Diş Bakımı

Diş Eksikliği Erken Yaşlanmaya Neden Olurmu?

Diş kayıplarını çok önemsemeyen insanımız yüzde alana gelen yaşlanma tesiri ile bunun ne kadar ciddi bir mesele bulunduğunun farkına varıyor. Diş kayıpları bilhassa surat bölgesindeki kemik yoğunluğunda ve kemiklerin boylarında azalış alana gelmektedir. Zaman içinde kemiklerde alana gelen bu değişimler çenenin daha aşağıda ve tabii şekilde da surat hatlarının çökmesine sebep olmaktadır. Kişiyi olduğundan oldukça daha ihtiyar işaret eden bu vaziyet önemsenmeyen diş kayıplarının tabi bir göstergesidir. ihtiyarlamanın yanı sıra diş kayıpları diyabet, azımsızlık, baya bir kilo alınması, reflü ve bunun gibi. hastalıklarında en büyük nedenlerini oluşturmaktadır.

Estetik cerrahi uzmanları ve diş hekimlerinin müşterek kanaati olan diş kayıplarının uzun süreli zamanlarda çenede, surat hatlarında ve dudak etrafındaki değişim işlemi insanda 5-10 ıslak ayrım ettirdiğidir. Bu vaziyet dudak etrafı ve surat bölgesindeki çizgilerin derinleşmesine insanın olduğundan daha çok ihtiyar göstermesine ve bitkin görünmesine sebep olmaktadır.

Çiğneme balansı çene kemiğine tesiri ve sıhhatli yaşam

Çene kemiğinde alana gelen problemlerin en büyüğü noksan dişler.. Öyle ki sağ tarafta alana gelen bir diş kaybı çiğneme kuvvetinin sol tarafa kaymasına sebep olacaktır. Kişi diş kaybının bulunduğu bölgede gıdaları çiğneyemediğinden dolayı sol taraftaki bölgeye sürekli şekilde kullanacak bu halde çiğneme kuvvetinin devamlı şekilde sol tarafta oluşmasına sebep olacaktır. Bu vaziyet çene kemiğinde hassasiyetlere sebep olacak, doğru bir sindirimin gerçekleşememesine benzer vakitte ağızda ve sindirimde meselelere sebep olacaktır.

Hastaların en yoğun yakındıkları konulardan birisi olan kilo verememek diş sıhhati ile direk etkilidir. Ağızda alana gelene diş eksikliği kafi olmayan ağız sindirimine sebep olacak bu halde sizlere kilo şekilde art dönecektir. Özellikle rehabilitasyon görmelerine karşın reflüden kurtulamayan hastalar tedaviyi öncelikli şekilde ağız sağlığında aramaları gerekmektedir. Eksik dişler sebebi ile ağızda süregelen sıhhat problemleri mide, diyabet veya sindirim sistemlerimiz rahatsızlıklarını da  getirmektedir.

Eksik dişler sebebi ile kaybedilen çiğneme kalitesi sağlığımızı negatif etkilemektedir…

Eksik dişlerden dolayı kafi düzeyde gerçekleştirilemeyen çiğneme ve öğütülemeyen besinler mide ve pankreas benzeri iç uzuvları son aşama negatif etkilemektedir. Sindirimin ilk şekilde ağızda başladığı düşünülürse yeteri kadar parçalanamayan besinler bütün sinirim yükünün mide ve iç organlara bırakılmasına sebep olacaktır. Bu vaziyet iç uzuvların daha çok asit üretmesine pankreas ve safra kesesinin daha çok çalışmasına sebep olacaktır. İç uzuvların bilhassa pankreasın çok emek vermesi ise diyabet başta olmak suretiyle bir oldukça hastalığa davetiye çıkacağını bilmemiz gerekir.

Eksik dişler obeziteye sebep oluyor

Diş eksikliği günümüzün en mühim hastalıklarından birisi olan obeziteye de çağrı çıkartmaktadır. Yeterli derecede mide ve ağızda sindirilemeyen besinler midenin ve pankreasın daha çok çalışmasına sebep oluyor. Bu vaziyet ise pankreas ve safra kesesinde glisemik indeksi yükselterek nişaşta moleküllerinin şekere dönüşmesine sebep olmaktadır. Midenin daha çok genişlemesi ise aşırı kiloluluğun ilerlemesine sebep olmaktadır.

