Diş Bakımı

Diş boşluklarının kapatılması

Bir diş boşluğu, diğer dişleri tehlikeye düşürdüğü gibi, görünümünüzü de bozar. Genellikle eksik dişi olan hastalar , bu eksiklikleri nedeniyle görünümleri bozuluyorsa diş hekimine giderler. Fakat dışarından görülemeyen diş boşluklarının da kapatılması gereklidir. Çünkü (özellikle arka dişler bölgesinde ise) eksik diş diğer dişler için ciddi bir tehlikedir. Dişin kaybından çok kısa bir süre sonra boşluğu sınırlayan dişler, doğal olarak boşluğa doğru eğrilir.
Ayrıca karşı çenedeki boşluğu karşılayan dişler üzerindeki basıncın ortadan kalkması, zaman içerisinde onların boşluğa doğru uzaması ve hatta dökülmesi sonuçlarını doğurur. Bu değişimler, o bölgedeki dişlerin yanlış basınçlar almasına ve fonksiyon birliğinin bozulmasına neden olur. Sadece komşu dişler değil, diğer dişler de bu konumdan etkilenir ve çene eklemi, baş ve kas ağrıları ortaya çıkabilir. Bir dişin eksikliği genelikle diğer bir dişin çekimini getirir… Diş boşluğunu sınırlayan dişlerdeki eğilmelerden dolayı oluşan yükselti ve kovuklar buralarda yiyecek artıklarının birikmesi için uygun yerler oluşturur ve bunların temizlenmeleri zordur. Böylece yanlızca çürükler değil, dişeti ve diş yatağı hastalıkları oluşur ki, bu hastalıklar genellikle diş çekimlerini gerektirir.

– Boşluk ne kadar erken kapatılırsa o kadar iyidir… Daha büyük zararları önlemek için çekim boşluğu belli bir iyileşme sürecinden sonra hemen kapatılmalıdır. Ağız muayenesinden sonra hekiminiz, boşluk ya da boşlukların sabit bir köprü mü, yoksa çıkarılabilir bir protezle mi kapatılacağına karar verir. Büyük boşluklar veya birkaç boşluk tedaviyi komplike bir hale getirir. Bu durumda doktorunuz, ağızda bulunan dişlerin durumunu muayene edecek ve onlardan yararlanarak tedavinizi yapacaktır. Bir diş boşluğunun, mümkün olabildiğince erken kapatılması, ileride ortaya çıkabilecek tıbbi sonuçlar ve daha büyük tedavi masrafları açısından önemlidir.

– Köprü ve protezlere de, an az tabii dişler kadar özenle bakılmalıdır…
Dişler
1- Günde üç kere üçer dakika
2- Her yemekten sonra
3- Her şekerli gıdadan sonra fırçalanmalıdır.

DİŞLERİN ŞEKLİ, SIRALANIŞI ve RENKLERİ

Estetik diş hekimliğindeki uygulamalar, dişlerin form ve renklerindeki problemlere göre çeşitlenir.
•Dişler arasında boşluklar varsa (diestama) Kompozit dolgular veya laminate veneerler ile bu boşluklar kolayca kapatılabilir.
•Dişlerin rengi kötü ise: Rengin kötülüğünün seviyesine göre yapılacak işlem değişir. İlk önce denenecek olan beyazlatma olur. Eğer istenen renge ulaşılamaz ise, ( bazı durumlarda dişler beyazlatıcıya iyi reaksiyon vermez ya da renk çok koyudur yeterince beyazlama elde edilemez) yapılacak olan kompozit veya porselen laminate veneerlerdir. İleri derecede tetrasiklin renkleşmesi olan vakalarda yapılacak işlem ilk önce beyazlatma daha sonra laminate veneer olmalıdır.
•Dişler çapraşık ise: Öncelikle yapılması gereken ortodontik tedavidir. Eğer hasta ortodontik tedavi istemiyorsa laminate veneer uygulaması ile çapraşıklık giderilir.
•Ön dişlerde aşınmalar ve uçlarında kırıklar var ise: Bunlardan kurtulmanın en estetik ve uzun vadeli çözümü porselen laminate veneerlerdir. Hem dişleriniz dış etkenlere karşı korunmuş olur, hem de güzel bir gülüşe kavuşursunuz. Dişlerinizdeki kırıklar diş sıkma veya gıcırdatma probleminden kaynaklanıyorsa laminateler yapıldıktan sonra night guard denilen dişleri koruyucu plakların yapılması gerekmektedir.
•Ön dişlerde çok sayıda renkleri kötü dolgular var ise: Yapılabilecek en ucuz ve kolay tedavi kompozit dolguların yenilenmesidir. Fakat malzemenin yapısından kaynaklanan sınırlamalar vardır. Yani, güzel bir dolgu yapılsa da eğer çok fazla kahve, çay, sigara içiyorsanız dolgular bir iki senede renkleri emecektir. Porselen laminate veneerler ise uygulandıklarında hiçbir zaman boyayıcı ajanlardan etkilenmez ve lekelenmezler. Böyle vakalarda tercih edilebilir.

Benzer Konular

Diş Fiyatları

Diş Fiyatları

Diş tedavisi gereken durumlarda fiyat belirlemek istendiğinde işler zorlaşır. Çünkü yapılacak olan tedavinin içeriği, zaman...

Diş hassasiyetinin diş sızlaması

Diş hassasiyetinin diş sızlaması

Diş hassasiyeti sızlaması günümüzde asit erozyonu ve diş yüzeyindeki mine tabakasının bozulması gibi nedenlerle sık...

Diş Aşısı

Diş Aşısı

Diş hekimliği teknolojisi her geçen yıl birazcık daha ileriye gidiyor. Diş hekimliğinde dişlerle alakalı akla...

Hamilelikde diş saglıgı

Hamilelikde diş saglıgı

Diş sıhhati bütün yaşam süresince bir insan için mühim bir konu. Diğer taraftan kimi hususi...

Sağlıklı Dişler Hastalıkları Önlüyor

Sağlıklı Dişler Hastalıkları Önlüyor

Dişlerin sağlıklı ve bakımlı olması bir çok ciddi hastalığın önüne geçiyor. Başta mide ve bağırsak...

Yukarı