Diş Bakımı

Diş çürümesi

Anadolu Sağlık Merkezi ağız ve diş sağlığı uzmanı Doç. Dr. Şule Çıldır, araştırmaların, Türk toplumunda çürük görülme oranının yüzde 90’ların üzerinde olduğunu ortaya koyduğunu bildirdi. Çıldır, son 10 yılda Türkiye’nin, bilimsel ve modern diş hekimliği uygulamalarının yapıldığı sayılı ülkeler arasında yer almasına rağmen toplum olarak yeterli ağız ve diş sağlığı düzeyine henüz kavuşulamadığını kaydetti. Diş çürüğünün yanı sıra diş eti hastalıklarının da sıklıkla görüldüğü Türkiye’de, nüfusun yüzde 66’sının son iki yıldır, herhangi bir diş hekimine kontrole gitmediğini belirten Çıldır, araştırmaların düzenli olarak diş hekimine gidenlerin oranının ise yüzde 11 olduğunu ortaya koyduğunu aktardı.

Meditasyon ağrıya karşı etkili!

MEDİTASYONUN beyin sinir hücreleri arasındaki iletişim ağı üzerinde etkili olduğu bildirildi. Sonuçları Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayımlanan araştırmada, düzenli olarak yapılan meditasyonun, insan beyninin korku, psikolojik rahatsızlıklar ve dikkat sorunlarıyla ilgili bölümünde olumlu etki yarattığı görüldü. Düzenli meditasyonun ağrılara karşı etkili olabildiği, bağımlılıtan kurtulmada fayda sağladığı belirtildi.

Biyonik lense bir adım kaldı

BİLİM adamları, görüntülerin gözün önüne yansıtılmasına yardımcı olacak yeni nesil kontak lenslerin üretimine bir adım daha yaklaştıklarını açıkladı. Kullanılan teknoloji, lensi takanların akan metinleri, elektronik postaları okumalarına ve bilgisayar destekli görüntülerle görüşlerini artırmalarına olanak tanıyacak. Washington Üniversitesi’nden araştırmacılar, hayvanlar üzerinde yapılan deneylerin biyonik lensin güvenli ve kullanıma uygun olduğunu gösterdiğini belirtti. Tavşanlar üzerinde yapılan testlerde herhangi bir ters etkiye rastlanmadı. Lensler, takan kişiye biyosensörler aracılığıyla kan şekeri düzeyi gibi tıbbi bilgiler de sağlayacak.

Benzer Konular

Diş Fiyatları

Diş Fiyatları

Diş tedavisi gereken durumlarda fiyat belirlemek istendiğinde işler zorlaşır. Çünkü yapılacak olan tedavinin içeriği, zaman...

Diş hassasiyetinin diş sızlaması

Diş hassasiyetinin diş sızlaması

Diş hassasiyeti sızlaması günümüzde asit erozyonu ve diş yüzeyindeki mine tabakasının bozulması gibi nedenlerle sık...

Diş Aşısı

Diş Aşısı

Diş hekimliği teknolojisi her geçen yıl birazcık daha ileriye gidiyor. Diş hekimliğinde dişlerle alakalı akla...

Hamilelikde diş saglıgı

Hamilelikde diş saglıgı

Diş sıhhati bütün yaşam süresince bir insan için mühim bir konu. Diğer taraftan kimi hususi...

Sağlıklı Dişler Hastalıkları Önlüyor

Sağlıklı Dişler Hastalıkları Önlüyor

Dişlerin sağlıklı ve bakımlı olması bir çok ciddi hastalığın önüne geçiyor. Başta mide ve bağırsak...

Yukarı