Diş Bakımı

Diş Eti Hastaliklari Belirtileri

Halk arasinda “disetlerim kaniyor, disetlerim çekiliyor ya da dislerim sallanmaya basladi..” benzeri sikayetleri olan kisiler de görülen diseti ve disleri destekleyen diger dokulari etkileyen iltihabi hastaliklara periodontal hastaliklar denir.

Disleri destekleyen dokularda irin ya da periodontal hastalik bulunmasi, hastaligin ilerleyen safhalarinda dislerde çürük olmaksizin dislerin kaybina sebep olabilmektedir.

Periodontal rehabilitasyon dis hekimliginde esas tedavidir. Diseti hastaliklarinin önlenmesi yada tedavisi; dogal dislerin korunmasi, daha sorunsuz çignemenin ve daha iyi bir sindirimin saglanmasi benzeri diger faydalari da yanında getirir. Hastalarin kendi oral hijyenlerini saglayabilmesini hedef alir.
Diseti ve disleri destekleyen diger dokulari etkileyen iltihabi hastaliklara periodontal hastalik denir.

Disleri destekleyen dokularda irin ya da periodontal hastalik bulunmasi, hastaligin ilerleyen safhalarinda dislerde çürük olmaksizin dislerin kaybina sebep olabilmektedir.

Eriskinlerde dis kayiplarinin %70′inden periodontal hastaliklar sorumludur. Periodontal rehabilitasyon dis hekimliginde esas tedavidir ve erken teshis edildiklerinde basit ve basarili bir sekilde rehabilitasyon edilebilirler.

Diseti hastaliklarinin önlenmesi yada tedavisi; dogal dislerin korunmasi, daha sorunsuz çignemenin ve daha iyi bir sindirimin saglanmasi benzeri diger faydalari da yanında getirir.

Periodontal hastaliklar disetlerinin kanamali, kirmizi ve dolgunluk şekilde büyüdügü dis eti iltihabi (gingivitis) ile baslar.

Ilk baslar da oldukça çok rahatsizlik vermeseler de rehabilitasyon edilmediklerinde hastalik periodontitise ilerleyerek diseti ve disleri destekleyen alveol kemiginde geriye dönüssüz hasar olusturabilir.

Diseti hastaliginin ansızın oldukça emaresi vardir.; Bunlari söyle siralamak mümkündür;

Dis firçalama sirasinda dis etleriniz kaniyorsa Dis etleriniz normalden daha kirmizi, sis ve duyarlı ise Disleriniz ve disetleriniz arasinda iltihabi akinti var ise Disleriniz Sallaniyor yada gittikçe birbirinden ayriliyorsa Isirma sirasinda alt ve üst disler arasindaki iliskiler degistiyse Bölümlü takma uyumundaki degisiklik yada bozulma var ise Sürekli fena agiz kokusundan sikayet ediyorsaniz zaman kaybetmeden dis hekimine gitmeniz gerekmektedir.

Bu sekilde eger harbiden dis eti hastaliginiz var ise ya da baslangiç asamasindaysa daha büyük meselelerle karsilasmadan önleminizi almis olursunuz. Bununla beraber, periodontal hastalik asla bir belirti vermeden de ileri safhalara ulasabilir. Bu nedenle tertipli araliklarla dishekimine gitmek son aşama önemlidir

Dis eti hastaliginin en esas sebebi bakteriyel dis plagi denilen; dislerin iyi temizlenmemesine bagli dis yüzeylerinde olusan yapiskan ve renksiz film tabakasidir.

Günlük agiz ve dis bakiminin iyi yapilmamasi zorunda plak etken bir sekilde dislerin üstünden uzaklastirilamaz. Bu zorunda plaktaki bakteriler disetinde irritasyona sebep olurlar. Bu halde disetini dise sikica baglayan lifler yikima ugrar, diseti disten uzaklasir ve periodontal cep olusur.

Hastalik ilerledikçe cep derinlesir, bakteriler daha derine; kemige kadar ilerler ve disi destekleyen alveol kemiginde de yikim baslar. Hastaligin rehabilitasyon edilmemesi biçiminde disler sallanir ve nihayetinde çekimleri dahi

Periodontal hastaliktan savunmak için yapilmasi gerekn en mühim sey gündelik agiz bakiminizi dikkatsizlik etmeden yerine getirmeniz ve bakteriyel dis plagini uzaklastirmanizdir. Bunun kısaca sira dis hekimine yapacaginiz tertipli ziyaretler de gündelik agiz bakimi sirasinda ulasamadiginiz bölgelerin dis plagi ve/veya distasinin uzaklastirilmasi açisindan önemlidir.

Dis eti hastaliklarinda rehabilitasyon erken dönem ve ilerlemis çağda birbirinden farklidir.

Dis eti hastaliginin erken teshis edildigi hallerde rehabilitasyon şekilde genelikle distasi temizligi, plagin uzaklastirilmasi ve muntazam bir kök yüzeyinin saglanmasini takiben gündelik etken agiz bakimi yapilir.

Daha ilerlemis vakalar da ise cerrahi tedaviyi gerektirebilir.

Periodontal rehabilitasyonun ardindan mühim olan yeniden dis ve dis etlerine ziyan vermemek için de gündelik agiz bakimini dikkatsizlik etmemektir.

Kategori: Diş eti

Benzer Konular

Diş Eti Çekilmesindeki Nedenler

Diş Eti Çekilmesindeki Nedenler

Yalnız bu yara ameliyat sonrasında 3- 4 gün içerisinde iyileşir. Bu yöntemde yapay greftler de...

Diş Eti Çekilmesi Tedavisi

Diş Eti Çekilmesi Tedavisi

Sağlıklı ve normal bir diş etinde diş eti sınırı mine seviyesinin üstündedir. Bu sınırın mine...

Diş Eti Çekilmesi Tedavisinde Bitkisel Yöntemler

Diş Eti Çekilmesi Tedavisinde Bitkisel Yöntemler

Cerrahi müdahalelerin yanında ağrısız ve acısız bir tedavi yöntemi olan lazer de etkin bir seçenektir....

Diş Eti Çekilmesi Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Diş Eti Çekilmesi Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Diş temizliğinin yanında  dil temizliği de  çok önemlidir çünkü dil, yapısı itibarıyla  bakterilerin yaşaması ve...

Diş Eti Hastalıklarının Hayatımıza Etkisi

Diş Eti Hastalıklarının Hayatımıza Etkisi

    Diş eti hastalıkları yani bilimsel adı ile Paleontoloji günümüzde de sağlığımız konusunda ciddiyetini sürmektedir.Sadece...

Yukarı