Diş Bakımı

Diş çürüğünün neden olduğu hastalıklar

Diş çürüklerinin besin tüketiminde vücudu etkilediğini ifade eden Dr. Baran “Doğru düzgün çiğnenmeyen lokmalar metabolizmamızı hızlı bir şekilde çalıştırarak midemizin gereğinden fazla asit üretmesine sebep olur. Dişler arasında bir çürük varsa, mikroorganizmalar bu virüsler ile devamlı bir savaş halinde olur ve vücut direnci de gittikçe düşer. Normalde üşütmeyeceğimiz hafif bir rüzgarda, dişimiz çürük olduğu için hasta oluruz.” dedi.

Dr. Baran, Kırıkkale’de diş sağlığı istatistiklerinin kötü bir tablo ortaya koyduğunu belirterek, ‘Yapılan araştırmalara göre, her 10 kişiden 9’unun ağzında çürük diş var. Bazı insanlar, ‘Nasıl olsa 32 tane dişimiz var, biri çürürse diğerini kullanırız’ diye düşünüyor. Çekilen dişin yerini başka bir diş dolduramıyor. Bu da vücudumuzda fonksiyon eksikliğine yol açıyor. Ayrıca eksik diş nedeniyle çenede kayma ve konuşma bozuklukları ortaya çıkıyor. Tedavi edilmeyen diş çürükleri ve diş Eti yıpranmaları şiddetli gaz ve ülser gibi mide rahatsızlıklarına sebep oluyor. Eksik dişten dolayı kayma yapacak olan çene, migren ve baş ağrıları da ortaya çıkarabiliyor.” diye konuştu.

Benzer Konular

Diş Fiyatları

Diş Fiyatları

Diş tedavisi gereken durumlarda fiyat belirlemek istendiğinde işler zorlaşır. Çünkü yapılacak olan tedavinin içeriği, zaman...

Diş hassasiyetinin diş sızlaması

Diş hassasiyetinin diş sızlaması

Diş hassasiyeti sızlaması günümüzde asit erozyonu ve diş yüzeyindeki mine tabakasının bozulması gibi nedenlerle sık...

Diş Aşısı

Diş Aşısı

Diş hekimliği teknolojisi her geçen yıl birazcık daha ileriye gidiyor. Diş hekimliğinde dişlerle alakalı akla...

Hamilelikde diş saglıgı

Hamilelikde diş saglıgı

Diş sıhhati bütün yaşam süresince bir insan için mühim bir konu. Diğer taraftan kimi hususi...

Sağlıklı Dişler Hastalıkları Önlüyor

Sağlıklı Dişler Hastalıkları Önlüyor

Dişlerin sağlıklı ve bakımlı olması bir çok ciddi hastalığın önüne geçiyor. Başta mide ve bağırsak...

Yukarı