Diş Bakımı

Diş Çürümesini nasil engelleriz

Diş çürükleri ve diş eti problemleri bütün dünyada oldugu gibi ve benzeri memleketimizde de önde gelen sıhhat sorunudur. Uzman doktorların yapmış bulunduğu araştırmalara nazaran yürek hastalarının %80 unda diş problemleri oldugu gorulmuşdur.  Bunun yanında gene meydana getirilen araştırmalar ağız problemlerinin yürek rahatsızlıklarının yanı sıra bir oldukça gövde rahatsızlıklarını sebep bulunduğu görüldü. Oral enfeksiyon oluşan bireylerde oluşmayan fertlere nazaran yürek rahatsızlıklarının daha çok bulunduğu da meydana getirilen incelemelerde ortaya çıkmaktadır.

Diş çürükleri kalp rahatsizligina neden olabilirmi

Ülkemizde yeteri kadar ağız sağlığına ciddiyet verilmezken, gündelik şekilde yapılması şart olan diş bakımı noksan ve yanlış yapılmaktadır. Hemen derhal toplumumuzun tamamına yakın bir kesimi ağzında ağrı olmadığı taktirde diş hekimine uğramıyor ve ağızda oluşan çürükleri önemsiz şekilde geçiştiriyor. Oluşan bu çürükleri ya da ağızda oluşan diş ağrılarının yürek rahatsızlıklarını ve yürek krizi riskini arttığının farkında olan oldukça azca şahıs var. Uzman hekimler yürek krizi ağrılarının dişe vurduğunu ve hasta bu ağrıların kolay bir çürükten ileri geldiğini düşünüyor. Oysaki şahıs yürek krizi geçirdiğinden habersiz bir biçimde kolay bir ağrı kesici ile vaziyetini geçiştiriyor. İlaçlarla ağrılarını dindirmeye çalışan hasta bu nedenlerden dolayı yaşamını kaybedebiliyor.

Diş rehabilitasyonu öncesi diş hekiminize hastalıklarınız ile ilgili informasyon vermelisiniz

Diş rehabilitasyonu esnasında dişlerde var olan mikroorganizmalar meydana getirilen rehabilitasyon esnasında vücuda yayılabilir. Bu nedenle doktorunuzu var olan hastalıklarınıza karşı uyarmalı rehabilitasyon öncesinde savunucu i tıbbi konsultasyonlar yapılarak bünyenin korunması sağlanılmalıdır.

Diş eti hastalıkları epey bir önemli

Günlük şekilde gerçekleştirilmeyen, noksan ya da yanlış meydana gelen diş bakımı diş eti hastalıklarına sebep olacaktır. Dişetinde oluşan iltihaplar vücutta var olan hastalıkların artmasını ve bu problemlerin ileri derecede tetiklenmesine imkan sağlayacaktır. Bu nedenle senede en azca iki kez olmak koşulu ile diş hekimi kontrollerinizi tertipli şekilde gerçekleştirmelisiniz.

Diş eti rahatsızlıklarının emareleri nedir ?

Diş eti rahatsılığı yaşadığınızın en büyük belirtileri; dişlerinizi fırçalarken kan akması ve durup dururken diş etlerinizin kanamasıdır. Bunun yanı sıra yiyeceklerden tat alamama, ağızda acımtırak bir his oluşması, dişlerin durup dururken sallanması, diş etlerinde kaşınma hissinin oluşması, sıcak ve soğuk yiyecek içeceklere karşı duyarlılık oluşması bütün bu emareler diş eti rahatsızlığı yaşandığının belirtileridir. Bu vaziyetlerin rastgele birisini yaşayan hastaların kesinlikle diş hekimi kontrolü olması ve oluşan diş eti problemlerinin ortadan kaldırılması gereklidir.

Dişeti rahatsızlıklarının rehabilitasyonu mümkündür müdür ?

Dişeti rehabilitasyonu netlikle mümkündür. Diş hekiminiz yönünden dişetlerinize yapılacak müdahale, oluşan diş taşlarının temizlenmesi ve tertipli diş hekimi kontrollerinin yanı sıra gündelik şekilde diş bakımınıza itina gösterilmesi ile diş hastalıkları denetim altına alınabilir. Ayrıca dişeti rehabilitasyonu ile beraber vücutta oluşabilecek hastalıklara da bu sayede tedbir alınmış olacaktır.

