Diş Bakımı

Diş Çürümesi nedenleri

Hepimizin dişleri çürüyebilir, bu çok normal bir şeydir. Bazılarımız her ne kadar titiz davransakta, gün içerisinde kaç kez dişlerimizi fırçalarsak fırçalayalım, bazen dişlerimiz ister istemez çürüyor. Diş çürümesi, bazen genetik, bazen ise bizim dişlerimize çok iyi bakmamamızdan kaynaklanıyor. Dişlerimizi fırçalamadığımız sürece, dişlerimiz kirli kalır ve birçok kalıntılar birikir. Kalıntılar biriktikçe, dişlerimizde bakteriler ve mikroplar oluşur. Bu mikroplar, yavaş yavaş dişlerimizi yemeye başlar. Bu da diş çürümesine yol açar. Bazı insanlarda çok şanslıdır, çünkü onlarda öyle dişler olur ki, hiçbir şekilde çürük bulamazsınız. Benimde hiç çürüğü olmayan, birkaç tanıdığım var. Bunlarda hiçbir şekilde, hiçbir zaman diş doktoruna gitmemişlerdir.

Diş çürümesi bazen hiç ummadığınız zamanda gerçekleşir. Her gün düzenli olarak dişlerinizi fırçalıyorsunuz ama ister istemez çürüyebiliyor. Bazıları ise neredeyse birkaç güne bir dişini fırçalıyor, fakat hiçbir şey olmuyor. Dişlerinizin çürümesi gerçekten dişlerinizde oluşan bakteriler ve mikroplardan kaynaklanmaktadır, fakat nedense bazıların dişlerine hiç uğramaz. Sakin hiçbir şey olmaz diye düşünerek, dişlerinizi fırçalamamazlık etmeyin, bu da daha ciddi sorunlara yola açabilir. Dişlerinizin çürümesi genetik olabileceği için, ailenizde kimsenin dişi çürük değilse, sizin dişlerinizin de çürük olma ihtimali çok düşüktür. Dişlerinize her zaman çok iyi bakmanız gerekiyor. Dişlerinizin sağlığı maalesef, kalp ve başka rahatsızlıklara da yol açabilir. Bu yüzden, diş fırçalamak ve dişlerimizi çürütmemek çok önemlidir.

Benzer Konular

Diş Fiyatları

Diş Fiyatları

Diş tedavisi gereken durumlarda fiyat belirlemek istendiğinde işler zorlaşır. Çünkü yapılacak olan tedavinin içeriği, zaman...

Diş hassasiyetinin diş sızlaması

Diş hassasiyetinin diş sızlaması

Diş hassasiyeti sızlaması günümüzde asit erozyonu ve diş yüzeyindeki mine tabakasının bozulması gibi nedenlerle sık...

Diş Aşısı

Diş Aşısı

Diş hekimliği teknolojisi her geçen yıl birazcık daha ileriye gidiyor. Diş hekimliğinde dişlerle alakalı akla...

Hamilelikde diş saglıgı

Hamilelikde diş saglıgı

Diş sıhhati bütün yaşam süresince bir insan için mühim bir konu. Diğer taraftan kimi hususi...

Sağlıklı Dişler Hastalıkları Önlüyor

Sağlıklı Dişler Hastalıkları Önlüyor

Dişlerin sağlıklı ve bakımlı olması bir çok ciddi hastalığın önüne geçiyor. Başta mide ve bağırsak...

Yukarı