeki sigaraya bağlı olarak oluşan bakterilerden oluşmaktadır. Ancak tüm bu etkenler içinde en önemli yere ağız bakımının yapılmamış olması sahiptir.

Kategori: Diş eti

Benzer Konular

Diş Eti Çekilmesindeki Nedenler

Diş Eti Çekilmesindeki Nedenler

Yalnız bu yara ameliyat sonrasında 3- 4 gün içerisinde iyileşir. Bu yöntemde yapay greftler de...

Diş Eti Çekilmesi Tedavisi

Diş Eti Çekilmesi Tedavisi

Sağlıklı ve normal bir diş etinde diş eti sınırı mine seviyesinin üstündedir. Bu sınırın mine...

Diş Eti Çekilmesi Tedavisinde Bitkisel Yöntemler

Diş Eti Çekilmesi Tedavisinde Bitkisel Yöntemler

Cerrahi müdahalelerin yanında ağrısız ve acısız bir tedavi yöntemi olan lazer de etkin bir seçenektir....

Diş Eti Çekilmesi Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Diş Eti Çekilmesi Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Diş temizliğinin yanında  dil temizliği de  çok önemlidir çünkü dil, yapısı itibarıyla  bakterilerin yaşaması ve...

Diş Eti Hastalıklarının Hayatımıza Etkisi

Diş Eti Hastalıklarının Hayatımıza Etkisi

    Diş eti hastalıkları yani bilimsel adı ile Paleontoloji günümüzde de sağlığımız konusunda ciddiyetini sürmektedir.Sadece...

Yukarı