Diş Bakımı

Diş çatlaması neden olur

Bir dişin tamamen (total) kaybında, tedavi seçeneği olarak ne yazık ki çok fazla bir opsiyon kalmamış demektir. Tabii ki kırılmanın şekline ve dişe verdiği hasar seviyesine bağlı olarak, eğer kopan diş, travma sırasında parçalanmamış ve bütünlüğünü muhafaza ediyor ise, doğal dişin “re-implantasyonu” yani diş hekimi tarafından tekrar yerine oturtularak çene kemiği ile doku bütünleşmesinin sağlanması denenebilir. Bir splint ile yerine tekrar sabitlenecek dişin işlevini tekrar kazanma olasılığı vardır. Diş hekimine düşen görev, dişin yerine sabitlenmesini sağlayacak işlemi uygulaması akabinde, hastanın olası yara yeri enfeksiyonunu önleyecek antibiyotik tedavisi başlayarak dişin eski yerine tekrar uyum sağlama sürecinin bir enfeksiyon nedeni ile başarısız olmasını engellemek ve şiddetli olması beklenen oral bölge ağrılarının tedavi gidişatını engelleyecek hale gelmemesi için analjezikler ile ağrının giderilmesine çalışmaktır. Bunun dışında tedavinin olumlu sonuçlanıp sonuçlanmadığını anlamak için, beklemek ve düzenli olarak diş hekimi tarafından planlanacak olan kontrollere giderek sonucu görmek dışında yapılabilecek pek başka bir şey yoktur.

Eğer total diş kaybında, reimplantasyon başarısız olmuş ise, ya da zaten diş kaybı ertesinde geride reimplante edecek bir diş bulunamamış veyahut diş kaybı bir çürük ya da periodontitis ya da diğer enfektif ve inflamatuvar nedenler ile diş anatomik ve fizyolojik işlevselliğinin bozulmasına bağlı, dolayısı ile her halükarda orjinal dişi tekrar kullanmaya çalışmanın mümkün olmadığı bir durum içinde bulunuluyor ise, tedavi seçenekleri iyice daralmaktadır.

Kayıp dişin doğal yollar ile yerine konmasının mümkün olmadığı durumlarda, en güzel tedavi; çene kemiğine implante edilecek bir diş vidası üzerine yapılan kron kaplama şeklinde özetlenebilecek dental diş implantı protezidir. Genel olarak implant tedavisi olarak geçen bu tedavi seçeneği, günümüz şartlarında en olumlu sonuç veren diş kaybı tedavisidir.

İmplant dışında, kopan/yitirilen dişin çevresinde bulunan sağlam dişlerin de kesilerek yontulup, üzerlerine geçirilecek bir köprü protez kaplama uygulaması ile, aradaki kayıp dişin de yanlardan destek alarak yerinde durabilecek bir muadilinin yapılması işlemi diğer bir tedavi olasılığıdır.

Kategori: Diş bakımı

Benzer Konular

Diş Sağlığımızın Yaşamımızdaki Önemi

Diş Sağlığımızın Yaşamımızdaki Önemi

Sindirim sistemimizin başlangıcı ağzımızdır. Besinleri ilk olarak ağzımızla alır ve sindirime hazırlarız. Bu yüzden ağız...

Diş Sağlığının Önemi

Diş Sağlığının Önemi

İlk olarak aşırı sıcak ve soğuk gıdalar almamaya özen göstermeliyiz. Diş etlerimizin ne kadar hassas...

Diş Problemlerine Kesin Çözüm

Diş Problemlerine Kesin Çözüm

Yaş gözetmeksizin herkesin başına gelebilecek bir sağlık sorunu olan diş ağrıları, dönem dönem kişileri ciddi...

Diş Dolgu Fiyatları

Diş Dolgu Fiyatları

Çürüyen dişlerin zaman içinde görsel ve işlevsellik anlamında kötüye gitmesi ve ağızda kötü kokuların yayılmaya...

Elma sirkesi ile diş bakımı

Elma sirkesi ile diş bakımı

Elma sirkesinin dişe olan faydaları ve diş sağlığı amacıyla kullanımı konusunda pek az kişinin bilgisi...

Yukarı