Diş Bakımı

Diş Dolgusu Nasıl Yapılır

Diş sağlığının ne kadar önemli olduğunu biliriz ama bir türlü dişlerimize gereken önemi vermeyiz, ya fırçalamayız, veya doğru fırçalama yöntemlerini bilmediğimiz için zaman içinde dişlerimizde çürümeler başlar ve başımıza çok daha büyük sıkıntılar açılır. Diş çürükleri için yapılacak tek tedavi yöntemi, bir diş hekimi tarafından oranın temizlenerek yeniden dolgu maddesi ile doldurulmasıdır. Ancak yapılan dolgu sayesinde diş, tekrar eski işlevini kazanabilir. Yapılan işlem aslında kısa anlatımı ile, çürüme nedeniyle oluşan boşlukların bakterilerden iyice temizlenerek, dolgu maddesi ile kapatılması ve oraya tekrar bakterilerin yerleşmesinin önüne geçilmesidir. Diş dolgusu en kolay tanımı ile budur.

Diş dolgu malzemeleri de çeşitlilik gösterir, altın, kompozit reçine, porselen ve amalgam olarak değişik maddeler ile dişlerimiz doldurulur. Herkese aynı dolgu maddesi kullanılamaz, bunu çürüğün boyutları, dolgu yapılacak yer ve maddi imkanlar belirler. İsterseniz biraz bu dolgu malzemelerinden bahsedelim; altın: sipariş üzerine laboratuarda yapılır ve diş temizlendikten sonra üzerine yapıştırılarak kullanılır. Çok uzun süreli bir kullanıma sahip olan altın dolgu, diş eti için de son derece sağlıklıdır. Bazı uzmanlar en iyi dolgu malzemesinin altın olduğunu söylerler. Gümüş: Ucuz bir uygulamadır ve dayanıklıdır, ancak rengini koyu olması ve hemen fark edilmesi yüzünden pek tercih edilmez, hele ön dişler için hiç uygun bir dolgu malzemesi değildir.

Diş Dolgusu Nasıl Yapılır

Diş Dolgusu Nasıl Yapılır

Kompozit reçine: doğal diş renginde olur, birkaç malzemenin karıştırılması ile elde edilir, hazırlanan karışım temizlenmiş diş boşluğuna doldurulur ve orada kuruması beklenir. Yenilen içilen şeylerden rengi etkilenir ve değişebilir, ayrıca büyük dolgu için çok kullanışlı değildirler zira çabuk kırılırlar. Porselen dolgu: diş rengine çok uygun olan renk seçenekleri vardır, laboratuar ortamında hazırlanır ve sonradan dişe oturtulur, uzun ömürlüdür ve maliyet olarak altın dolguya yakın tutar. Ama son yıllarda en çok tercih edilen diş dolgularının başında gelmektedir. Çürüyen diş dokusunun diş hekimi tarafından güzel bir şekilde temizlenmesinden sonra sizin istekleriniz doğrultusunda, dolgu malzemesi seçilir ve temizlenmiş olan diş boşluğuna yerleştirilir.

Kategori: Diş bakımı

Benzer Konular

Diş Sağlığımızın Yaşamımızdaki Önemi

Diş Sağlığımızın Yaşamımızdaki Önemi

Sindirim sistemimizin başlangıcı ağzımızdır. Besinleri ilk olarak ağzımızla alır ve sindirime hazırlarız. Bu yüzden ağız...

Diş Sağlığının Önemi

Diş Sağlığının Önemi

İlk olarak aşırı sıcak ve soğuk gıdalar almamaya özen göstermeliyiz. Diş etlerimizin ne kadar hassas...

Diş Problemlerine Kesin Çözüm

Diş Problemlerine Kesin Çözüm

Yaş gözetmeksizin herkesin başına gelebilecek bir sağlık sorunu olan diş ağrıları, dönem dönem kişileri ciddi...

Diş Dolgu Fiyatları

Diş Dolgu Fiyatları

Çürüyen dişlerin zaman içinde görsel ve işlevsellik anlamında kötüye gitmesi ve ağızda kötü kokuların yayılmaya...

Elma sirkesi ile diş bakımı

Elma sirkesi ile diş bakımı

Elma sirkesinin dişe olan faydaları ve diş sağlığı amacıyla kullanımı konusunda pek az kişinin bilgisi...

Yukarı