Diş Bakımı

Diş Eti Çekilmesi Nedir ?

Diş eti çekilmesi, dişin üzerinde bulunduğu etin, dişin çürümesine bağlı olarak zamanla dişin aşağı eğilmesi ve beraberinde diş etini de aşağı çekmektedir. Diş eti çekilmesi dendiği zaman diş taşına bağlı olarak kötü kaplamalara bağlı kalıtımsal diş eti hastalıkları da ortaya çıkmaktadır. Diş eti çekilmesi nedir diye sorulduğu zaman ilk olarak diş etine bağlı bir rahatsızlık akla gelmektedir. Diş eti ile ilgili tüm sorunlar daha büyük rahatsızlıklar için öncü bir durum teşkil etmektedir. Belirli bir aşamada olan tedavi sürecinde ise diş eti çekilmesi yaşanmamaktadır. Bunun nedeni ise diş taşlarıdır. Çünkü diş taşları sadece diş üzerinde bulunmaz, diş taşları diş etlerinin iç kısımlarına kadar eğilmektedir. Bu nedenle diş eti çekilmesi yaşa ve diş yapısında oluşan bozukluklara göre değişkenlik gösteren bir kısımdır.

Diş eti çekilmesi nedir, diş eti hastalıkları arasında en büyük sorunu yaşayan kısımdır. Eğer dişlerde yaşanacak olan bir diş eti hastalığı varsa mutlaka tedavisinin olması gerekir. Çünkü diş etinde yaşanan sıkıntılar diğer tüm hastalıkların başlangıcı olmaktadır. Bu nedenle günde en az üç kez dişlerin fırçalama işleminin gerçekleşmesi gerekir. Diş eti çekilmesi eğer az bir miktarda ise diş ipi uygulaması yapılabilir. Ancak az miktarda değilse dişlerin arasındaki aralıkların büyük olması nedeni ile mutlaka dişlerin fırçalanması gerekir. Diş eti çekilmesi yaşandıktan hemen sonra tedavi için doktora gittiğiniz zaman eski halinin gelmesini beklemek yanlış olacaktır. Bunun için ancak önleyici bir tedavi uygulaması yapılmaktadır. Önleyici tedavi yöntemi için açıkta kalan kök yüzeyde bulunan bakteri ve diş taşlarının yüzeyleri temizlenir ve kök yüzeyinde yapışan bakterinin kalmaması sağlanır.

Diş Eti Çekilmesi Nedir

Diş Eti Çekilmesi Nedir

Diş eti çekilmesinin nedenleri bazen travmatik nedenlerde olmaktadır. Diş eti çekilmesi çoğunlukla strese bağlı ve düzensiz fırçalama işlemine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Diş tedavisi için önemli olan konu ise yumuşak bir doku uygulaması yapmaktır. Diş etinde oluşan bazı kronik iltihaplı dokular ise sağlıklı olan diş eti dokusuna bile zarar verebilmektedir. Diş eti çekilmesinin bir diğer nedeni de hatalı fırçalama yöntemleridir. Uygun fırçalama yöntemlerine göre dişlerin düzenli bir şekilde fırçalanması gerekir.

Kategori: Diş eti

Benzer Konular

Diş Eti Çekilmesindeki Nedenler

Diş Eti Çekilmesindeki Nedenler

Yalnız bu yara ameliyat sonrasında 3- 4 gün içerisinde iyileşir. Bu yöntemde yapay greftler de...

Diş Eti Çekilmesi Tedavisi

Diş Eti Çekilmesi Tedavisi

Sağlıklı ve normal bir diş etinde diş eti sınırı mine seviyesinin üstündedir. Bu sınırın mine...

Diş Eti Çekilmesi Tedavisinde Bitkisel Yöntemler

Diş Eti Çekilmesi Tedavisinde Bitkisel Yöntemler

Cerrahi müdahalelerin yanında ağrısız ve acısız bir tedavi yöntemi olan lazer de etkin bir seçenektir....

Diş Eti Çekilmesi Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Diş Eti Çekilmesi Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Diş temizliğinin yanında  dil temizliği de  çok önemlidir çünkü dil, yapısı itibarıyla  bakterilerin yaşaması ve...

Diş Eti Hastalıklarının Hayatımıza Etkisi

Diş Eti Hastalıklarının Hayatımıza Etkisi

    Diş eti hastalıkları yani bilimsel adı ile Paleontoloji günümüzde de sağlığımız konusunda ciddiyetini sürmektedir.Sadece...

Yukarı