Sağlıklı dişlere iyi mi kavuşabiliriz ?

– Sağlıklı dişlere kavuşabilmenin esas kaidesi iyi ve doğru bir diş bakımıdır. Dişler fırçalanırken diş ve diş etlerine paralel dairesel hareketler yapılarak dişler fırçalanmalıdır. Dişler fırçalarken dişlere ve dişetlerine güçlü baskı yapmaktan kaçınılmalıdır. Kullanacağınız diş fırçası her 3-4 ayda bir yenilenmelidir.

– Diş fırçası seçimide diş bakımı kadar önemlidir. Diş fırçanız ne oldukça sert olmalı nede oldukça yumuşak olmalıdır. Orta sertlikte bir diş fırçası olması yeterlidir. İlla ki marka belirtmemiz mühim değil size hoş gelen sorunsuz bir kullanması olan orta sertlikte fırçası olan bir diş fırçasını kullanabilirsiniz.

– Diş fırçalama esnasında ayn vakitte dilinizi de fırçalamalısınız. Dilin geri bölgesinden başlanarak ön bölgeye doğru fırçalama işlemi yapılmalıdır. Diş fırçalarının üst geri bölgesinde bulunan lisan temizleyici başlıklarla dilinizi temizleyebilirsiniz. Ayrıca lisan fırçasını eczanelerde debulabilirsiniz.

– Diş bakımı dişlerin sıhhatli olması için tek başına kafi değildir. Aynı vakitte diş ipi kullanımı, ağız gargarası ve en mühim olan diş hekimi kontrollerini de gerçekleştirmeniz şarttır.

– Sigara kullanımınızı tam olarak bırakın. Sigara ağızda çürük oluşumunui diş taşı oluşumunu, dişeti rahatsızlıklarının başlamasını tetikleyen en büyük etkenlerden biridir. Sigara kullanan biri tam manasıyla bir ağız sağlığına kavuşamayacaktır.

Diş çürükleri bulaşıcı bir hastalıktır

Diş çürükleri bulaşıcı bir hastalık niteliğindedir. Diş çürüklerine karşı ilk dişlerin çıkmaya başlamasından itibaren öncelikli şekilde anne babalar daha sonrasında küçükler ve ileri yaşlardaki kişiler kesinlikle tedbir almaları gerekir. tedbir alınmadığında bir diş çürüğü bulaşıcı bir hastalık benzeri öteki dişlere ve ağızdaki bütün dişleri saracak biçimde ilerlemeye devam edecektir.

Diş çürükleri dikkatsizlik edildiklerinde yanlızca ağız problemleri değil gövde hastalıklarını da tetiklemektedir. Özellikle yürek rahatsızlıklarını tetikleyen diş çürükleri ilk ayrım edildiklerinden itibaren denetim altına alınarak rehabilitasyon edilmeleri gereklidir. Bu nedenle diş hekimi muayeneleri insan yaşamında mühim bir yer tutmaktadır.

Diş doktoru kontrollerimizii senede en azca üç defa olmak suretiyle kesinlikle gitmeliyiz

Benzer Konular

Diş Fiyatları

Diş Fiyatları

Diş tedavisi gereken durumlarda fiyat belirlemek istendiğinde işler zorlaşır. Çünkü yapılacak olan tedavinin içeriği, zaman...

Diş hassasiyetinin diş sızlaması

Diş hassasiyetinin diş sızlaması

Diş hassasiyeti sızlaması günümüzde asit erozyonu ve diş yüzeyindeki mine tabakasının bozulması gibi nedenlerle sık...

Diş Aşısı

Diş Aşısı

Diş hekimliği teknolojisi her geçen yıl birazcık daha ileriye gidiyor. Diş hekimliğinde dişlerle alakalı akla...

Hamilelikde diş saglıgı

Hamilelikde diş saglıgı

Diş sıhhati bütün yaşam süresince bir insan için mühim bir konu. Diğer taraftan kimi hususi...

Sağlıklı Dişler Hastalıkları Önlüyor

Sağlıklı Dişler Hastalıkları Önlüyor

Dişlerin sağlıklı ve bakımlı olması bir çok ciddi hastalığın önüne geçiyor. Başta mide ve bağırsak...

Yukarı