 

Eksik dişler ağız yapınızı da bozuyor

Ağızda alana gelen ve vaktinde müdahale edilmeyen diş eksikliklerinde, öteki dişlerde veya negatif olarak etkilenmektedir. Eksik olan bölgeye doğru dişlerde bir kayma söz mevzusu iken benzer vakitte kayma oluşturan dişlerde de çarpışıklık söz mevzusu olacaktır. Bu vaziyetten sıhhatiniz etkilenirken görünümünüzde buna bağlı şekilde bozulmaya başlayacaktır.

Dişlerde alana gelen kaymalar dişlerin aralarının açılmasına, çenede kapanış bozukluğuna, kafi düzeyde besinlerin çiğnenemesinde ve çürüklerin artmasına, diş eti hastalıklarının ilerlemesine sebep olacaktır. Diş eksiklikleri sanki zincirleme şeklinde sıhhat problemlerine sebep olmaktadır. Çözüm ise en erken çağda müdahale edilmesidir. Eğer tedaviye geç başlanırsa ya da kimi nedenlerden dolayı tedaviler yarım bırakılırsa netice geriye dönülemeyecek ve oldukça daha cokzor işlemler gerektirebilecek problemler ortaya çıkabilmektedir.

Dişlerde alana gelen eksilmeler konuşma bozukluklarına da sebep olmaktadır..

Özellikle ön dişlerde oluşan eksiklikler kimi harflerin söylenememesine bu vaziyet ise konuşma bozukluklarının oluşmasına sebep olacaktır. Kişilerin psikolojilerine direk tesir eden bu vaziyet toplumsal yaşamda fazlasıyla kendisini belli edecektir. Kişide özgüven eksikliğine ve sorunsuz konuşamamaya sebep olacak bu vaziyet ruhsal etkilerinde devreye girmesi ile insanın hayatındaki negatiflikleri yoğun olarak tekrarlamaya başlayacaktır.

Çözüm takma ve implantlar

Eksik dişlerin yerine kısa müddette takma tedavileri ile müdahale edilmesi gerekir. Bu rehabilitasyon tek diş eksikliklerinde köprü rehabilitasyonu olabileceği benzeri son senelerde en yoğun uygulanan ve dönemin en mühim tedavilerinden biri konumuna gelen implant uygulamaları ile diş eksiklikleri giderilebilmektedir.

Kategori: Genel

Benzer Konular

Diş Hastaneleri

Diş Hastaneleri

Dişlerinizi illa ki bir sorun baş gösterdiğinde değil, rutin olarak kontrol edilmelerini alışkanlık haline getirmelisiniz....

Diş Plakları Nasıl Temizlenir  Diş Plağı Nedir Ve Neden Oluşur ?

Diş Plakları Nasıl Temizlenir Diş Plağı Nedir Ve Neden Oluşur ?

Diş plakları nedir ? Plaklar, dişlerimizin etrafında yiyecek artıkları, gündelik yiyeceklerin temilenmemesi, bu yiyeceklerin bakterilere...

Diş Hava Aldığında Ne Yapılmalı?

Diş Hava Aldığında Ne Yapılmalı?

Diş ağrısı bütün kişiler için dayanılması en kuvvet sancılardan biridir. Toplum içinde diş ağrısının geçmesini...

Ortodonti Tedavisi ve Ortodonti Ücretleri

Ortodonti Tedavisi ve Ortodonti Ücretleri

Ortodonti tedavilerinde yanlış bilinenler 1-) Ortodonti tedavisinde ıslak hududu olmaktadır ? Belli bir ıslak üstündeki...

Diş Hekimliğinde Lazer Tedavisi

Diş Hekimliğinde Lazer Tedavisi

Lazer kelime manası olarak, tek renkli, düzgün ve enerji taşıyan ışık demeti. Diş hekimliğinde ise...

Yukarı