Diş Bakımı

Diş eti Çekilmesinin Tedavisi

Ağız ve diş sıhhati 7’den 77’ye hepimiz için mühim olsa da adamların bu konu için takıntıları fazla. Çeşitli diş ve diş eti hastalıkları, ağız bakımının kafi yapılmadığı vakitlerde hem ağız sıhhatini hem de gövde sıhhatini tehdit ediyor. Her vakit söylediğim benzeri ağız, sindirim sisteminin mühim parçası ve ilk adımıdır.

Genel sıhhati tehdit eden hastalıklardan biri de dişeti çekilmesidir. Zaman içerisinde rehabilitasyonu yapılmayan dişeti çekilmeleri, diş kayıplarına sebep olabiliyor. İlk olarak güvenilir olmayanlar adam hastalar için dişetini izah etmek gerekiyor. Dişeti, dişimizi çevreleyen, savunucu maddedir. Dişeti çekilmesi ise; diş taşına, fena kaplamalara ya da kalıtımsal hastalıklara bağlı şekilde ilkin kemiğin aşağı doğru çekilmesi peşinden da dişetinin kemiği takip ederek aşağı doğru çekilmesi ve diş kökünün açığa çıkmasıdır.
rkekler son aşama çok sigara tükettiği için bu vaziyeti ayrım etmekte zorlanabilir. Çünkü sigara kimi zaman bunu geçici şekilde maskeler. Ama sigarayı bıraktığınızda ya da diş tası temizlendiği vakit o dişetinin dokusunun kemiği takıp etmiş olduğu görebilirsiniz.

Diş eti gerçekte umumi fırçalama hatası ya da kalıtımsal dişeti rahatsızlığı sebebiyle çekilir. Eğer diş fırçalanmazsa bu etkenler dişeti çekilmesini hızlandırır. Bakteri plağı dediğimiz yiyecek artıklarının dişe yapışması o bölgede yapışması bu vaziyete taban hazırlar. Maalesef bakteriler devamlı yediğimiz besinlerle beslenir ve kendine büyümek için yer acar. Dişetinin içine doğru ilerler. Bunu dışarıdan idrak etmek mümkündür değildir. Ayna karşısında bakmış olduğunuzda bir çok vakit ayrım etmezsiniz bile.

Erkek hastalarımdan en oldukça aldığımız sual dişeti çekilmesinin tedavisinin yapılıp yapılamayacağı. Aslında diş eti çekildikten sonrasında dişeti art gelmez. Tedavi fakat çekilme esnasında dişeti çekilmesini önlemek emeliyle yapılır. Diş taşı ve bakteri temizlenir ve sıhhatli dişeti dokusu vakit içerisinde dişe yapışır. Eğer dişeti çekilmeniz güzel duyu kaygı uyandıracak derecedeyse İlave tedavilerle bilhassa diş eti estetiği yapılabilir. Bu noktada dişeti çekilmesinin engellemek için dişler doğru fırçalanmalıdır.

Dişetinden dişe doğru süpürme şeklinde fırçalamak gerekir. Diş aralarını temizlemek için ise diş ipi kullanmak icap ettiğini her yazımda soyluyorum arkadaşlar.

Kategori: Diş eti

Benzer Konular

Diş Eti Çekilmesindeki Nedenler

Diş Eti Çekilmesindeki Nedenler

Yalnız bu yara ameliyat sonrasında 3- 4 gün içerisinde iyileşir. Bu yöntemde yapay greftler de...

Diş Eti Çekilmesi Tedavisi

Diş Eti Çekilmesi Tedavisi

Sağlıklı ve normal bir diş etinde diş eti sınırı mine seviyesinin üstündedir. Bu sınırın mine...

Diş Eti Çekilmesi Tedavisinde Bitkisel Yöntemler

Diş Eti Çekilmesi Tedavisinde Bitkisel Yöntemler

Cerrahi müdahalelerin yanında ağrısız ve acısız bir tedavi yöntemi olan lazer de etkin bir seçenektir....

Diş Eti Çekilmesi Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Diş Eti Çekilmesi Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Diş temizliğinin yanında  dil temizliği de  çok önemlidir çünkü dil, yapısı itibarıyla  bakterilerin yaşaması ve...

Diş Eti Hastalıklarının Hayatımıza Etkisi

Diş Eti Hastalıklarının Hayatımıza Etkisi

    Diş eti hastalıkları yani bilimsel adı ile Paleontoloji günümüzde de sağlığımız konusunda ciddiyetini sürmektedir.Sadece...

Yukarı